Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance, FTX ve Bazı Diğer Oyuncular Voyager’ın Varlıklarının Peşinde

Voyager’ın iflasa sürüklenmesi kripto piyasalarındaki krizde bir dönüm noktasıydı. Şimdi sektörün en büyükleri bu şirketin varlıklarını almaya çalışıyor.

26 Ağustos 2022 08:58

Güncellenme: 26 Ağustos 2022 12:04

İflası ile kripto piyasasında bu yıl yaşanan krizi daha da derinleştiren Voyager Digital, aralarında FTX, Binance gibi borsaların da olduğu bir dizi oyuncunun iştahını kabartıyor. Konuya hâkim bir kaynağın verdiği bilgilere göre ABD merkezli borsa Coinbase de olası bir satın alma teklifini değerlendirmiş ancak makul bulmayıp çekilmiş.


İflas davası çerçevesinde Voyager’ın varlıkları 6 Eylül’e kadar satışta olacak. Ardından 29 Eylül’de gerekirse bir açık artırma düzenlenecek. CoinMarketCap’e göre şirketin kendi coin’i Voyager (VGX) kısa sürede yüzde 40 artış gösterdi.


Şirketin avukatlarının bu ayın başında yaptıkları bir sunuma göre en az 22 yatırımcı inceleme sürecine dahil oldu ve Voyager’ın varlıklarına dair ilgili olduklarını belirttiler. Yani Binance ve Coinbase dışında oldukça fazla sayıda ilgili var.


Sektör ilgililerine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance Voyager’ı almaya istekli. Bir kaynak, “Binance heyecanlı ve oldukça bastırıyor” diyor. 


Binance sözcüsü, “Politikamız çerçevesinde anlaşmaları sadece tamamlandıktan sonra duyuruyoruz. Şu anda olası anlaşmaları ne onaylayabilirim ne de reddedebilirim” diyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao geçen hafta New York Times’a verdiği bir röportajda Voyager ve müflis durumda olan bir diğer kripto şirketi Celsius’un kendilerine başvurarak varlıklarını satmak istediklerini söylemişti. “Ekiplerimiz bu gelişmeleri değerlendiriyor.”


Konuya hâkim bir kaynağın verdiği bilgiye göre geçtiğimiz ay resmi bir teklif yapan ve Voyager avukatları tarafından reddedilen FTX de ilgisini koruyor.


FTX bu konuya yorum yapma isteğimizi reddetti.


Coinbase ise sıkıntıya düşen varlıklara yatırım yapan Washington D.C. merkezli Callaway Captal Management ile olası bir işbirliği şeklinde hareket etmeye niyetli. Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre ABD’deki en büyük kripto borsası olan Coinbase, Voyager’ın olası yeniden yapılanma planını incelemiş ve “rakamlar tutmadığı” için çekilmişti. 


Coinbase de sorularımıza yanıt vermedi.


Callaway de yazı hazırlandığı ana dek yorum talebimize geri dönüş yapmadı. Voyager’ın yatırım bankası olan Moelis de görüş bildirmekten kaçındı. Voyager’ın iflas sürecindeki hukuk bürosu Kirkland & Ellis de yanıt vermedi.


Voyager’ın çöküşü bu yılın en önemli olaylarından biriydi. Kripto fiyatlarındaki düşüşler yatırımcıların Voyager gibi yapılara hücum edip paralarını çekmelerine neden oldu. Voyager da çekimleri durdurdu ve iflas başvurusunda bulundu.


Böylelikle Voyager’ın ve Celsius’un müşterileri iflas kanunu gereği kredi verenler statüsüne dönüştü ve paralarını geri almaya dair zorlu süreç içerisinde avukatlar ve finans şirketleri ile muhatap olmak zorunda kaldılar. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk