Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Binance USD, CFTC Davasından Sonra 500 Milyon Dolarlık Para Çıkışı Yaşadı

Bazı analistler, borsanın ücretsiz trading programına diğer stabilcoin’leri dahil etme hamlesinin BUSD’ye olan bağlılığı azalttığını düşünüyor.

28 Mart 2023 16:32

Güncellenme: 28 Mart 2023 17:38

ABD dolarına sabit bir stabilcoin olan Binance USD (BUSD), Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) Binance ve CEO’suna açtığı davadan bu yana 500 milyon doların üzerinde çıkış gördü.

Gerçekleşen para çıkışları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) BUSD ihraççısı Paxos’a yaptığı baskının ardından görülen çıkışlara kıyasla oldukça az. Binance o dönemde 2 milyar doların üzerinde BUSD çıkışı yaşamıştı.

Bazı analistler, Binance’in diğer stabilcoin’lere yönelme kararının BUSD üzerindeki etkinin yumuşamasında önemli bir etken olduğunu düşünüyor. Borsa, 22 Mart’ta BUSD olarak listelenen çiftlerdeki ücretsiz işlemleri sona erdirmiş, bu işlemleri trueUSD (TUSD) listesinde yer alan çiftlere uygulamaya karar vermişti.

CryptoQuant Pazarlama Sorumlusu Hochan Chung, CoinDesk’e şunları söyledi: “Binance’in BUSD’den TUSD ve USDC gibi alternatif stabilcoin’lere yönelmesi, gelişmelerin BUSD üzerindeki etkisini yumuşatmış olabilir. Binance’in BTC, ETH ve diğer stabilcoin’lerin döviz rezervlerindeki değişiklikler de pek önemli değil. Gelişmeden en çok BNB zarar gördü.”

Binance’e ait BNB token’ı son 24 saatte yüzde 5,78 oranında düşüş yaşadı.

Dün CFTC, kripto borsası Binance ve borsanın CEO’su Changpeng Zhao’ya dava açmıştı. CFTC, şirketin ABD federal yasalarına bilerek uymadığını ve kayıt dışı kripto ürünleri sunduğunu iddia etti.

Zhao ise dava dosyasında yer alan birçok sorunun, durumu yanlış yansıttığını belirtti ve borsanın uyumluluk teknolojisini açıkladı.

Bu gelişmeler kripto piyasasını da derinden etkiledi. Bitcoin son 24 saatte yüzde 3 oranında, BNB token da toparlanmadan hemen önce yüzde 5 oranında düştü.

Bununla birlikte BUSD, türbülansa rağmen direnç göstermeye devam ediyor.


Daha Fazla Oku

    BinanceBUSDCFTCCZBNB

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Uyardı: Birçok Stabilcoin Artık Avrupa'da Listelenmeyecek

21 Eylül 2023 17:35

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk