Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin’de Volatilite Yüksek, Piyasada Yukarı Yönlü Hareketlilik Sürüyor

Dün gece 23 bin 761 dolara kadar yükselen Bitcoin’in yanı sıra diğer büyük kripto paralarda da artış sürüyor

26 Ocak 2023 09:54

Güncellenme: 26 Ocak 2023 10:00

Geçen yıl sektörü derinden sarsan Terra/Luna, Three Arrows Capital ya da FTX çöküşlerine adeta set çeken ve 2023’e yukarı yönlü ivmeyle başlayan kripto piyasasının yükselişi sürüyor. Üstelik geçen hafta sektörün gündemine bomba gibi düşen kripto kredi şirketi Genesis’in iflas başvurusunda bulunmasına ilişkin olumsuz haberlerin piyasanın moralini şimdilik bozmadığı görülüyor.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin’in fiyatında volatilitenin oldukça yüksek seyrettiğini söylemek mümkün. Dün gece 23 bin 761 dolara kadar yükselen Bitcoin’in fiyatı son 24 saatte yüzde 1,32’lik artış göstererek 22 bin 994 dolardan işlem görüyor. Geçen yılı hüsranla kapatan ancak 2023’e büyük umutlarla başlayan Bitcoin yıl başından beri yüzde 35 değer kazanmış durumda.


ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaştırma politikasında frene basacağına dair sinyaller hem hisse senedi hem de kripto piyasalarında bahar havası estiriyor. Ancak bu yukarı yönlü hareketliliğin çok fazla uzun sürmeyeceğini düşünenler var. CoinDesk’e konuşan trading şirketi Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya “Hisse senedi piyasalarının Ocak ayındaki rallisi sona ermiş olabilir ve bu durum da kriptoyu aşağıya çekebilir” diyor ve ekliyor: “Önümüzdeki birkaç günde Wall Street’teki teknoloji tabanlı şirketlerin satışı yoğunlaşırsa bu durum, Bitcoin’i 20 bin dolar seviyesine çekecek seviyede zarar verebilir.”


Bitcoin’in son zamanlardaki ihtişamlı yükselişine aynı paralelde ayak uyduramayan ve görece daha düşük yükselişler kaydeden Ethereum’un son 24 saatteki performansıysa dikkat çekici. Dünden beri yüzde 3,61’lik değer kazanan Ethereum şu sıralar 1,609 dolardan el değiştiriyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da artış söz konusu: Binance Coin (BNB) yüzde 1,53’lük, XRP yüzde 1,24’lük, Cardano (ADA) yüzde 6,39’luk ve Dogecoin (DOGE) yüzde 1,93’lük artış kaydetmiş durumda.


Geçtiğimiz bir haftada değerini 8 dolardan 18 dolara kadar çıkaran Aptos (APT) son 24 saatin en çok değer kazanan kripto parası konumunda. Dünden beri yüzde 37,58’lik devasa bir artış gösteren Aptos’u, yüzde 33,98’lik yükselişiyle merkeziyetsiz borsa dYdX’in token’ı DYDX izlerken, COTI yüzde 27,72’lik, Stepn (GMT) yüzde 22,11’lik, Injective Protocol (INJ) yüzde 21,47’lik ve Mina (MINA) yüzde 19,3’lük artış kaydetmiş vaziyette.


Daha Fazla Oku

    BitcoinEthereumVolatilite

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Haftaya Bakış: SEC’in Açtığı Davalar, Do Kwon’un Yakalanması

25 Mart 2023 12:20

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk