Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin 20 bin Dolar Bandında Tutunmaya Devam Ediyor

Kripto piyasası inişli çıkışlı bir hafta sonunun ardından yeni haftaya kırmızı bir görünümle girerken, geleneksel piyasalarda gündem oldukça yoğun

7 Kasım 2022 10:40

Güncellenme: 7 Kasım 2022 10:49

Hafta sonu 21 bin 445 dolar seviyesine kadar çıkan ancak yeni haftaya aşağı yönlü hareketlilikle giriş yapan dünyanın piyasa değeri bakımından en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 1,8’lik düşüş kaydederek 20 bin 793 dolardan işlem görüyor. Blokzincirinde çok daha çevreci bir konsensusa, proof-of-stake’e Eylül ayında geçiş yapan Ethereum’daki tablo ise Bitcoin’le oldukça benzer. 


Hafta sonunda uzun süredir görmediği 1700 dolar seviyesini zorlayan Ethereum düne kıyasla yüzde 2,79’luk değer kaybederek şu sıralar 1,571 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da kırmızı bir görünüm söz konusu. Son 24 saatte Binance Coin (BNB) yüzde 4,51’lik, XRP yüzde 4,31’lik ve Dogecoin (DOGE) ise yüzde 6,27’lik düşüş yaşadı. 


Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasının ardından fiyatı bir anda sıçrama yapan Dogecoin ise geçen hafta kazandırdıklarını geri vermeye devam ediyor. Geleneksel piyasalardaysa gündem oldukça yoğun. ABD’de yarın yapılacak Kongre ara seçimleri piyasaların tansiyonunu ölçmekte belirleyici olabilir. ABD ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi’nin tüm üyeleri, Senato’nun ise üçte biri yeniden seçilecek. Anketlere göre Senato’da Demokrat Parti’nin üstünlüğünü sürdürmesi ancak Temsilciler Meclisi’ni ise Cumhuriyetçilerin alması bekleniyor. 


“ABD tüketici fiyat endeksi belirleyici olacak”


Haftanın bir diğer öne çıkan gelişmesiyse Perşembe günü açıklanacak ABD tüketici fiyat endeksi olacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük analizinde “Fed Başkanı Powell’ın son FOMC toplantısı sonrası verdiği mesajda, faiz artırımlarının hızının azalacağı ancak süresinin beklenenden daha uzun olabileceği ve açıklanacak verileri izleyecekleri yönündeki mesajları sonrası özellikle istihdam ve enflasyon verilerinin önemi artmış durumda” deniyor ve şöyle devam ediliyor: “ABD’de enflasyon kontrol altına alınana kadar Fed mevcut sıkı para politikasından vazgeçmeyeceğinden açıklanacak enflasyon verilerinin seyri global piyasalar için kısa vadede oldukça kritik görünüyor. Her ne kadar Fed tek bir veriye göre faiz politikasını değiştirmeyecekse de piyasalar enflasyonun nasıl bir seyir izlediğine bakarak Fed’in önümüzdeki dönem faiz artırım hızını ve süresini tahmin etmeye çalışacaktır.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk