Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, FTX Çöküşünden Beri İlk Defa 19 Bin Doları Gördü

2022 yılında yüzde 63 değer kaybeden Bitcoin yıl başından beri yüzde 14'lük yükselerek 19 bin dolara kadar çıktı.

13 Ocak 2023 10:36

Güncellenme: 13 Ocak 2023 10:59

Kripto piyasasında işlerin oldukça tıkırında gittiği haftanın son iş gününde Bitcoin dikkat çekici yükselişini sürdürüyor. Öyle ki sektörü derinden sarsan FTX’in çöküşünün ardından 16 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin yeni yıla adım attığından beri bambaşka bir havaya bürünmüş durumda. Yıl başından itibaren ilk olarak uzun zamandır tutunmaya çalıştığı 16 ila 17 bin dolar arasındaki fiyat seviyesini aşan Bitcoin, geçtiğimiz 10 günde istikrarlı bir yukarı yönlü ivmeye girerek 19 bin dolara kadar tırmanmış vaziyette.


Son 24 saatte yüzde 3,52’lik yükseliş kaydeden piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin şu sıralar 18 bin 804 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in yıl başından beri yükselişini rakamlara döktüğümüzde oldukça belirgin bir fark ortaya çıkıyor: Çöküşler ve skandallarla dolu geçen 2022 yılında yüzde 63 değer kaybeden Bitcoin geçtiğimiz 13 günde yüzde 14’lük yükseliş yakalamış durumda.


“Bitcoin eğer 19 bin dolarda tutunabilirse…”

CoinDesk’e konuşan StockCharts.com’un kıdemli teknik analisti Julius de Kempenaer, “Bitcoin eğer 19 bin dolar seviyesinde tutunmaya devam edebilirse, 21 bin dolara doğru yola çıkacağımıza şüphe yok” diye konuşuyor.


Bitcoin’in mini rallisini takip eden diğer büyük kripto paralarda da yukarı yönlü hareketlilik söz konusu. 2022 yılında blokzincir altyapısında tarihi bir değişime sahne olan ve proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum son 24 saatte yüzde 0,34’lük yükseliş kaydederek 1,405 dolar seviyesinden işlem görüyor.


Öte yandan dünden beri Binance Coin (BNB) yüzde 0,91’lik, XRP yüzde 1,08’lik, Cardano (ADA) yüzde 0,63’lük, Dogecoin (DOGE) yüzde 0,88’lik ve Stellar (XLM) da yüzde 1,06’lık yükseliş kaydetmiş durumda.


Kripto piyasasındaki söz konusu yukarı yönlü hareketliliğin arka planındaysa makroekonomik tarafta geçen yıldan beri uygulanan sıkı para politikalarının gevşeme ihtimali bulunuyor. Enflasyonu dizginlemek adına faiz artırımlarına başvuran ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin duruşundan bir nebze de olsa geri adım atabileceğine dair sinyaller hem hisse senedi hem de kripto piyasalarını rahatlatmış vaziyette. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa analizinde “Altı aydır geri çekilen enflasyon uzun süreli faiz artırımlarına gerek olmayabileceğine yönelik algıyı destekleyerek risk iştahının güçlenmesini sağladı” ifadeleri yer alırken, TÜFE rakamının ardından ABD’de bugün Michigan tüketici güven endeksinin enflasyon beklentilerinin yakından takip edileceği belirtiliyor: “Ortalama piyasa beklentisi önceki ay yüzde 4,4 seviyesinde bulunan bir yıllık enflasyon öngörüsünün yüzde 4,3 seviyesine gerileyeceğine işaret ediyor. Daha düşük bir rakam ortay çıkması ise risk iştahını destekleyebilir.”


Daha Fazla Oku

    BitcoinFTXEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk