Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ETF Net Para Akışları, Lansmandan Bu Yana İlk Kez Negatif

Grayscale'in GBTC'sindeki çıkışlar yüksek kalırken, diğer fonlara girişler yavaşladı.

26 Ocak 2024 09:17

Güncellenme: 26 Ocak 2024 09:27

Yakın zamanda piyasaya sürülen spot bitcoin borsa yatırım fonları (ETF'ler), BlackRock'ın IBIT'i ve Fidelity'nin FBTC'si gibi fonlara taşınan paranın Grayscale'in GBTC'sinden çıkışlara ayak uyduramaması nedeniyle, 11 Ocak'ta piyasaya sunulmalarından bu yana ilk kez negatifi görüyor.


Bloomberg Intelligence analisti James Seyffart tarafından paylaşılan verilere göre, 10 spot bitcoin (BTC) ETF'si (GBTC dahil) dün 158 milyon dolarlık net çıkış gördü. CoinDesk tarafından şirketlerin web sitelerinden derlenen rakamlar, 24 Ocak itibarıyla tüm spot ETF'ler (GBTC dahil) tarafından tutulan toplam bitcoin'in bir hafta önceki 660.000'den 649.000’e gerilediğini gösteriyor.


Hafta boyunca en yüksek negatif akışlara tanık olan tek fon ise toplam bitcoin'in 592.098'den 523.516'ya düştüğünü gören GBTC oluyor.


Diğer dokuz fon arasında, BlackRock'ın IBIT'i ve Fidelity'nin FBTC'si, her biri bir hafta önceki 20.000-25.000'e kıyasla 40.000'den fazla bitcoin'e sahip olarak başı çekiyor. Her ikisi de yönetim altındaki varlıklarda 2 milyar dolara yaklaşıyor.


Ancak, her iki fon için girişler son birkaç gün içinde yavaşladı. Örneğin BlackRock, 24 Ocak'ta varlıklarına sadece 1.663 token ekleyebildi, bu da 17 Ocak'taki 8.705'ten epey düşük bir rakam.


Geçen haftaki yavaşlamaya rağmen, 11 Ocak'ta piyasaya sürülen 10 spot ETF'nin net girişleri yüksek seyretmeye devam ediyor. Seyffart'ın Bloomberg'deki meslektaşı Eric Balchunas, lansmandan bu yana toplam dolar girişlerinin 824 milyon dolar olduğunu söylüyor, bu da yaklaşık 17.000-20.000 token’a denk geliyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinETFGrayscaleblackrockgbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk