Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, Kripto Fiyatlarında Yaşanacak Likidite Şokunun Yaklaşmasıyla Düşüşe Hazırlanıyor

Analistler, bu yıl için şimdiye kadar likidite koşullarının iyileşmesinin kripto para birimleri gibi risk varlıklarını olumlu etkilediğini düşünüyor. Ancak ABD borç sınırı kaldırılırsa ve Fed ile Hazine’nin sıkılaştırma politikasına devam ederse bu durumun çok da uzun sürmeyeceğini belirtiyor.

1 Haziran 2023 10:10

Güncellenme: 1 Haziran 2023 10:15

Gözlemciler, ABD borç sınırının yükseltilmesi ve likidite sıkılaştırmasının devam etmesi ihtimallerinin ardından kripto piyasalarında düşüş bekliyor.


ABD Hazinesi genel hesabının yenilenmesi ve Merkez Bankası’nın (Fed) bilançosunu düzenlemesi, önümüzdeki aylarda kripto paralar ağırlıklı olacak şekilde finansal sistemlerden yüz milyarlarca doların kaldırılmasına sebep olacak.


Bu yılın başlarında likidite koşullarının iyileşmesi, hisse senetleri ve dijital varlıklar da dahil olmak üzere risk varlıklarının yükselmesine yardımcı oldu. Genel piyasa çapında yaşanan kripto rallisi, piyasa değerine göre en önemli kripto para birimi olan bitcoin’i (BTC) 31 bin dolara kadar yükseltti. Ardından da meme coin çılgınlığı yaşandı.


Şimdi ise ABD’li milletvekillerinin hükümetin borç verebilme yetkisini artırmayı onaylaması, riskli yatırımlar üzerinde bir baskı oluşturuyor.


İlk olarak, ABD Hazinesi’nin neredeyse tamamen tükenmiş hazine genel hesabı (TGA) yeniden doldurulmak zorunda kalacak. Bu da finansal sistemden yaklaşık 500 milyar dolarlık nakit alınacağı anlamına geliyor.


Makro analist Noella Acheson, “Bu durum, tahviller ve birçok hisse senedi grubu gibi daha güvenli varlıklardan ziyade likiditeye duyarlı olan risk varlıklarını etkileyecek.” diyor ve ekliyor:


Bu yılın başlarında piyasayı etkileyen en önemli olaylardan biri Hazine’nin Fed’deki hesabını kullanmasıydı. Normalde orada kalması gereken para, hükümet harcamaları adı altında kullanıldı.”


“Şimdi ise bunun tersinin gerçekleşmesi muhtemel. Hükümetin hesap bakiyesini yenileyebilmesi adına piyasadaki likidite Hazine’nin hesabına yönlendirilebilir.”


Makro analist Lyn Alden, yayımladığı piyasa raporunda bu durumu “likidite adına çifte dezavantaj” olarak nitelendiriyor.


Alden şu şekilde açıklıyor: “Birçok yüksek likidite odaklı hisse senedinin albenisi ileriye dönük likidite koşulları hakkında daha fazla netlik edemediğimiz sürece sönük kalacak. Bu da bir yatırımcının neye sahip olduğunu bilmesi, volatiliteye hazırlıklı olması ve aşırı kaldıraçtan kaçınması gereken bir ortam yaratıyor.”


ABD Temsilciler Meclisi, borç sınırının yükseltilmesi konusunda çarşamba akşamı oy kullanacaklar.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtclikiditeABD Merkez Bankası

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy Ağustos Ayından Bu Yana 5,445 BTC Aldı

25 Eylül 2023 17:25

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk