Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed'in Faiz Kararı Sonrası Kripto Piyasasında Durgunluk Hakim

Fed Başkanı Jerome Powell’ın “dezenflasyonist süreç başladı” vurgusuyla hisse senedi piyasaları rahat bir nefes alırken, kripto piyasasında ise yatay bir seyir hakim. Bitcoin ise 23 bin bandında tutunuyor.

3 Şubat 2023 11:11

Güncellenme: 3 Şubat 2023 11:22

Enflasyonu dizginlemek adına geçen yıl ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından uygulanan sıkı para politikası kapsamında artırılan faiz oranları riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturmuş, sektörden ardı ardına gelen iflas haberleriyle Bitcoin ve diğer büyük kripto paralar yadsınamayacak derecede değer kaybetmişti. Ancak 2023 yılı tüm bu olumsuz gelişmelerin üzerine adeta set çekmiş durumda. Bitcoin yılbaşından beri yüzde 30 değer kazanırken, dün Fed tarafından açıklanan 25 baz puanlık faiz artırımının ardından kripto piyasalarında durgunluk hakimken, hisse senedi piyasalarında ise kısmi bir yukarı yönlü hareketlilik söz konusu.  


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin dünden beri yüzde 1,23’lük değer kaybederek 23 bin 471 dolardan işlem görüyor. CoinDesk’e konuşan Kanadalı yatırım şirketi 3iQ’nün araştırma direktörü Mark Connors, Bitcoin’in son zamanlardaki artışına rağmen 200 günlük hareketli ortalamanın altında seyrettiğine dikkat çekiyor: “Bitcoin için temel bir katalizör olarak addedilen 200 günlük hareketli ortalamaya yaklaştıkça, Bitcoin’in daha da yükseleceğine inanmamamız için bir sebep yok.”


Diğer büyük kripto paralarda da benzer bir tablo söz konusu: Ethereum düne kıyasla yüzde 1,51 gerileyerek bin 639 dolardan el değiştirirken, Binance Coin (BNB) yüzde 1,58’lik, XRP yüzde 0,41’lik, Aptos (APT) yüzde 8,12’lik, Cardano (ADA) yüzde 0,06’lık ve Dogecoin (DOGE) yüzde 1,86’lık düşüş kaydetmiş vaziyette.


Son 24 saatte en çok kazandıran kripto para yüzde 20,3’lük yükselişiyle Mirror Protocol (MIR) olurken, Luna Classic (LUNC) yüzde 19,92’lik, Ribbon Finance (RBN) yüzde 9,89’luk, Sushiswap (SUSHI) yüzde 7,48’lik, Fantom (FTM) yüzde 6,81’lik, 0x (ZRX) yüzde 6,26’lık ve Siacoin (SC) yüzde 5,29’luk artış kaydetmiş durumda.


“Güçlü istihdam rakamları negatif bir algı yaratabilir”

Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından yapılan makroekonomik analizde ise ABD istihdam verilerinin önemine dikkat çekiliyor: “Ortalama piyasa beklentisi önceki ay 223 bin kişi artış gösteren tarım dışı istihdamda bu kez 190 bin kişilik artış olacağı yönünde. İşsizlik oranının ise %3,5’ten %3,6’ya yükselmesi bekleniyor. Genel hatlarıyla değerlendirildiğinde Fed’in agresif faiz artırımlarına karşın istihdam rakamlarının son dönemde oldukça kuvvetli olması dikkat çekiyor. Bu açıdan bakıldığında enflasyonu besleyen unsurlardan biri olan istihdamın güçlü bir tablo çizmesi negatif bir algı yaratabilir. Ancak önemi yüksek olsa da verilerin Fed toplantısından sonra açıklanacağını düşünürsek Powell’ın mesajlarının gölgesinde kalabilecek rakamların etkisi önceki aylara kıyasla daha limitli olabilir. Özellikle Fed’in dezenflasyon vurgusu yapmış olması faiz artırımlarının yakın bir zamanda sona ereceğine yönelik beklenti yaratırken bu durum piyasaların yılın ilk istihdam rakamı öncesinde daha rahat bir görünüm sergilemesini sağlıyor.”


Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 3,25’lik ve S&P 500 ise yüzde 1,47’lik yükselişle kapatırken, Dow Jones endeksiyse yüzde 0,11’lik değer kaybetmiş vaziyette.


Daha Fazla Oku

    BitcoinFedMakroekonomiFaiz

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Nasdaq Kripto Saklama Hizmetine Başlıyor

24 Mart 2023 17:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk