Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Dolar Endeksi Ralli Yaptığı Sırada Bitcoin 200 Haftalık Ortalamanın Üstüne Tırmanıyor

Analistler ABD dolarının yakın vadede sabitlenmesini ve risk varlıklarını baskı altında tutmasını bekliyor.

15 Mayıs 2023 18:12

Güncellenme: 15 Mayıs 2023 20:56

ABD dolar endeksinin yükselişe geçmesiyle Bitcoin (BTC) de dahil olmak üzere risk varlıkları üzerindeki baskı da arttı. Buna rağmen öncü kripto paranın piyasa değeri olumlu seyretmeye devam etti.


Doların itibari para birimlerine karşı performansını ölçen dolar endeksi, grafik sağlayıcısı TradingView’dan gelen verilere göre şubat ayından bu yana en yüksek haftalık yüzdeyi kaydetti ve yüzde 1,3’ün üzerinde yükseldi.


Dolar ile negatif korelasyona sahip olduğu bilinen Bitcoin ise yüzde 5,8 oranında düştü. Bununla birlikte satış gerçekleştiren trader’lar yaygın olarak yukarı yönlü hareketi temsil eden bir teknik çizgi olan 200 haftalık basit hareketli ortalamanın altında sağlam bir yer edinemediler.


FX Pro’nun kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, konuyla alakalı “Boğalar bu kilit ortalamayı savunarak piyasayı uzun vadeli bir yükseliş eğilimi görüldüğüne ikna ettiler.” dedi.


Kuptsikevich’e göre Bitcoin, temkinli alıcıları ikna etmek adına daha güçlü kanıtlar sunmalı ve 28,500 doları aşmalı. Geçtiğimiz ay 31 bin doların üstüne çıkan kripto para ise şu anda yüzde 1,73 yükselişle yaklaşık 27,400 dolardan işlem görüyor.


Bazı gözlemciler doların yükselmeye devam etmesini ve kripto paralardaki kazanımları kontrolü altında tutmasını bekliyor.


Marex’te dijital varlıklar eş başkanı Ilan Solot ise şunları dile getiriyor: “Vadeli işlem eğrisinde görülen bazı FED gevşemelerinin geri çekilmesiyle doların bir sıçrama yapmasını gerektiğini düşünüyorum. Bana göre para birimleri uzun vadede reel büyüme farkları ve politik düşünceler tarafından yönlendirilirken kısa vadede göreceli Merkez Bankası politikalarıyla şekil alır. Doların yükselişinin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak emtia ve kripto gibi varlıklara kısa vadeli bir zarar gelebilir.”Aynı görüşte olan Swissblock Insights analistleri de yenilenen dolar gücünün TradFi ile bağlarını güçlendirdikçe BTC baskısını devam ettirebileceğini ekledi.


Ayrıca Solot, Bitcoin’deki geri çekilmenin kısa ömürlü olmasını ve yatırımcılar için “pozisyona harika bir giriş” sunmasını bekliyor.


Daha Fazla Oku

    Dolar endeksibtcBitcoinDolar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk