Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed Önizlemesi: Bitcoin Piyasası, Analistlerin Beklediği Gibi Düşüş Eğilimi Gösteriyor

Opsiyon piyasası, Fed toplantısı öncesinde bitcoin’e bağlı satışlara önyargı gösteriyor.

14 Haziran 2023 16:23

Güncellenme: 14 Haziran 2023 16:35

Bitcoin (BTC) trader’ları ABD Merkez Bankası toplantısı öncesinde temkinli bir duruş sergiliyor. Merkez Bankası’nın bazı gözlemcilerin "hawkish duraklama" olarak nitelendirdiği bir hareketle gelecekteki artışlar için kapıyı açık tutarken faiz oranlarını değiştirmeden bırakması muhtemel görünüyor.


Fed fon vadeli işlemleri, faiz oranı yatırımcılarının merkez bankasının ölçüt borçlanma maliyetini Mart 2022'den bu yana 500 baz puan (yüzde 5 puan) artırarak %5-%5,25 aralığında sabit tutmasını beklediğini gösteriyor. Aşırı artış oranı döngüsü, bilanço daralmasıyla birleşerek kripto paralar da dahil olmak üzere risk varllıklarını istikrarsızlaştırmış gözüküyor.


Bununla birlikte, merkez bankasının önümüzdeki aylarda da sıkılaşma politikasına devam etmesi bekleniyor. Yazının yazılması sırasında Fed fon vadeli işlemleri, Fed’in temmuz ayında faiz oranlarını 25 bps daha artırma olasılığının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu gösteriyor.


Singapur merkezli kripto ticareti öncülerinden QCP Capital tarafından kaydedilen opsiyon riski verilerine göre, bitcoin’e bağlı satış opsiyonları – düşüş göstergeleri öne çıkıyor. Bu gelişme piyasada gergin bir ortam yaşandığını ifade ediyor.


QCP Capital’ın piyasa içgörüleri ekibi, salı günü yayımladıkları belgede şunları söylüyor: “FOMC toplantısıyla alakalı “hawkish bir sıçrama” bekliyoruz, bu da toplantıda duraklama kararı alacaklarını ancak faiz oranlarını da yükselteceklerini beklediğimiz anlamına geliyor.”


ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) mayıs ayında iki yılın en düşük seviyesi olan yüzde 4’e gerileyerek mevcut Fed fon oranının altında bir seviyeye ulaşıyor. QCP’ye göre bu, Fed’in toplantıda oranları sabit tutma kararı almasına önayak oluyor.


Bununla birlikte hem TÜFE hem de yüzde 4,7’lik çekirdek PCE, merkez bankasının hedeflediği yüzde 2’lik oranın üzerinde kalmaya devam ediyor. Böylece Fed’in sıkılaşma politikasını sona erdirmesinin önüne geçiyor.Bazı kripto trader’ları ne yapacaklarına karar vermek amacıyla Fed toplantısı sonrası ABD borsalarını incelerler. Şimdi ise Bitcoin ile S&P 500 ve Nasdaq endeksleri arasıdnaki korelasyonların zayıfladığı göz önünde bulundurulursa, trader’ların stratejisi bu sefer işe yaramayabilir.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    FedTÜFEBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri ile Borsa Yatırımcılarının Davranışı Arasındaki İlişki Ne Anlama Geliyor?

7 Nisan 2024 13:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk