Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin 63 Bin Dolara Tutunamıyor

13 Mayıs 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

13 Mayıs 2024 17:42

Güncellenme: 13 Mayıs 2024 18:58

Son Fiyat Hareketleri


Öne Çıkanlar

Bitcoin (BTC), gün içerisinde 63.200 dolar civarında zirve yaptıktan sonra 62.800 doların altına geriledi. BTC tekrar 64.000 doların üzerine çıkmaya çalışıyor olabilir, ancak bu ayki tüm çabalar sonuçsuz kaldı. Bu davranış, işlem sayılarının düşmesiyle birlikte, piyasada bir konsolidasyona ve bitcoin'in en azından şu an için belirli bir aralıkta kalmaya devam etme olasılığına işaret ediyor. Haberin yazılması sırasında bitcoin son 24 saatte %2,34 artışla 62.543 dolardan işlem görüyor. Dijital varlıkların performansını ölçen CoinDesk 20 Endeksi (CD20), ETH ve SOL’un sırasıyla 3.000 dolar ve 150 doların hemen altında işlem görmesiyle birlikte %1,1 artıyor.


FxPro trader’ı Alex Kuptsikevich'e göre, bitcoin önümüzdeki günlerde 60.000 dolar seviyesinin altında kalırsa panik satışına tanık olabilir. Kripto yatırımcıları, duyarlılığın yükseliş olarak kabul edilebilmesi için 65.000 doların üzerinde bir kırılma hedefliyor. BTC, mart ayından bu yana büyük ölçüde 60.000 ila 70.000 dolar arasında seyretti ve nisan ayında merakla beklenen yarılanma etkinliği, piyasada katalizör eksikliği sebebiyle satışlara sebep oldu. Alex Kuptsikevich, CoinDesk'e gönderdiği bültende, fiyat hareketinin bir dizi düşük dip ve daha düşük zirve ile karakterize edildiğini ve bunun da yatırımcıların fiyat rallilerinde güçlendiğinin bir işareti olduğunu söyledi. "60 bin doların altına düşülmesi, panik satışlarını tetikleyebilir. Şu andaki olumlu senaryo, kripto para biriminin 65 bin doların üzerine çıkarak, fiyatı 50 günlük hareketli ortalamada ve mayıs ayı başlarında kaydedilen güvenli alanda sabitlemek" diye ekledi.


Tokyo'da listelenen Metaplanet, Japonya'nın borç yüküne ve bunun sonucunda yen’deki volatiliteye karşı bir önlem olarak bitcoin'i (BTC) stratejik bir rezerv varlığı olarak benimsedi. Bitcointreasuries.net verilerine göre Metaplanet, birkaç milyar dolar değerinde bitcoin sahibi olan MicroStrategy'nin (MSTR) izlediği stratejiyi izleyerek nisan ayından bu yana 117,7 BTC (7,19 milyon dolar) satın aldı. Erken aşamadaki bir yatırım şirketi olan Metaplanet, Web3'e dair yatırımlarından uzaklaştı ve artık yalnızca bitcoin'e odaklanıyor. Metaplanet, gelişmelere dair şu açıklamalarda bulundu: “Yen zayıflamaya devam ettikçe, bitcoin geleneksel fiat para birimlerine karşı değer kazanmaya devam eden ve devam edebilecek bir değer deposu sunuyor. BOJ'un döviz piyasalarına müdahale ederken oranları düşük tutma stratejisi "sürdürülemez bir parasal paradoksunu" temsil ediyor.”


Günün Grafiği


  • Grafik, nakit, çek mevduatları ve kolayca nakde çevrilebilen diğer mevduatlar dahil olmak üzere para arzını ölçen M2'nin (ABD) yıllık değişimini gösteriyor.

  • M2 büyüme oranı nisan ayında pozitife döndü ve bu, risk varlıkları için olumlu bir işaret.

  • Wellington-Altus Private Wealth'in baş piyasa stratejisti James Thorne’a göre, “Kural oldukça basit… Likidite risk varlıklarına öncülük ediyor.”

  • Kaynak: fred.stlouisfed.org

Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcmetaplanetJaponyagüne bakış

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk