Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, “Daha Önce Hiç Görülmemiş” Bir Döneme Giriyor

“Ordinals ve L2’lerin popülerliği sayesinde Bitcoin ekosistemi yükseliş belirtileri göstermeye devam ediyor. Daha önce hiç görülmemiş bir Bitcoin dönemine adım atıyoruz."

12 Aralık 2023 11:09

Güncellenme: 12 Aralık 2023 11:35

Kripto vadeli işlem yatırımcılarının sebep olduğu 500 milyon dolarlık tasfiye, yüksek kaldıraçlı uzun ve kısa pozisyonlar üzerinde büyük bir etki yarattı ve bazı lider kripto para birimleri yüzde 12’ye varan oranlarda düştü.


Veriler doğrultusunda 40 bin 300 dolara kadar gerileyen bitcoin (BTC) şu anda 41 bin dolar civarında işlem görüyor. Chanlink (LINK), Cardano (ADA) ve Solana (SOL) gibi token’lar da yüzde 8’in üzerinde değer kaybetti.


Genele bakıldığında daha riskli seyreden shiba inu (SHIB) ve dogecoin (DOGE) ise yüzde 5’lik bir düşüşle nispeten daha az hasar aldı. Aynı zaman aralığında BNB Chain (BNB), Avalanche (AVAX) ve Celestia (TIA), yüzde 20’ye varan kazançlar kaydederek bitcoin düşüşüne direnç gösterdi.


Yüksek fonlama oranlarının volatil bir piyasa ortamına zemin hazırlamasıyla yaklaşık 475 milyon dolarlık uzun pozisyon ve 73 milyon dolarlık kısa pozisyon tasfiye edildi.Veriler, tasfiyelerin çoğunun OKX’te gerçekleştiğini (190 milyon dolar) gösteriyor. Binance (148 milyon dolar) ve Huobi (60 milyon dolar) de OKX’i takip ediyor.


En büyük tasfiye emri, Bitmex’te verilen 33 milyon dolarlık Chainlink (LINK) vadeli pozisyonu oldu.


Gelişmelere rağmen, bazı piyasa gözlemcileri CoinDesk’e bitcoin’in son rallisinin güçlü temellere dayandığını ve bu yüzden “daha önce hiç görülmemiş” bir döneme girildiğini söylüyor.


Bitcoin geliştirme firması Trust Machines'in kurucusu Muneed Ali, CoinDesk'e gönderdiği e-postada, "Bitcoin geliştiricileri alanında ivme tüm yıl boyunca istikrarlı bir şekilde artıyor ve artık piyasaların, artan aktivite etrafındaki heyecanı yansıttığını görüyoruz" dedi. "Ordinals ve L2’lerin popülerliği sayesinde Bitcoin ekosistemi yükseliş belirtileri göstermeye devam ediyor. Daha önce hiç görülmemiş bir Bitcoin dönemine adım atıyoruz." dedi


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtctasfiyekripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk