Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Fed’den Beklentiler Dahilinde Faiz Artırımı, Piyasalardan Ilımlı Tepki

Faiz kararının ardından hisse senedi piyasalarında görece daha sert düşüşler yaşanırken, #Bitcoin 20 bin dolarlık direnç seviyesinde tutunuyor

3 Kasım 2022 10:54

Güncellenme: 3 Kasım 2022 11:19

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün akşam sonuçlanan toplantısında beklentiler dahilinde politika faizinde 75 baz puanlık artırıma gitmesi kripto piyasasında yatay bir seyre yol açmış durumda.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 0,52’lik düşüş kaydederek, 20 bin dolarlık psikolojik eşikte tutunmaya devam etti ve şu sıralar 20 bin 294 dolardan işlem görüyor.


Eylül ayında blokzincir altyapısında değişikliğe giderek proo-of-stake konsensusuna geçen ve şu sıralar yeni bir güncellemenin gelip gelmeyeceği tartışmaları süren Ethereum’da ise düşüş Bitcoin’e kıyasla görece daha yüksek: Dünden beri yüzde 1,13’lük değer kaybı yaşayan Ethereum 1,544 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralardaysa volatilite yüksek seyrediyor: Binance Coin (BNB) yüzde 4,75’lik yükseliş kaydederken, milyarder teknoloji girişimcisi Elon Musk’la ilişkilendirilen ve geçtiğimiz haftaki 44 milyar dolarlık Twitter satın alımının ardından fiyatı yüzde 106 artan Dogecoin (DOGE) ise yüzde 4,98’lik düşüşe sahne oluyor.


Yaklaşık bir yıldır hisse senedi piyasalarıyla pozitif korelasyonu dikkat çeken kripto paralarda ise bu eğilimin kırıldığını söylemek için henüz erken ancak bilhassa Bitcoin’in fiyatıyla ilişkilendirilen Nasdaq endeksinde kayıpların daha yüksek olduğunu söylemek mümkün: Fed’in faiz kararının ardından Nasdaq dünü yüzde 3,36’lık, S&P 500 yüzde 2,5’lik ve Dow Jones ise yüzde 1,5’lik düşüşle dünü kapadı.


"Faizlerin yükselebileceği nihai seviye tahminlerin üzerinde olabilir"


“Fed toplantısı sonrası yayımlanan karar metnindeki faiz artırımlarının hız kesebileceğine yönelik sinyallerin verildiği bir bölümün eklendiğini görüyoruz” ifadelerinin yer aldığı varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından günlük yayımlanan piyasa analizi şöyle devam ediyor: “Karar metnindeki mesajlar piyasalara ilk etapta pozitif yansısa da Fed Başkanı Powell’ın toplantı sonrasında yaptığı konuşmada faizlerin yükselebileceği nihai seviyenin önceki tahminlerin üzerinde olabileceğine dikkat çekmesi ve artırımlara ara vermeyi düşünmek için çok erken olduğunu belirtmesi iyimserliğin kalıcı olmasına izin vermedi. Bu kapsamda politika faizinin yüzde 5’i aşma ihtimalinin daha fazla fiyatlanmaya başladığını görüyoruz. Açıklamaların ardından doğal olarak hisse senetleri ve değerli metaller baskı altında kalırken dolar endeksi ise yönünü yukarı çevirdi.”


Fed toplantısının ardından bugün ise İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) toplantısı piyasanın gündeminde olacak. BoE’nin politika faizinde 75 baz puanlık artırım yapması bekleniyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk