Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin 57 Bin Dolara Tutunmaya Çalışıyor

8 Temmuz 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

8 Temmuz 2024 16:03

Güncellenme: 8 Temmuz 2024 17:56

Bitcoin (BTC), Avrupa sabah saatleri boyunca 54.000 dolar seviyesine düştükten sonra toparlandı ve 58.000 doların üzerine çıktı. Şu anda ise son 24 saatlik dilimde yaklaşık %0,4 düşüşle 57.200 dolar civarında işlem görüyor. CoinDesk 20 Endeksi aynı zaman diliminde 0,33 yükseldi. CoinGlass'tan alınan veriler, bitcoin'in geçen hafta %13 değer kaybetmesinin ardından son 24 saatte 175 milyon dolarlık uzun pozisyon tasfiyesi gerçekleştiğini gösteriyor ve bu, FTX'in çöküşünün ardından yaşananla oldukça benzer.


Almanya'nın bitcoin satışları ve Mt. Gox'un geri ödemelere başlaması kripto pazarını derinden sarstı. Ancak devamı gelebilir. Arkham Intelligence tarafından takip edilen verilere göre, Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi hâlâ 2,2 milyar dolar değerinde 39.826 BTC'ye sahip. Potansiyel bir satış baskısı yaratabilecek olan varlıklar, BTC'nin 24 saatlik 25,3 milyar dolar değerindeki işlem hacminin yaklaşık yüzde 9'unu temsil ediyor. Alman Federal Kriminal Dairesi (BKA), bu yılın başlarında en son 2013 yılında aktif olan gizlilik platformu Movie2k.to'nun operatörlerinden 49.857 BTC'ye el koydu. Hükümet haziran ortasından bu yana 10.000'den fazlasını tasfiye etti ve kripto para biriminin piyasa oranı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.


Yatırım bankası Jefferies, bugün yayımladığı araştırma raporunda, bitcoin madenciliğinin haziran ayında kripto para biriminin fiyatının %2 artması, ağ hash oranının %5 düşmesi ve piyasanın yarılanmanın etkilerine uyum sağlaması nedeniyle mayıs ayına göre daha kârlı olduğunu bildirdi. Analist Jonathan Petersen’a göre, "Haziran, etkisini en çok mayıs ayında hissettiren yarılanmanın ani etkilerinden mütevazı bir toparlanma ayıydı." Nisan ayında gerçekleşen dört yıllık ödül yarılanması, madencilerin ödülleri %50 oranında düşürdüğü ve bitcoin arzındaki büyüme oranını yavaşlattı.


Günün Grafiği 


  • Grafik, BTC'nin dört hafta içinde yaşadığı yüzde 17'lik düşüşün saat dilimi bazında dağılımını gösteriyor.

  • 10x Research'e göre, kayıpların çoğunu Asya işlem saatleri oluşturuyor ve bu da Asya'daki birçok trader’ın tasfiye edildiğini gösteriyor.

  • Kaynak: VeloData

Daha Fazla Oku

    güne bakışMt. GoxalmanyaBitcoin madenciliği

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitci, Bodrum’da Bitci Summer ile Yeni Yol Haritasını Paylaştı

24 Temmuz 2024 16:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk