Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ve Altın, Rus Rublesi ve Arjantin Pezosundaki Fiyat Düşüşlerine Rağmen Yükselemiyor

Ruble ve pezodaki düşüşler küresel piyasadaki çatlakları öne çıkarıyor. Güvenli liman olarak bilinen bitcoin ve altın ise baskılanmaya devam ediyor.

16 Ağustos 2023 14:10

Güncellenme: 16 Ağustos 2023 14:18

Güvenli liman olmalarıyla bilinen bitcoin (BTC) ve altın, gelişmemiş ülkelerin para birimlerindeki volatilite nedeniyle yukarı yönlü ivme kazanmakta zorlanıyor.


Pazartesi günü ABD doları cinsinden değer kaybeden Rus rublesi (RUB), Mart 2022’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Bu düşüş kümülatif yıllık zararı yüzde 33’e çıkardı ve yatırımcıların Kremlin'in azalan enerji gelirleri hakkındaki endişelerini körükledi. Merkez bankası acil durum hamlesi olarak faizi yüzde 8,5’ten 12’ye yükseltti.


Arjantin de halihazırda zayıflayan pezosunu (ARS) yüzde 18 oranında devalüe ederek dolar bazındaki değerini 287’den 350’ye çekti. Pezo, bu yıl yüzde 98’lik bir düşüş yaşadı.


MUFG Bank’e göre, RUB ve ARS’deki bu düşüş küresel finans piyasalarındaki stresi işaret ediyor. Merkez Bankası’nın geçtipimiz yılın mart ayında faiz oranlarını yükseltmeye başlamasından bu yana, çoğu kişi güvenli liman varlıklarına önyargılı yaklaştı.


EMEA ve uluslararası menkul kıymetler küresel piyasası araştırma başkanı Derek Halpenny, müşterilerine şunları söyledi: “Rube veya pezodaki düşüşler, daha geniş piyasalarda doğrudan bir etki yaratmayacak. Ancak bu gelişmeler, getiriler yükselmeye devam ettikçe ABD dolarının çekildiğini gösteriyor. Zayıf halkalar genel olarak ilk ‘patlak veren’ kısımlardır ve buradaki zayıf halkaların ARS ve RUB olduğu kesin.”


Mevzubahis çatlakların bitcoin'de yoğun bir talebi tetiklemesi beklenirken, bu beklentiler hayal kırıklığıyla sonuçlandı.


Piyasa değerine göre lider kripto para birimi, sınırlı arzı nedeniyle büyük bir çoğunluk tarafından dijital altın olarak kabul ediliyor. 2021’de Türkiye’nin döviz krizi sırasında öne çıkan tercihlerden biri olan BTC, bir süredir 29 bin doların üzerinde seyrediyor. Altın ise ons başına 1,896 dolardan işlem görerek yedi haftanın en düşük seviyesine ulaşıyor.


Nominal ve enflasyona göre düzenlenen ABD tahvil getirilerindeki sertleşme, RUB ve ARS’taki bu düşüşte önemli bir rol oynuyor olabilir. Bununla birlikte, dolar endeksindeki yükseliş bitcoin ve altının ralli yapmasını engelliyor.


Enflasyona göre düzenlenen getiriler, 2009’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 1,83’e yükselerek altın ve bitcoin gibi zero-yielding (sıfır getirili) varlıkların cazibesini azaltıyor.


Halpenny’ye göre, verimdeki artışın daha da yükselmesi geniş piyasaları etkileyebilir. 


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcaltınpezoruble

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk