Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

11 Milyar Dolarlık Kripto Opsiyonunun Vadesi Yaklaşıyor

Bu, Deribit’in şimdiye kadar gördüğü en büyük vade sonu olacak.

28 Aralık 2023 16:37

Güncellenme: 28 Aralık 2023 16:42

Bitcoin (BTC), 2023’ün son üç aylık opsiyon sözleşmelerinin sona erme zamanına yaklaşırken 40 bin doların üzerinde tutunarak iyi bir destek seviyesinde kalmaya devam ediyor.


Cuma günü 08.00 UTC itibarıyla kripto borsası Deribit'te 7,7 milyar dolar değerinde bitcoin (BTC) ve 3,5 milyar dolarlık ether (ETH) opsiyonunun süresi dolacak.


Borsanın baş ticari sorumlusu Luuk Strijers, CoinDesk’e şunları söylüyor: “Toplam 11 milyar dolarlık pozisyon, Deribit’te görülen en büyük vade sonunu ifade ediyor ve potansiyel olarak ortalamanın üzerinde riskten korunma ve ticaret faaliyetiyle sonuçlanacak.”


Bu çeyrekte bitcoin fiyatındaki yüzde 60'lık artış ve ether'in yüzde 43'lük kazancı, yatırımcıların yukarı yönlü risk almalarına sebep oldu. Bu da kârlı alım opsiyonlarında rekor rakamları açıklıyor.


Strijers'e göre, müşteriler pozisyonlarını ocak ayında ve sonraki aylarda sona erecek sözleşmelere devrediyorlar ve süreç, üç aylık anlaşmaya kadar devam edebiliyor.

Strijers, "Riskten korunmanın ötesinde, müşterilerin pozisyonlarını 2024’e kadar uzattığını görüyoruz, vade sonuna yaklaştıkça benzer durumların artacağını görmeyi bekliyoruz" diyor. "Vade sona erdikten sonra, tüm gözler ve ticaret faaliyetleri yaklaşmakta olan ETF kararına odaklanacak."


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun, BTC'ye bağlı vadeli işlemlere yatırım yapmak yerine spot ETF olarak adlandırılan doğrudan bitcoin'e yatırım yapmaya yaran bir borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamak veya reddetmek için son tarih 10 Ocak. Birçok sektör katılımcısı, spot fona yeşil ışık yakmasını ve geçmişte yükseliş eğilimine yol açan ödül yarılanmasıyla birlikte yukarı yönlü fiyat hareketleri bekliyor.Yukarıdaki grafik, cuma günü sona erecek olan BTC opsiyonlarını ve satım opsiyonlarındaki gerçekleşmemiş (notional) açık pozisyonların sayısını gösteriyor.


Tüm bunların yanı sıra bitcoin’in maksimum acı noktası (MPP), opsiyon satıcılarının, tipik olarak bol sermaye arzına sahip kurumların, karşı tarafları olan alıcıların en çok zarar görmesini sağlamak için dayanak varlığın spot fiyatını bu seviyeye doğru itmeye çalışmasını ifade ediyor. Yani grafik aynı zamanda opsiyon alıcılarının vade sonunda en çok kaybedecekleri seviyeyi de gösteriyor. 2020 sonlarında ve 2021’in büyük bir kısmında bitcoin, vade sonuna kadar MPP yönünde volatiliteye tanık oldu, ancak sonrasında yükseliş trendine devam etti.


Yine de piyasa analisti Chang, fiyatların cuma günü sona ermesinden önce de sabit kalmasını bekliyor.


"BTC MPP 33.000 dolar ve ETH MPP 1.900 dolar, mevcut fiyatlardan çok uzak. MPP zaman zaman önemli noktaları işaret edebilir, ancak şimdilik bu beklediğimiz bir senaryo değil. Şu anda MPP hakkında endişelenmenize gerek yok. Böyle bir şey ancak büyük bir felaket olursa gerçekleşir."


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcETHvadeli işlemlermpp

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk