Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Sıçraması Altcoin Ayılarını Riske Atıyor

Kripto para biriminin yaşadığı sıçrama short’lanan token’larda keskin bir ralliye yol açabilir.

15 Eylül 2023 11:00

Güncellenme: 15 Eylül 2023 11:10

Bitcoin (BTC) yükseldikçe solana (SOL) gibi yakın zamanda short’lanmış altcoin’ler kaldıraç likiditeleri ve abartılı fiyat rallilerine tanık olabilir.


CoinDesk verileri, pazartesi günü kısa bir süreliğine 25 bin dolarlık kritik desteğin altına düşen bitcoin’in son 24 saatte yüzde 1,1 yükselerek 26,577 dolara ulaştığını gösteriyor.


Bugün erken saatlerde açıklanan Çin’in ağustos ayı perakende satışlar ve fabrika üretimi verileri, piyasalardaki risk duyarlılığını canlandırdı ve önde gelen kripto para birimlerinde fiyat artışlarının önünü açtı.


XRP, ETH, SOL, TRX, DOGE gibi altcoin’ler de çoğu zaman olduğu gibi bitcoin’in yükselişini takip ediyor. Altcoin sıçraması, trader’ların bu token’ları satmasından birkaç gün sonra yaşanıyor. İflas eden kripto borsası FTX’in 1,6 milyar dolar değerinde SOL sahibi olduğunu açıklamasının ardından, kripto para birimi yüzde 8’in üzerinde gerileyerek altcoin düşüşlerine öncülük etti.


Şimdi ise piyasadaki bu toparlanma, SOL ve diğer token’lara kaldıraçlı düşüş bahsi oynayan altcoin ayılarını riske sokuyor.


SOL öne çıkıyor

Short’ların potansiyel tasfiyesi SOL fiyatında ek bir yükseliş baskısına yol açabilir ve kısa süreli bir ralli yaşanabilir.


Türev ürün şirketi Marex Solutions’ın dijital varlıklar eş başkanı Ilan Solot, “Yakın vadedeki en büyük risk, altcoin short’larında kaldıraçlı likidite görülmesi. Bu olayda SOL öne çıkacak gibi görünüyor.”Pazartesi gününden bu yana konsolide vadeli işlemlerdeki fonlama oranları negatif seyrediyor. Fonlama oranları, konsolide vadeli işlemlerde uzun ve kısa pozisyon tutmanın maliyetini temsil eder. Pozitif oran, kaldıracın boğa tarafının baskın olduğu anlamına gelirken negatif oran tam tersini ifade ediyor.


Coinglass verilerine göre, açık opsiyonlar yüzde 16’nın üzerinde artarak ayın en yüksek seviyesi olan 338 milyon dolara ulaşıyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    SOLBitcoinbtclikiditeopsiyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk