Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Aylar Sonra 21 Bin Dolar Seviyesinde, Piyasada Yüzler Gülüyor

Kripto piyasası yılbaşından beri yadsınamayacak bir yükseliş yakalamış durumda

16 Ocak 2023 11:03

Güncellenme: 16 Ocak 2023 11:07

Geçtiğimiz hafta başında 17 bin dolar bandında işlem gören Bitcoin girdiği yükseliş trendiyle sadece altı günde 21 bin dolara kadar tırmanmayı başarmış durumda. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası son 24 saatte yüzde 2 değer kazanarak şu sıralar 21 bin 109 dolardan işlem görüyor.


Çıkışını sürdüren Ethereum dünden beri yüzde 2,86’lık değer kazanarak 1,567 dolardan el değiştiriyor. Geçen yıl Eylül ayında blokzincir altyapısında köklü bir değişikliğe giden Ethereum, proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş yapmış, madenciliği ortadan kaldırarak çok daha çevreci bir yapıya bürünmüştü.


Piyasadaki bahar havası diğer büyük kripto paralarda da etkisini gösteriyor. Binance Coin (BNB) yüzde 2,48’lik, XRP yüzde 1,99’luk, Cardano (ADA) yüzde 3,85’lik, Dogecoin (DOGE) yüzde 3,23’lük, Stellar (XLM) yüzde 3,03’lük, Polygon (MATIC) yüzde 5,3’lük ve Solana (SOL) ise yüzde 9,29’luk yükseliş kaydetmiş durumda.


2022’nin çok büyük bir bölümünü ayı piyasasında geçiren kripto dünyasının yeni yılda dikkat çekici bir momentum yakaladığına kuşku yok. Ancak piyasanın sürdürdüğü yukarı yönlü hareketlilik kripto kışının bittiği anlamına mı geliyor? Ya da söz konusu ralliyi ayı piyasası kapsamında mı değerlendirmek gerekiyor? CoinDesk’e konuşan Kanadalı dijital varlık yönetim şirketi 3iQ’nün araştırma müdürü Mark Connors konuya temkinli yaklaşıyor: “Dijital varlıkların sürdürdüğü ralliyi piyasa tepkisi olarak görüyor ancak bunun bir ayı piyasası rallisi olduğunu düşünmüyorum.”


“Resesyon riskinin canlı kalması kârlılık açısından bir soru işareti”

Makroekonomik tarafta ise ABD enflasyon verileri sonrasında oluşan iyimser hava etkisini azalarak da sürdürüyor. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından yapılan piyasa analizinde “ABD’de dördüncü çeyrek bilançoları ise Cuma günü bankacılık sektörü öncülüğünde başlarken net kâr tarafında genel hatlarıyla piyasa beklentisinden iyi rakamlar gördük. Ancak gelecek dönemlerde muhtemelen bu kadar güçlü performanslar göremeyeceğiz. Özellikle faiz artırımlarının ekonomi üzerindeki etkilerinin gecikmeli olacağını düşünürsek resesyon riskinin canlı kalması kârlılık açısından soru işaretleri yaratıyor” ifadeleri yer alıyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinEthereumMakroekonomiEnflasyonFaiz

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Para Ticaretinde Risk Nasıl Yönetilir?

23 Eylül 2023 13:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk