Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Spot ETF'leri Beş Gündür Net Çıkış Kaydediyor

GBTC yine çıkışlara öncülük ederken, BlackRock'ın IBIT'sine girişler yavaşladı.

19 Nisan 2024 13:40

Güncellenme: 19 Nisan 2024 14:06

ABD merkezli spot bitcoin (BTC) borsa yatırım fonları (ETF'ler), perşembe günü 4,3 milyon dolarlık kümülatif çıkış kaydetti ve yükseliş eğilimli madencilik ödülü yarılanması öncesinde art arda beş gün aynı sonuç alındı.


Farside Investors tarafından yayımlanan verilere göre, 12 Nisan'dan bu yana ETF'ler toplam 319 milyon doların üzerinde net çıkışa tanık oldu ve Grayscale'in GBTC'si bu işlemlerin büyük bir bölümünü oluşturdu.


Perşembe günkü çıkışların 90 milyon dolarlık kısmını GBTC tek başına üstlendi ve bu, Fidelity'nin FBTC'sine ve BlackRock'un IBIT'sine yapılan girişleri dengeledi.


Grayscale ETF, fonun nispeten maliyetli ücret yapısı da dahil olmak üzere çeşitli nedenler sebebiyle ilk günden bu yana para kaybediyor. Bu nedenle asıl sorun GBTC çıkışları değil, diğer ETF’lerin daha az para çekmeye başlaması.


BlackRock'ın IBIT'si, 5 Nisan'da aylık olarak en yüksek seviye olan 308,8 milyon dolar kaydetmişti. Perşembe günü ise bu rakam %93 düşüşle 18,8 milyon dolara geriledi.


Matrixport, bu sabah yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Stabil para ekosisteminin büyümesi ve ABD'de listelenen bitcoin ETF’lerinin kaydettiği girişler gibi önemli likidite faktörleri, birkaç haftadır da belirttiğimiz gibi yavaşlamaya devam ediyor. ETF akışları 12 Mart'ta zirve yaptı ancak son zamanlarda art arda net çıkışlar görüldü. ABD'de listelenen bitcoin ETF'lerine olan talep, bitcoin fiyatlarındaki yüzde 10-15'lik bir düşüş bile net girişleri artırmadığı için doygunluğa ulaşmış görünüyor."CoinDesk verilerine göre bitcoin, geçen ay 73.500 doların üzerindeki rekor seviyelerden sonra yüzde 13'ün üzerinde düşüş kaydetti ve şu anda 64.700 dolardan işlem görüyor.


Geri çekilme, ABD vergi ödemeleri, Fed'in faiz indirimi olasılığının azalması ve İran-İsrail gerilimi gibi çeşitli faktörlere bağlanabilir.


Matrixport’a göre, "Orta Doğu'daki jeopolitik risk bitcoin için nitelikli bir olay olabilirdi, ancak fiyatlar yükselmek yerine daha da düştü. Bu, bitcoin'in güvenli liman niteliğini sağlamlaştırmak için önemli bir testti. Ne yazık ki bitcoin fiyatlarındaki durgunluk ve gerçekleştirilen satışlar, kripto biriminin başarısız olduğuna işaret ediyor.”


Bitcoin blok zinciri, bugün geç saatlerde blok başına madeni para emisyonunu 6,25 BTC'den 3,125 BTC'ye indirecek ve arz genişleme hızını %50 azaltacak. Geçmişe bakıldığında bu yarılanmalar büyük rallilerin habercisi olmuş olsa da, yükseliş trendlerinin büyüklüğü ve süresi pek de tutarlı değil.


Kripto topluluğundaki fikir birliği, yaklaşan yarılanmanın kripto para birimini uzun vadeli bir yükseliş yoluna sokacağı yönünde. Ancak bununla birlikte, Goldman Sachs ve JPMorgan da dahil olmak üzere birçok gözlemci, yarılanmadan sonra daha derin bir fiyat düzeltmesi potansiyeline işaret ediyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcspot etf

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk