Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Opsiyon Borsası Deribit'in Ether Volatilite Endeksi Rekor Düşüşte

Deribit'in ileriye dönük ether oynaklık endeksi (ETH DVOL) hafta sonu boyunca ömür boyu en düşük seviyeleri gördü. Devam eden makroekonomik belirsizlikler dikkate alındığında, fiyat türbülansı beklentileri düşük fiyatlanmış görünüyor.

8 Mayıs 2023 18:14

Güncellenme: 8 Mayıs 2023 19:14

Önde gelen kripto opsiyon borsasındaki düşüş eğilimi, makroekonomik belirsizlikler ve Ethereum ağına olan talebi artıran pepecoin (PEPE) çılgınlığı arasında Deribit'in ileriye dönük ether volatilite endeksi (ETH DVOL) devam ediyor.


Dijital varlık veri sağlayıcısı Amberdata'ya göre, Ethereum'un yıllık 30 günlük söylenen volatilitesini veya önümüzdeki dört hafta boyunca fiyat türbülansı beklentilerini hesaplayan DVOL endeksi, hafta sonu 51'e düştü. Söylenen volatilite, Deribit'in opsiyon sipariş defterine göre hesaplanır.


Endeks, FTX'in Kasım başındaki çöküşünün ardından 150'nin üzerine çıktı ve o zamandan beri düşüyor. Bu rekor düşük seviye, Ethereum'un uzun zamandır beklenen Shanghai güncellemesini gerçekleştirmesinden yaklaşık dört hafta sonra geldi ve ödüller karşılığında Ethereum ağında coin staking pasif yatırım stratejisinin riskini ortadan kaldırdı.


Bitcoin'in DVOL'u son zamanlarda 74'ten 51'e düştü, ancak Ocak ayında tüm zamanların düşük seviyesi olan 41.95'in de üzerinde kaldı. Küresel kripto opsiyon ticareti faaliyetinin yaklaşık %90'ını oluşturan Deribit, 2021'in başlarında bitcoin ve ether DVOL endekslerini piyasaya sürdü.


Söylenen volatilite, opsiyonlara (korunma araçlarına) olan taleple pozitif olarak ilişkilidir ve bunların piyasadaki korku veya belirsizliğin derecesini temsil ettiği söylenir.


Şu anda, ABD bankacılık krizi ve borç tavanı endişeleri sayesinde havada çok fazla belirsizlik var. Cuma günkü şaşırtıcı derecede güçlü ABD istihdam raporu, Federal Rezerv'in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiği yönündeki iddiaları artırdı. Bu da yetmezse, piyasayı hareketlendiren bir rakam olan Nisan ayı ABD enflasyon verileri bu hafta içinde açıklanacak.


Amberdata'nın türevler direktörü Greg Magadini haftalık bir haber bülteninde "Dünya şu anda bilinmezlerle dolu görünüyor," dedi ve alışılmadık derecede düşük ETH ve BTC DVOL endekslerine dikkat çekti.


Başka bir deyişle, aşırı fiyat dalgalanmalarına yönelik beklentiler şu anda büyük kripto para birimlerinin altında görünüyor.

Magadini'ye göre, ether piyasasındaki volatilite beklentileri, bitcoin piyasasında olduğundan daha düşük fiyatlı ve şimdi "uzun ETH volatilitesine gitme" zamanı olabilir.


Magadini, "ETH-DVOL'un BTC-DVOL'a bölünmesiyle, göreceli hacim temelde tüm zamanların en düşük seviyesine yakın" dedi.


"Risksiz bir CRASH, 'Altcoin' doğası nedeniyle ETH spot fiyatlarına büyük olasılıkla çok zarar verecektir. Ancak diğer taraftan, gerçekten bir kripto boğa piyasası devam ediyorsa, o zaman altcoinler daha iyi performans göstermesi beklenir. ETH bu geleneksel kripto boğa senaryosunda BTC'den daha iyi performans göstermeli" sözlerini ekledi Magadini.


Daha Fazla Oku

    EthereumbtcVolatilite

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk