Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin 60 Bin Doların Altında 'Panik' Satışını Tetikleyebilir

Kaydedilen son düşüşler, madencilerin varlık satışları ve kripto para birimi düzenlemelerine dair endişelerden kaynaklanıyor olabilir.

13 Mayıs 2024 15:49

Güncellenme: 13 Mayıs 2024 16:22

FxPro trader’ı Alex Kuptsikevich'e göre, bitcoin (BTC) önümüzdeki günlerde 60.000 dolar seviyesinin altında kalırsa panik satışına tanık olabilir. Kripto yatırımcıları, duyarlılığın yükseliş olarak kabul edilebilmesi için 65.000 doların üzerinde bir kırılma hedefliyor.


BTC, gün içerisinde kısa bir süreliğine 63.000 doların üzerine çıkarak piyasa genelini yukarıya taşıdı. Ether (ETH), Solana (SOL) ve dogecoin (DOGE) son 24 saatte yüzde 3 değer kazandı ve kazançların çoğu BTC'nin yükselişinden sonra kaydedildi.


Mesajlaşma platformu Telegram ile yakından ilişkili olan Tonchain blok zincirinin token’ı TON, %7 yükselerek lider kripto para birimleri arasındaki sıçramaya öncülük etti.


CoinDesk 20 (CD20) Endeksi de aynı dönemde %2,24 arttı.


BTC, mart ayından bu yana büyük ölçüde 60.000 ila 70.000 dolar arasında seyretti ve nisan ayında merakla beklenen yarılanma etkinliği, piyasada katalizör eksikliği sebebiyle satışlara sebep oldu. Borsa yatırım fonlarından (ETF'ler) gelen girişler de son birkaç hafta içinde azaldı ve düşüş eğilimine katkıda bulundu.


Alex Kuptsikevich, CoinDesk'e gönderdiği bültende, fiyat hareketinin bir dizi düşük dip ve daha düşük zirve ile karakterize edildiğini ve bunun da yatırımcıların fiyat rallilerinde güçlendiğinin bir işareti olduğunu belirtti.


Kuptsikevich, nisan ayındaki yarılanmanın ardından madencilik sektörünün karşılaştığı sorunkara atıfta bulunarak, düşüşün "madencilerin varlık satışları ve kripto para birimi düzenlemelerine dair endişelerden kaynaklandığını" söyledi.


"60 bin doların altına düşülmesi, panik satışlarını tetikleyebilir. Şu andaki olumlu senaryo, kripto para biriminin 65 bin doların üzerine çıkarak, fiyatı 50 günlük hareketli ortalamada ve mayıs ayı başlarında kaydedilen güvenli alanda sabitlemek" diye ekledi.


Kısa vade trader’ları düşüşleri etkileyebilir

Kripto yatırım şirketi Ryze Labs'ın analistleri, kısa vadeli bitcoin sahiplerinin önümüzdeki aylarda piyasaları büyük ölçüde etkileyebileceğini söyledi.


Ryze Labs, hem uzun hem de kısa vadeli bitcoin sahiplerinin yüzde 94'ünün kâr sağladığı üç dönem olduğunu söyledi: Kasım 2017'nin ortasından Nisan 2017'nin ortasına kadar tutanlar, 2021 Şubat ortasından 2021 Nisan ortasına kadar tutanlar ve son olarak Şubat 2024'ün sonundan nisan ayının başına kadar tutanlar.


Kısa vadeli yatırımcıların elinde tuttuğu bitcoin'in zirve değerleri 2017'de 117,8 milyar dolar, 2021'de ise 289,9 milyar dolardı. İki dönemde de uzun vade yatırımcıları ve madenciler, bitcoin'i 155 günden daha kısa bir süre elinde tutan kısa vade yatırımcılarına sattı.


Ancak bu zirvelerin ardından kısa vade yatırımcılarının kayıpları hızla arttı ve döngünün tersine dönmesine yol açtı. Ekip, bu değişimin önümüzdeki dört ila altı ay içinde bitcoin fiyatlarında önemli düşüşlere yol açtığını gözlemledi.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk