Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed Önizlemesi: Powell, Temmuz Ayından Sonraki Faiz Artırımları için Kapıyı Aralık Bırakıyor

Çarşamba günü 25 baz puanlık faiz artışı kesin gözükse de buradaki asıl soru, Fed'in sonraki aylarda bu artışa devam edip etmeyeceği.

25 Temmuz 2023 17:31

Güncellenme: 25 Temmuz 2023 17:46

ABD Merkez Bankası (Fed) çarşamba günü faiz kararını açıklayacak ancak buradaki önemli soru, gerçekleşmesi beklenen artışın 16 ay önce başlayan ve geçen yılki kripto piyasası çöküşünden kısmen sorumlu olan sıkılaştırma döngüsünün sonu olup olmayacağı.


Fed’in faiz oranını son 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,5’e yükseltmesi ve açıklamadan yarım saat sonra Başkan Jerome Powell’ın bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.


Reuters’ın 106 ekonomistle yaptığı yakın tarihli bir anket, çoğu kişinin zammın bir süreliğine de olsa sonuncu olmasını beklediğini gösteriyor. Fed’in fon vadeli işlemleri de yatırımcıların oranların sabit tutulmasını beklediğini gösteriyor. Ancak bazı kripto gözlemcileri aksini iddia ediyor.


Örneğin, kripto ticaret firması ve likidite sağlayıcısı GSR'da araştırma analisti Matt Kunke, “Fed'in Haziran ayındaki Ekonomik Projeksiyonlar Özeti'ne (SEP) bakıldığında, Fed yetkilileri arasındaki medyan tahmin, yıl sonuna kadar iki 25 bp artışın daha gerçekleşeceğini gösterdi, ancak piyasalar bu görüşü tam olarak benimsemedi ve bir artışın (~% 65) ikiden (~% 27) daha muhtemel olduğunu ima etmeye devam ediyor” dedi ve ekledi:


“Yıl sonu baz durumumuz SEP tahminleriyle uyumlu kalmaya devam ediyor ve Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Çekirdek PCE tarafından ölçülen enflasyonun sürekli kalıcılığı nedeniyle bu yıl başka bir artışın takip edeceğini öngörüyor.”


Sadece kripto sektörü değil, Bank of America da Fed’in eylül ayında faiz artırımına devam etmesini bekliyor.


Bank of America’nın FX küresel araştırma ekibi, cuma günü müşterilere yolladığı duyuruda “Eylül ayında ikinci bir 25bp zammı beklemeye devam ediyoruz, ancak Temmuz ayının ötesindeki eylemler hem zamların zamanlaması hem de gerçekleşip gerçekleşmemesi açısından oldukça veriye bağlı olmaya devam ediyor” ifadelerini kullanıyor.


Haziran ayındaki Fed toplantısından bu yana hisse senetleri yükseldi ve yatırımcılar, devam eden işgücü piyasası esnekliğini ve azalan enflasyonu dikkate alarak daha fazla sıkılaştırma beklentilerini azalttılar ve ekonomi için yumuşak bir iniş konusunda daha emin hale geldiler. Bitcoin ise büyük ölçüde spot ETF umutlarıyla ve kısmen de ‘goldilocks’ ekonomik senaryosunun yardımıyla yüzde 16 arttı.


Bu, yatırımcıların kripto varlıklar da dahil olmak üzere risk varlıkları üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturabileceği anlamına geliyor.


Korelasyonlar hızla değişiyor

Diğer yandan Fed’in açıklamasının ve Wall Street duyarlılığının bitcoin’i beklendiği kadar etkilememesi de mümkün. Sebebi ise kripto para biriminin hisse senetleriyle olan korelasyonunun son 90 günde zayıflaması.


Yine de korelasyonların geriye dönük göstergeler olduğunu ve hızlı bir şekilde değişebildiklerini de unutmamak gerekir. Örneğin, BlackRock’ın 15 Haziran’daki ETF başvurusuyla güçlenen bitcoin’in yükseliş ivmesi, JPMorgan gibi isimlerin bu onayın kripto piyasasına inanılmaz bir etkisi olmayacağını söylemesinin ardından zayıfladı.


Bu da kripto yatırımcılarının Fed’in söylediklerine ve geleneksel piyasaların nasıl tepki verdiğine dikkat etmeleri gerektiğini gösteriyor.


Kurumsal kripto türevleri platformu FalconX'in araştırma başkanı David Lawant, konuyla alakalı “Fed’in eylül ayı ve sonrasında nasıl bir tutum sergileyeceğini dört gözle bekliyorum. Enflasyon gerilerken ilginç bir dönemeçte bulunuyoruz, ancak olumlu baz etkileri bundan sonra daha az hissedilecek” diyor.


Lawant, mevcut kripto piyasası hareketinin 2019'u anımsattığını, genel olarak kripto endüstrisinde heyecanın hakim olduğunu, ancak genel piyasada ilgisizlik gördüğünü belirtiyor ve ekliyor:


“Kripto pazarının diğer risk varlıklarıyla birlikte hareket etmesini bekliyorum.”


Dijital varlık platformu Yield App'in CEO'su Tim Frost ise kripto boğa piyasasını kutlamak için henüz çok erken olabileceği konusunda uyarıyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcMerkez Bankasıfaiz oranıFed

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ve Ether, 400 Milyon Dolarlık Tasfiyenin Ardından Durgunlaştı

10 Haziran 2024 13:12

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk