Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Bitcoin ETF’leri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

BTC borsa yatırım fonları, yatırımcıların herhangi bir kripto para birimine sahip olmadan piyasa değerine göre en büyük kripto para birimine yatırım yapabilmelerini sağlar.

8 Ocak 2024 09:55

Güncellenme: 8 Ocak 2024 10:43

Bitcoin ETF'leri Nedir?

İşlem hacmine göre lider kripto para birimi bitcoin’in (BTC) fiyatına entegre olan ETF'ler, kripto para alım satım platformları yerine geleneksel borsalarda satın alınabilir, satılabilir ve trade edilebilir borsa yatırım fonlarıdır.


Ana akım yatırımcılar ve spekülatörler için aşina oldukları güvenilir bir araç aracılığıyla bitcoin fiyatına maruz kalmanın daha güvenilir bir yoludur.


Aslında yeni bir ürün olmayan borsa yatırım fonları finans sektöründe oldukça yaygındır. ETF'lerin, emtialar ve para birimleri de dahil olmak üzere farklı varlıklara ve sektörlere fiyat maruziyeti sağladığı mevcut olarak görülebilir. 


Şu anda Amerika Birleşik Devletleri henüz bir spot bitcoin ETF'sini onaylamadı, ancak yatırımcılar bitcoin vadeli işlem ETF'lerine yatırım yapabilir. İkisi arasındaki fark, spot bitcoin ETF'sinin gerçek bitcoin (BTC) ile desteklenmesi, bitcoin vadeli işlem ETF'lerinin ise bitcoin türevleri tarafından desteklenmesidir.


Portföye bir bitcoin ETF'sinin eklenmesi, ABD'li yatırımcılar için seçenekler havuzunu genişletecektir. Birkaç ay önce varlık yönetiminin önemli ismi BlackRock'ın bir ETF başvurusunda bulunması ise ABD'de bir spot bitcoin ETF'sinin onaylanabileceğine dair umutları artırdı.


Bitcoin ETF’lerinin Avantajları ve Dezavantajları

Herkes bir kripto para borsasından veya bir bitcoin ATM'sinden bitcoin satın alabilse de, bir ETF aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sunar:


  • Kolaylık: Bir ETF, bir kripto cüzdanının nasıl kullanılacağını öğrenmeyi veya kripto borsalarında hesap açmayı gerektirmez. Kullanıcılar doğrudan BTC'ye sahip olmazlar, daha aşina oldukları yatırım araçları ve bildikleri vergi kuralları aracılığıyla varlık sahipliği olmadan fiyat maruziyeti kazanırlar.

  • Portföy çeşitlendirmesi: Bir ETF birden fazla varlığa sahip olabilir. Bir bitcoin ETF'si, fonun bir parçası olarak gerçek BTC'yi, bitcoin ile ilgili hisse senetlerini ve diğer varlıkları tutabilir. Sadece BTC'ye sahip olsa bile, yatırımcılar geleneksel piyasalarda tutulan portföylerini çeşitlendirme imkânı kazanmış olurlar.

Bunların yanı sıra dezavantaj olarak kabul edilebilecek yanları da vardır:


  • Ücretler: ETF'ler genellikle fona dahil edilmiş yönetim ücretlerine sahiptir, bu da havuzdaki paranın bir kısmının yatırımlara değil, fonu yöneten kişilere/şirkete ödeme yapmak için kullanıldığı anlamına gelir. Bu yüzden yatırım yapmadan önce, ETF’nin “gider oranının” mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

  • Bitcoin sahipliği: Bir bitcoin ETF'si diğer kripto para birimleriyle değiştirilemez, çünkü ETF sahipleri varlık sahibi değildir, yalnızca fiyat maruziyeti kazanırlar.

  • Daha katı işlem saatleri: Kripto 7/24 alınıp satılabilir, ancak New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) gibi finansal borsalar yalnızca pazartesi'den cuma'ya belirli saatler arasında açıktır, bu nedenle BTC'nin fiyatında bir gecede önemli bir hareket olursa, piyasa yeniden açılana kadar bu konuda hiçbir şey yapamazsınız.

  • Yanlış fiyatlandırma: Bir bitcoin fiyat artışı/düşüşü, özellikle ETF birden fazla varlığı kapsıyorsa, gerçek zamanlı olarak yansıtılamayabilir.

Bitcoin ETF'lerine Erişim

ABD henüz herhangi bir bitcoin ETF'sini onaylamamış olsa da, bu hizmetin birçok ülkede verildiğini unutmamak gerek. Kripto para birimi endüstrisinin artan popülaritesi, çeşitli sağlayıcıların diğer ülkelerde bir bitcoin borsa yatırım fonu çıkarmasını sağladı. Dikkate değer örnekler ise şu şekilde:ABD'de Bitcoin ETF Süreci

Birçok kişi bu ETF’lere yönelik heyecanını ABD’nin kararına bırakıyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onay almak ise son birkaç yıldır alınan retler göz önünde bulundurulduğunda oldukça zor bir iş.


SEC, Ekim 2021'de ilk bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu olan ProShares Bitcoin Strategy ETF'sine izin verdi. Nisan 2022'de de Teucrium'un Bitcoin Vadeli İşlemler ETF'sini onayladı. Bu ilerleme, bazı kripto para yatırımcılarının umudunu alevlendirse de bu yazının yazıldığı tarih itibarıyla, bir spot bitcoin ETF'sinin onaylanması ihtimali hâlâ düşük.


Örneğin Grayscale Investments, Bitcoin Trust'ı (GBTC) spot bitcoin ETF'sine dönüştürmeyi umuyordu, ancak SEC 29 Haziran 2022'de Bitwise'ın spot bitcoin ETF başvurusunun yanı sıra Grayscale’in başvurusunu da reddetti.


SEC, başvurusunda reddetme nedenleri olarak piyasa manipülasyonu ve diğer birçok sorunun önlenmesi konusundaki endişelerini belirtti. Grayscale de ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi'nden SEC'in kararını gözden geçirmesini istedi ve SEC'e karşı bir dava açtı.


Bitcoin ETF'lerinin onaylanması için SEC'e yeniden başvuruda bulunan birkaç şirket olsa da, BlackRock'ın Haziran 2023 başvurusu, ABD'li yatırımcılar için en iyi şans olabilir.


Daha Fazla Oku

    bitcoin etfbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Andrey Sergeenkov

Andrey Sergeenkov kripto paralar hakkında yazan bir serbest gazetecidir. blok zinciri ve merkeziyetsizliğin yılmaz bir savunucusu olan Andrey hükümetler, toplum ve iş dünyasına dair yazılar kaleme alıyor. BTC ve ETH sahibi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk