Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin’in Öncülüğünde Kripto Piyasası Dik Duruşunu Bozmuyor

Kripto piyasasındaki bahar havası devam ediyor, Bitcoin 23 bin dolar seviyesinin üzerinde

24 Ocak 2023 10:49

Güncellenme: 24 Ocak 2023 12:50

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin dünden beri yüzde 2 artış göstererek 23 bin 104 dolardan işlem görüyor. Geçen yılki çöküşler ve skandallar adeta hiç yaşanmamışçasına yükselişini devam ettiren Bitcoin yılbaşından beri yüzde 35 değer kazanmış durumda.


2022’nin Eylül ayında blokzincir altyapısında köklü bir değişikliğe giderek proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum’un fiyat performansıysa Bitcoin’in görece gerisinde kalmış vaziyette. Düne kıyasla yüzde 0,14’lük ufak bir yükseliş kaydeden Ethereum şu sıralar 1,636 dolardan el değiştiriyor.


Piyasada işlem hacmi yüksek diğer kripto paralarda da yukarı yönlü hareketlilik söz konusu: Binance Coin (BNB) yüzde 5,02’lik, XRP yüzde 3,72’lik, Cardano (ADA) yüzde 1,81’lik, Dogecoin (DOGE) yüzde 0,43’lük, Stellar (XLM) yüzde 2,87’lik ve Solana (SOL) yüzde 1,16’lık değer kazanmış vaziyette.


"Kripto piyasası denge kurmaya çalışıyor"

Kripto piyasasındaki yukarı yönlü hareketliliği CoinDesk’e yorumlayan dijital varlık yatırım şirketi Arca’nın yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı Jeff Dorman, “Piyasa, geçen yılki ölü bölge ile 2021’in coşkusu arasında bir yerde denge kurmaya çalışıyor” diye konuşuyor.


2022’nin öne çıkan karakteristik özelliklerinden biri ise, FTX ya da Terra/Luna gibi sarsıcı ve büyük çöküşler haricinde kalan zaman diliminde kripto piyasasıyla hisse senedi piyasaları arasındaki pozitif korelasyondu. Söz konusu yakın ilişkinin 2023’ün ilk aylarında da devam ettiği görülüyor. Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 2’lik, S&P 500 yüzde 1,19’luk ve Dow Jones ise yüzde 0,76’lık artışla kapatmış durumda.


Hisse senedi piyasalarındaki olumlu havayı “temkinli bir iyimserlik” olarak yorumlayan varlık yatırım şirketi Ünlü & Co.’nun günlük analizinde “Gerek yoğun bir bilanço döneminde olunması gerekse hafta içinde açıklanacak ABD GSYH rakamı ve PCE endeksi gibi makroekonomik verilerin ağırlığı daha çok temkinli bir iyimserlik görmemize neden oluyor. Öte yandan Fed toplantısının (1 Şubat) giderek yaklaştığını da unutmamak gerekir. Toplantı öncesinde sessiz periyoda girildiği için bu hafta Fed yetkililerinden herhangi bir açıklama gelmeyecek” ifadeleri yer alıyor.


Ünlü & Co. analizinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından gelecek açıklamalara ayrıca dikkat çekiliyor: “ECB yetkililerinden gelen açıklamalarda kimi üyelerin kuvvetli faiz artırımlarından yana duruş sergilemeye devam ettiğini görüyoruz. Bu kapsamda aralarında ECB Başkanı Lagarde’ın da bulunduğu üç ECB yetkilisinin bugünkü açıklamaları dikkatle izlenecektir.”


Bugün ABD’de Richmond Fed imalat endeksinin açıklanacağı belirtilen analiz şöyle devam ediyor: “Söz konusu endeks Aralık ayında 10 puanlık yükselişle 1 seviyesine yükselerek Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Ancak ortalama piyasa beklentisi yeniden eksi bölgeye (-5) inileceğine işaret ediyor. Özellikle ABD’den gelecek verilerin beklentilere paralel olarak ekonomik aktivitede daralmaya işaret etmesi Fed’in 1 Şubat’ta sonuçlanacak toplantısında 25 baz puanlık artırım yapacağına yönelik beklentilerin güçlenmesini sağlayacaktır.”Daha Fazla Oku

    BitcoinEthereumMakroekonomiNasdaq

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase Türev Borsası, Kurumsal Bitcoin ve Ether Vadeli İşlemleri Sunacak

3 Haziran 2023 10:06

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk