Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD Stagflasyon Endişesi Piyasayı Ele Geçirdi, Bitcoin ve Ether Düşüyor

Hazine Genel Hesabı'ndaki (TGA) likidite enjeksiyonu ihtimali ve Hong Kong'un bitcoin ETF'lerinin piyasaya sürülmesine karşı stagflasyon tehdidi kripto piyasasına yansımış durumda.

29 Nisan 2024 10:13

Güncellenme: 29 Nisan 2024 10:59

Kripto piyasaları, risk varlıkları için en kötü durumlardan biri olan ABD stagflasyonuna ilişkin yenilenen endişelerin artmasıyla kırmızıya döndü.


CoinDesk Indices verilerine göre, piyasa değerine göre lider kripto para birimi bitcoin (BTC), 24 saatlik bazda yüzde 2,5 düşerek 62.400 dolar civarında işlem görüyor. Ether (ETH) yüzde 3’lük bir düşüşle 3.200 dolardan işlem görürken, piyasadaki en likit dijital varlıkların bir ölçüsü olan CoinDesk 20 (CD20) yüzde 2,6’lık bir düşüşle 2.197 seviyesinde.


Piyasa şu anda bir uçurumun kenarında, ufukta önemli hem yükseliş hem düşüş ihtimali var ve hangi yöne gideceğini tartışma konusu.


QCP'nin hafta sonu yaptığı açıklamaya göre, yüksek enflasyon ve düşük büyüme oranlarını ifade eden stagflasyon tehdidi hiç olmadığı kadar gerçek.


QCP’ye göre, "ABD GSYİH verilerinin beklenenden daha zayıf olması daha durgun bir ekonomiye işaret ederken, Çekirdek PCE’nin yüksek gelmesi enflasyon sorununa dikkat çekiyor."


Geçen hafta açıklanan ABD GSYİH raporu, dünyanın en büyük ekonomisinin bir önceki çeyrekteki %3,4'lük büyümenin ardından bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %1,6 oranında büyüdüğünü gösterdi. Fed'in enflasyon ölçütü olarak baz aldığı kişisel tüketim harcamaları fiyat (PCE) endeksi ise fiyatların 2023'ün son çeyreğindeki %1,8'den yılın ilk üç ayında yıllık bazda %3,4'e yükseldi.


Yavaş büyüme ve bitmek bilmeyen enflasyonun stagflasyonist kombinasyonu, Fed'in faiz indirimi olasılığını daha da zayıflattı.


QCP, Janet Yellen'ın 1 trilyon ABD dolarına yakın varlığa sahip Hazine Genel Hesabı'ndan (TGA) ve 400 milyar ABD doları tutarındaki Ters Repo Programı'ndan (RRP) yararlanan mali stratejisinin, finansal sisteme 1,4 trilyon dolara kadar likidite sağlayabileceğini ve tüm risk varlıklarını yukarı çekebileceğini yazdı.


Bitcoin boğa piyasasının devam etmesinin tek yolu, ABD Hazinesi'nin mevcut TGA bakiyesini 750 milyar dolar seviyesinde koruması veya bu meblağı düşürmesi gibi duruyor.


750 milyar dolarlık seviye büyük bir öneme sahip çünkü ABD hükümetinin mali niyetleri hakkında finansal piyasalara önemli bir sinyal olarak hizmet ediyor ve ekonomik istikrarı ile büyümeyi derinden etkiliyor.


Aynı zamanda 30 Nisan'da gerçekleşmesi beklenen Hong Kong bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) lansmanı da trader’ların dikkatini çekiyor. Ancak Çinli yatırımcıların ETF alıp satamayacağına dair haberler, lansmana olan ilgiyi azaltıyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcETHabdEnflasyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk