Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Binance'in Ücretsiz İşlem Çiftlerini Kaldırma Kararı Pazar Payını Düşürebilir

Binance, dokuz ay önce başlattığı ücretsiz işlem çiftlerinin neredeyse tamamını platformdan kaldırma kararı aldı. Şu anda platformda yalnızca TUSD-BTC çifti yer alıyor.

23 Mart 2023 11:53

Güncellenme: 23 Mart 2023 13:04

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in piyasa değeri, ücretsiz işlem çiftlerini kaldırmasına bağlı olarak düşebilir.

Binance, TrueUSD (TUSD) stabilcoin dışındaki birçok varlık için ücretsiz alım satım işlemlerini durdurdu. Borsanın bu kararı, merkezi kripto borsaları arasında Binance’in hakimiyetini sona erdiren bir değişim olabilir.

Dijital varlıklar için veri sağlayıcısı Kaiko’nun verilerine göre, durdurulan ücretsiz işlemler borsaya ait tüm işlem hacminin yaklaşık yüzde 60’ını temsil ediyor. Ayrıca bu gelişme, Binance’in en gözde stabilcoin’inin TUSD olduğu söylemlerini de başlattı.

Geçtiğimiz yaz bazı BTC çiftlerinde ücretsiz işlem yapılabileceğini duyuran Binance, bir süredir devam eden piyasa çöküşünün ortasında rakiplerinden önemli bir pay aldı. Alınan bu önlem Binance’in piyasa değerini yüzde 50’den 72’ye çıkardı.

Kaiko’nun araştırma direktörü Clara Medalie, CoinDesk’e yolladığı e-postada şu ifadeleri kullandı: “Ücretsiz işlemler uzun vadeli değildir ancak kısa vadede bu karar Binance’in önemli bir pazar payı almasını sağladı. Ücretsiz işlemler durdurulduğundan, pazar payında kısa vadeli bir düşüş yaşanabilir.”TrueUSD’nin Ortaya Çıkışı

TrueUSD’ler, düzenleyicilerin Binance USD’ye karşı sıkı önlemler almasından sonra yükselişe geçmişti. BUSD ihraççısı Paxos, stabilcoin’i düşürmek amacıyla geçen ay New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından görüşmeye çağırıldı. Daha sonra ise BUSD’nin arzı hızlı bir şekilde 16 milyar dolardan 8 milyar dolara düştü.

CoinGecko verileri, BUSD’nin aşamalı olarak düştüğünün açıklanmasından bu yana TUSD’nin toplam piyasa değerinin iki katına çıktığını gösteriyor. Stabilcoin, eskiden TrustToken olarak bilinen Archblock tarafından yönetiliyor. Stabilcoin’in fikri mülkiyeti ise az bilinen Asya yatırım holdingi Techteryx’e ait. Daha önce yayımlanan haberler, TUSD’nin arkasındaki ismin kripto miyarderi ve Tron’un kurucusu Justin Sun olduğunu iddia etmiş, ancak şirket bu iddiaları reddetmişti.

Binance’in amacının kullanıcılara güçlü ilişkilere sahip ürünler sunmak olduğunu belirten Binance sözcüsü, yazdığı e-postada şu ifadeleri kullandı: “TUSD, kullanıcılara sunulacak birçok yeni stabilcoin’lerden ilki.”

Stabilcoin piyasası, bu ayın başlarında kripto firmalarıyla yakın bağları olan birkaç ABD bankasının çöküşüyle oldukça zor zamanlar yaşadı.

Binance, eylül ayında USDC, USDP ve TUSD stabilcoin’leri platformdan kaldırdıktan sonra, geçtiğimiz hafta bu stabilcoin çiftlerindeki işlemleri yeniden başlatma kararı aldı.


Daha Fazla Oku

    BinanceTUSDbtcBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk