Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Çin’deki Fabrika Deflasyonu Küresel Sıkılaşma Döngüsünün Sona Yakınlaştığını Gösterirken Bitcoin 30 Bin Dolar Sabitini Koruyor

Çin, Batı dünyasına deflasyon ihraç ediyor. Bir gözlemci, bunun küresel faiz oranı artış döngüsünün sona ermesi anlamına geldiğini söyleyerek risk varlıklarına müjde veriyor.

10 Temmuz 2023 14:38

Güncellenme: 10 Temmuz 2023 15:00

Bitcoin, 30 bin dolar seviyesindeki istikrarını korumaya devam ediyor. Çin'den gelen üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri, geçtiğimiz yıl başlayan ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere riskli varlıkları etkileyen küresel likidite sıkılaşma döngüsünün sona erdiğini gösteriyor.


Çin'in fabrika çıkış fiyatlarını ölçen ÜFE, haziran ayında yıllık bazda %5,4 düşüş kaydiyor ve bu, NBS'nin (Ulusal İstatistik Bürosu) açıklamasına göre son 7 yılın en keskin düşüşü oluyor.


Gelişmenin, küresel ekonomide ihracat fiyatlarının düşmesine ve deflasyon baskılarına yol açması bekleniyor


Tahminlere göre, üretilmiş ürünlerin dünyanın en büyük kaynaklarından birinde süregelen deflasyon yıllarca hatta bazı durumlarda on yıllarca en yüksek seviyelerde seyreden enflasyonu dizginlemeyi amaçlayan batılı merkez bankalarına yardımcı olacak ve ekonominin daha geniş bir alanını olumsuz etkileyecek.


Örneğin Fed, Mart 2022'den bu yana faizleri 500 baz puanın üzerinde artırarak %5-5,25 aralığına yükseltti ve bu yılın başında bir bankacılık kriziyle karşılaştı. Hatta Avrupa’daki Credit Suisse şirketi, İsviçreli rakibi UBS tarafından kurtarılmak zorunda kaldı.


Gelişmeler üzerine kripto likidite ağı Paradigm'in kurumsal satış direktörü David Brickell, "Çin, batı dünyasına deflasyon ihraç ediyor" dedi ve ekledi, "Üretici fiyat girdilerinde bunu yansıtıyoruz, ancak henüz tam olarak tüketici fiyatlarına yansımıyor. Sonuç olarak, küresel faiz artırma döngüsünün sona ermesiyle risk açısından olumlu bir durumla karşılaşacağız."


Mayıs ayında ABD'de üretici fiyatları yıllık bazda %1,1 artarak 2,5 yılın en düşük seviyesini görmüştü. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) de %4 artışla son iki yılın en düşük seviyesine ulaşmıştı. CNN tarafından aktarılan Refnitiv verilerine göre, haziran ayı TÜFE büyüme oranının yüzde 3,1 olarak açıklanması bekleniyor.


Çin ÜFE’sine tepkiler


Ancak şu ana kadar Çin ÜFE verileri, risk iştahını harekete geçirecek bir ralli başlatamıyor. Bitcoin 30 bin doların üzerinde yönsel açıklık konusunda netlik kazanmazken, S&P 500'e bağlı vadeli işlemler gün içinde yüzde 0,5 düşüşle işlem görüyor. Dolar endeksi ise yüzde 0,15 artarak 102,42'ye yükseliyor.


Çin verilerindeki süregelen düşüşte yatırımcıların verilerin olumsuz yönlerine odaklandığı görülüyor. Bu yılın başında analistler, Çin'in yeniden açılmasının küresel büyüme ve riskli varlıklar için önemli bir olumlu etki yaratacağını sıklıkla belirtmişlerdi.


S&P 500 vadeli işlemlerindeki veri sonrası zayıflık ve Asya hisse senedi piyasalarındaki düşüş, küresel kazançlar ile Çin üretici fiyatları arasındaki güçlü ilişkiye bağlanabilir. True Insights'ın kurucusu Jeroen Blokland, paylaştığı tweet’te şöyle söylüyor: “Son ÜFE rakamları kazanç açısından iyiye işaret etmiyor.”


Brickell, tahvil getirilerinin zirveye ulaşmasıyla bitcoin’in bir sonraki aşamaya yukarı yönlü hareketle başlayabileceğini bildiriyor.


Daha yüksek tahvil getirileri genellikle riskli varlıklara olan para akışını azaltıyor. Bu da demek oluyor ki çarşamba günü açıklanacak olan ABD TÜFE verileri enflasyon oranındaki yavaşlamayı işaret ederse getiriler (yield) düşebilir.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BitcoinÇinEnflasyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk