Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin'deki Ani Düşüş Neden Yaşandı?

4 Ocak 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

4 Ocak 2024 17:19

Güncellenme: 4 Ocak 2024 19:22

Son FiyatlarÖne Çıkanlar

Bitcoin (BTC), çarşamba günü yüzde 7'ye varan düşüşünün ardından bugün sabah saatlerinde 43 bin doların biraz üzerinde işlem gördü ve kayıplarının bir kısmını telafi etti. Matrixport'un spot ETF'lere yönelik beklentilerini bildirmesi ve aşırı kaldıraçlı pozisyonlar çığ gibi bir araya gelerek kripto para biriminin düşüşünü daha da kötüleştirdi. CoinGlass verilerine göre, 560 milyon dolarlık kaldıraçlı uzun türev pozisyon bir anda yok oldu ve en az üç ayın rekorunu kırdı. CryptoQuant, bu olumsuzluklar silsilesini bitcoin vadeli işlemler piyasasındaki inanılmaz yüksek fonlama oranlarına, bitcoin madencilerinden gelen satış baskısına ve kısa vade yatırımcılarının yüksek kâr oranlarına bağladı. Lider kripto para birimlerinden solana (SOL), ether (ETH) ve cardano (ADA) son 24 saat içerisinde yüzde 10'dan fazla değer kaybetmelerinin ardından bu sabah stabilitelerine kavuşmaya başladı. Piyasadaki genel durumu gösteren CoinDesk Piyasa Endeksi (CMI), yüzde 6 düşerek son haftalardaki en keskin düşüşünü yaşadı.


Merkez Bankası (Fed) toplantısından yayımlanan tutanaklar, 2024'te faiz indirimlerinin muhtemel olduğunu gösteriyor. Likiditede uzun süredir beklenen rahatlama, bitcoin'in (BTC) önümüzdeki ETF ve yarılanma gelişmeleriyle birlikte kritik bir boğa piyasası alanına girebileceğini ifade ediyor. Ancak önümüzde bir yol ayrımı bulunuyor. MacroMicro tarafından takip edilen veriler, iddialara göre teşvik edici Fed faiz indiriminin erken aşamalarının genellikle ekonominin resesyon eşiğine işaret ettiğini gösteriyor. Ayrıca dünyanın en büyük ve likit devlet tahvili piyasası tarafından desteklenen küresel rezerv para birimi ABD dolarında kısa ama dikkate değer bir yükseliş olabileceğini ima ediyor. Başka bir deyişle, geçmişe bakıldığında Fed'in temel Federal Fonlar faizini kesmeye başladıktan sonra bitcoin, yılın ilerleyen zamanlarında kısa süreli ve yoğun bir riskten kaçınma dönemine tanık olabilir.


Yüksek profilli Wall Street yatırım bankası Goldman Sachs, BlackRock ve Grayscale'in ABD'de tanıtmak istediği bitcoin ETF'leri için kilit bir rol oynayacak gibi görünüyor. İsminin açıklanmasını istemeyen kişilere göre şirket, borsada işlem gören fonlar için yetkili bir katılımcı (AP) olmak için görüşmelerde bulunuyor. Ürünlerin dayanak varlıklarıyla birlikte işlem görmesini sağlamak için ETF hisseleri oluşturmayı ve kullanmayı içeren bu girişim, multi-trilyon dolarlık ETF endüstrisindeki en önemli işlerden biri olma potansiyeline sahip. Şimdi Goldman Sachs da elzem bir rol üstlenmek üzere diğer finans devlerine katılmayı hedefliyor. Geçtiğimiz hafta JPMorgan Chase, Jane Street ve Cantor Fitzgerald'ın, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun ABD'de bitcoin ETF'leri sunma iznini isteyen bir düzine şirketten bazılarıyla birlikte AP işini üstleneceği açıklanmıştı. Daha birçok ismin öne çıkması beklense de şimdiye kadar açıklamaya yapanlar ABD finansının en büyük firmaları arasında yer alıyor. Bazı kaynaklar, her bitcoin ETF'sinin nihayetinde 5 ila 10 AP'ye sahip olmasını beklediklerini söylüyor.


Öne Çıkanlar


  • Grafik, Deribit'in Bitcoin Volatilite Endeksi (DVOL), Merrill Lynch'in ABD Hazine piyasasında beklenen kısa vadeli volatiliteyi ölçen MOVE endeksini ve CBOE'nin S&P 500'deki beklenen volatiliteyi ölçen VIX'ini gösteriyor.

  • Üç endekste yaşanan yeniden yükseliş, trader'ların fiyat dalgalanmalarına karşı hazırlandığını gösteriyor.

  • Volatil Hazine piyasası, küresel piyasada likidite stresine neden olarak riskten kaçınmaya yol açabilir.

  • Kaynak: TradingView

Daha Fazla Oku

    güne bakışBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk