Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Fiyatının İki Ayın En Yüksek Seviyeye Çıkmasıyla Opsiyon Hacmi 3,3 Milyar Dolara Yükseldi

Yatırımcılar, kripto paranın 31 bin doları gören rallisinin ardından boğa bahislerine başladı.

22 Haziran 2023 16:07

Güncellenme: 22 Haziran 2023 16:21

Bitcoin’i (BTC) iki ayın en yüksek seviyesine taşıyan ani ralli, alım opsiyonlarına olan talebi artırdı ve opsiyon piyasasındaki etkinlik yükselişe geçti.


Kripto para biriminin fiyatı çarşamba günü 30,800 dolara kadar yükseldi ve 14 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. BlackRock (BLK), WisdomTree ve Invesco (IVZ) tarafından dünyanın en büyük kripto para birimi için artan kurumsal ilgiyi gösteren spot bitcoin ETF başvuruları, piyasayı umutlandırdı.


Fiyatların 25,200 dolardaki desteğin altında işlem görmesinin bir hafta önce olduğu göz önüne alındığında piyasada ani bir değişim gerçekleştiği ortada. Bu gelişme ise yatırımcıların ralliye yetişmek adına opsiyonlara yönelmesine neden oldu.


3,3 milyar dolar değerindeki bitcoin opsiyon sözleşmeleri, Deribit de dahil olmak üzere büyük borsalarda el değiştirdi. Bu seviye, üç ay içindeki en yüksek tek günlük kavramsal hacim oldu. Deribit ise global irsaliyenin yüzde 80’inden fazlasını oluşturuyor.


Deribit’in Asya iş geliştirme sorumlusu Lin Chen, CoinDesk’e verdiği röportajda şunları söyledi: “Son üç ayın en büyük işlem hacmini gördük. Alım opsiyonlarına çok fazla ilgi var.”Kripto varlık analiz platformu Laevitas’ın verilerine göre, son 24 saat içerisinde alım opsiyonlarında yatırımcılar arasında popüler olan seviyeler 30 bin, 31 bin, 32 bin ve 40 bin dolar.


Son 7 günde ise alım opsiyonlarındaki komisyon, blok akışlarının yüzde 45’ini oluşturuyor. Blok işlemler, Paradigm gibi tezgah üstü likidite ağlarında yürütülen ve daha sonra borsalarda listelenen büyük emirleri ifade ediyor.Global bir likidite ağı olan Paradigm’da kurumsal satış ve ticaret yöneticisi Patrick Chu’ya göre, yaşanan ralli bazı ‘call overwriter’ların boğa etkisinden geri çekilmelerine sebep oldu. Call overwriter’lık, sahip olunan kripto para birimlerine karşı apel satmayı ifade eder ve durgundan negatife geçen bir piyasada ek verim elde etmeye yönelik popüler bir stratejidir.


DVOL yükselişte

Opaiyonlara olan talebin artması, Deribit’in bitcoin volatilite endeksi DVOL’u nisan ayının başından bu yana en yüksek seviye olan 59,24’e itiyor.


DVOL, Deribit’in opsiyon emirlerini kullanarak 30 günlük örtük oynaklığı (IV) ölçüyor. Opsiyonlara olan talep ne kadar yüksek olursa IV o kadar yükseliyor. IV, yatırımcıların belirli bir döneme yönelik fiyat türbülansı beklentilerini temsil ediyor.


Örtük oynaklık genellikle geleneksel piyasalardaki riskten kaçınma sırasında yükseliyor. Ancak Lin Chen, fiyatların yükselmesiyle DVOL’un da yükselme eğiliminde olduğunu açıklıyor.Bitcoin’in örtük oynaklığı ve spot fiyatları, yılın başından bu yana pozitif bir korelasyon gösteriyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcopsiyonlaralım opsiyonu

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Yapay Zeka Çılgınlığı Büyüyor

22 Şubat 2024 18:53

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk