Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Trader’ları Yalnızca TÜFE’yi Değil Daha Geniş Çaplı Enflasyon Metriklerini de Takip Etmeli

Daha geniş çaplı metrikler, önümüzdeki aylarda enflasyonda bir alevlenme olduğunu ve bunun faiz oranı beklentilerinin yeniden fiyatlandırılmasını tetikleyebileceğini gösteriyor.

10 Ağustos 2023 15:17

Güncellenme: 10 Ağustos 2023 15:35

Kripto ve geleneksel piyasa trader’ları temmuz ayı ABD TÜFE verilerini beklerken bazı gözlemciler önümüzdeki aylarda enflasyonda bir toparlanma olduğuna işaret eden ileriye dönük metriklere odaklanıyor. Bu, risk varlıklarını olumsuz etkileyebilecek bir senaryo.


ABD Çalışma Bakanlığı’nın gün içerisinde açıklamayı planladığı temmuz ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) dört gözle bekleniyor. Wall Street Journal (WSJ) tarafından yapılan ankete göre ekonomistler, TÜFE’nin temmuz ayında 0,2 artmasını bekliyor. WSJ’ye göre yıllık oranın yüzde 3,3’e yükseleceği tahmin ediliyor. Çekirdek enflasyon oranının da haziran ayında olduğu gibi 0,2 olarak kalacağı öngörülüyor.


Aylık 0,2’lik bir kazanç Fed yetkililerinin görmek istediği seviyeyle tutarlı olacaktır. Şu anki yüzde 5,25 seviyesinde Merkez Bankası'nın ölçüt borçlanma maliyeti, çekirdek TÜFE ve bankanın tercih ettiği enflasyon ölçüsü çekirdek temel kişisel tüketim harcamaları endeksinden (PCE) yüksektir.


Verilerin tahminlerle eşleşmesi durumunda yatırımcılar bitcoin de dahil olmak üzere risk varlıklarına yönelmeye teşvik edilebilirler. Bu da piyasadaki dovish beklentilerin güçlendiğini doğrular. Fed fon vadeli işlemleri, yatırımcıların Fed'in faiz artırım döngüsünün temmuz ayında zirveye ulaştığını ve merkez bankasının gelecek yıl faiz oranlarını düşürebileceğini gösteriyor.


Bununla birlikte yatırımcılar ileriye dönük metrikler stagflasyona işaret ettiği için yanılıyor olabilir. Crypto is Macro Now bülteninin yazarı Noelle Acheson, TÜFE verilerinin geriye dönük olduğuna ve gerçek resmi gizleme eğiliminde olduğuna dikkat çekiyor.


Yaklaşan TÜFE açıklaması üzerine düşüncelerini paylaşan Acheson, ABD petrol fiyatlarındaki son artışın Ekim 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıktığını vurguluyor. Ayrıca Acheson, FOA gıda endeksi fiyatındaki artıştan, azalan ABD petrol rezervlerinin yenileme ihtiyacından ve bunun petrol fiyatları üzerindeki etkisinden bahsediyor. Unutmamak gerekir ki TÜFE, petrol fiyatlarındaki değişikliklere duyarlı bir şekilde seyrediyor.


Acheson, Cleveland Fed tahmin modeline göre temmuz ayı TÜFE'sinin 0,41 olduğunu ve bu seviyenin 0,2 olarak belirlenen uzlaşı tahmininin iki katından fazla olduğunu belirtiyor. Model, ağustos ayında enflasyona yönelik bir artışı işaret ediyor. Bu da yıllık yüzde 7,4'lük bir TÜFE oranına denk geliyor.


“Stagflasyon özellikle hisse senetleri olmak üzere risk varlıkları için mümkün olan en kötü senaryo” diyen Acheson, hisse senetleriyle ve makro yatırımcıların düşük katılımı da göz önüne alındığında bitcoin’deki olumsuzluğun sınırlı göründüğünü ekliyor.


ING analistleri, müşterilerini tahvil piyasasının fiyat baskılarına ilişkin beklentilerindeki son artışın, Fed'in enflasyonla mücadelesinin henüz bitmediğini gösterdiğini ve tahvil getirilerinin yükselmeye devam edeceği konusunda uyardı. Bitcoin ise ABD tahvil getirileriyle ters bir ilişkiye sahip.


St. Louis Merkez Bankası’na göre, ABD’nin 5 yıllık enflasyon beklentileri oranı 16 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 2,53’e yükseldi.İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    abdEnflasyonTÜFEBitcoinrisk varlıkları

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk