Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

“Bitcoin’in 2021’deki Çöküşüne Alameda Research Sebep Oldu”

Eski bir Alameda çalışanı, firmadaki bir trader’ın yanlış işlem yaparak bitcoin’in yüzde 87 oranında düşmesine yol açtığını iddia ediyor.

21 Eylül 2023 12:40

Güncellenme: 21 Eylül 2023 12:51

Sam Bankman-Fried’a ait şirketin iç işlerini ortaya çıkarmak isteyen eski bir çalışan, Alameda Research’ün 2021 yılında yaşanan bitcoin çöküşüyle ilgisi olduğunu iddia etti. Söylediğine göre, bitcoin’in yüzde 87’nin üzerinde düşmesinde Alameda’nın payı bulunuyor.


21 Ekim 2021’de kripto borsası Binance.US’te listelenen bitcoin, diğer piyasalarda herhangi bir sorun olmamasına rağmen birkaç dakika içerisinde olağanüstü bir düşüş yaşamıştı.


O sırada 65,760 dolar olan BTC, eski seviyesine dönmeden hemen önce birkaç dakikada 8,200 dolara kadar düştü. Binance.US sözcüsü, bu çöküşün “kurumsal yatırımcılardan birinin” trade sistemlerinde hataya yol açması sebebiyle gerçekleştiğini bildirmişti.


Yatırımcının gerçek kimliği şu ana kadar bir sır olarak kaldı ancak eski bir Alameda Research çalışanının yaptığı paylaşımlar, ticaret firmasının kargaşanın sebebi olabileceğini gösteriyor.Manuel trading hatası

Baradwaj, Alameda’da işlemlerin çoğu algoritmalar kullanılarak gerçekleştirilse de piyasanın volatil olduğu zamanlarda yatırımcıların manuel olarak emir oluşturabileceklerini iddia ediyor. 2021’deki karmaşa da bu yüzden yaşanıyor.


Paylaşımlarda şu ifadeler yer alıyor: “Yatırımcı, bir BTC bloğu satmaya çalışırken emri manuel trading sistemimiz aracılığıyla oluşturuyor. Gözden kaçırdığı şey ise ondalık kısmını ayarlayamamış olması. Böylece BTC’yi mevcut piyasa fiyatı yerine birkaç kuruşa satıyor.”


Arbitraj trader’ları yanlış fiyatlandırmadan hızlı bir şekilde yararlanarak bitcoin’i normal seviyesine getiriyor ancak Alameda milyonlarca dolarlık zarara giriyor.


“Alameda’nın fat-finger trade’inde yaşadığı kayıp oldukça yüksekti, hatta on milyonları buldu. Ancak yanlışlıkla olan bir durum olduğu için ek kontroller uygulamak dışında yapılabilecek pek bir şey yoktu.”


Buradaki fat-finger trade (tombul parmak), alım satım işlemleri sırasında gerçekleşen kullanıcı kaynaklı hataları ifade eder. Eksik veya fazla sıfır koyma, yanlış tuşa basma gibi hatalar buna örnek verilebilir.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcAlamedaSam Bankman-Fried

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk