Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Binance’in Bitcoin İşlem Hacmi En Düşük Seviyesine İndi

Promosyonun kaldırılması kararından önce mart ayı ortalarında ücretsiz işlemler hacmi, Binance'in işlem hacminin yüzde 66'sını kapsıyordu.

28 Mart 2023 10:23

Güncellenme: 28 Mart 2023 12:08

Kaiko'dan alınan verilerine göre işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, 4 Temmuz 2022'den bugüne dek en düşük bitcoin (BTC) işlem hacmine pazar günü tanık oldu.


Bir zamanlar borsa hacminin aşağı yukarı yarısını oluşturan 13 ticaret çiftinin hacmi yaklaşık yüzde 30'a düştü. Borsanın yüzde 70'in üzerinde tavan yapan küresel pazar payı, yaklaşık yüzde 58'e indi.


Kaiko, BTC-USDT ticaret çifti ortalama hacminin de yüzde 90 düştüğünü ekledi.


Düşüşler, borsanın 22 Mart'ta BTC-USDT dahil 13 bitcoin spot ticaret çiftinin ücretsiz işlemler promosyonunu durdurmasından sonra ortaya çıktı. Binance promosyonunun geçici olduğunu belirtti. Kaiko'nun araştırma direktörü Clara Medalie geçen hafta CoinDesk'e yazdığı bir e-postada sıfır işlem ücreti promosyonu sonlandıktan sonra "pazar payında kısa vadeli bir düşüş" beklediğini söyledi.


Kaiko araştırma analisti Riyad Carey, Binance'in 8 Temmuz'daki ücretsiz işlem promosyonu hem tether USD’nin (USDT) hem de binance USD’nin (BUSD) hacmini artırdı ve Binance'in pazar payını yüzde 50'den yüzde 72'ye çıkmasını sağladı.Mart ayının ortalarından itibaren ücretsiz işlemler hacmi, Binance'in işlem hacminin yüzde 66'sını kapsıyordu.


Binance, trueUSD (TUSD) stabil coin’i haricinde, geçen hafta ücretsiz işlemleri kademeli olarak kaldırdı. Kaiko'nun raporu, "Borsa, ABD'deki düzenleyici eylemlerden dolayı kademeli olarak kaldırılan BUSD'nin varisi olarak bu stabil coin’i seçmiş gibi görünse de Binance'in neden TUSD çiftini desteklemeye karar verdiği net değil."


Sıfır ücret başlamadan önce, Binance'in 13 BTC çifti için ticaret pazar payı, iki katına çıkmadan önce sadece yüzde 25'ti. Kaiko, "Ücretleri eski haline getireli sadece 5 gün geçti; pazar payı yarıya indi ve şu anda yüzde 30'un altında," dedi.Binance'in global pazar payı geçen haftadan bugüne dek yüzde 10 düşüş gösterdi. Borsa, geçen hafta spot piyasa ticaretini askıya almaya zorlayan ve düşüşe etki etmiş olabilecek bir bilgisayar hatasından dolayı iki saatlik bir kesinti yaşadı.


Son haftalarda Binance artan düzenleyici denetlemeleriyle de karşı karşıya kaldı. Pazartesi günü, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu, borsaya ve kurucusu Changpeng Zhao'yu, şirketin federal yasalara aykırı olarak ABD'de kasten kayıt dışı kripto türev ürünlerini piyasaya sunduğu iddiasıyla mahkemeye verdi.


Tether-USD'nin borsadaki pazar payı yüzde 81'den yüzde 68'e indi, ancak TUSD hacmi küçük bir artışla 5 milyon dolara yükseldi. Ancak BTC-TUSD çifti, borsanın toplam hacminin sadece yüzde 2,8'ini oluşturuyor.


Daha Fazla Oku

    BinanceTUSDbtcusdtBUSD

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk