Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Birleşme Öncesi Fiyatlanan Ethereum Fırlayışta

Sert düşüşlere sahne olan hafta sonunun ardından Bitcoin tekrar 20 bin doların üzerinde tutunmaya çalışıyor, Ethereum’da ise çift haneli yukarı hareketlilik söz konusu

30 Ağustos 2022 10:28

Güncellenme: 30 Ağustos 2022 10:59

Kripto piyasasını dopdolu geçecek bir Eylül ayı bekliyor. Fed’in faiz artırımlarına devam edeceği artık herkesin malumu olmasına rağmen üçüncü bir 75 baz puanlık artıştan endişeli trader’ların yanı sıra, tüketici fiyat endeksinden gelecek haberler de elbette çok kritik konumda. Ethereum’un Birleşme süreci de cabası. Üstelik tüm bu gelişmelerin hepsi Eylül ayında gerçekleşecek. CoinDesk’e konuşan kripto para trading şirketi GSR analisti Luke Farrell, “Piyasanın etkileneceği birden fazla veri yolda ve bu, kısa vadede volatilitenin biraz daha süreceğinin göstergesi” diye konuşuyor.


Pazar günkü düşüşünün ardından tekrar 20 bin dolar seviyesine tutunmaya çalışan Bitcoin, dünden beri yüzde 2,82 değer kazanarak 20 bin 400 dolardan işlem görüyor.


Bitcoin’deki yeşil görünümün diğer büyük kripto paralara da sıçradığını gözlemlemek mümkün: Binance Coin (BNB) yüzde 5,1, XRP yüzde 4, Cardano (ADA) ise yüzde 4,33’lük artış gösterdi.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum’a ise ayrıca parantez açmakta fayda var. Önümüzdeki hafta proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçecek Ethereum’un söz konusu protokol değişiminden beklentiler oldukça yüksek. Ethereum Birleşmesi’nin madencilikte grafik işleme ünitelerine ihtiyacı ortadan kaldırması, enerji tüketimi konusunda eleştirilerin odağında yer alan kripto paraların elini rahatlatabilir. Son 24 saatte yüzde 10'luk artış kaydeden Ethereum şu anda 1,592 dolardan işlem görüyor.


Son 24 saatin en çok kazandıranları arasında spekülatif fiyat hareketlerine sahne olan batık kredi şirketi Voyager Token (VGX) yer alıyor. Yüzde 30,66’lık değer kazanan VGX 0,57 dolardan işlem görüyorken, çok değil dört gün önce 0,26 sente kadar gerilemişti. 26 Ağustos’ta çıkan habere göre Binance, FTX ve bazı diğer kripto borsaları Voyager’ın varlıklarına göz dikmiş durumda. İflas davası çerçevesinde Voyager’ın varlıkları 6 Eylül’e kadar satışta olacak.


VGX’in yanı sıra diğer kazandıran kripto paralar arasında yüzde 13,14’lük artışla Flow (FLOW), yüzde 12,42’lik yükselişle de Avax yer alıyor. Avax’ın fiyatındaki bu düzeltmeye dikkat etmekte fayda var. Ne de olsa şirket (Avalanche ve Ava Labs) hakkında atılan çok ciddi iddialar (ve videolarla da desteklenen) ardından panik havası yaşanmış, Ava Labs CEO’su Emin Gün Sirer de söz konusu iddiaları “komplo teorisi saçmalığı” olarak nitelendirmişti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk