Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Başlangıç Bloku (Genesis Block): İlk Bitcoin Bloku

Bugün, Satoshi Nakamoto'nun ilk Bitcoin blokunu çıkarmasının 14'üncü yıl dönümü.

4 Şubat 2023 14:00

Güncellenme: 4 Şubat 2023 14:16

Genesis (Başlangıç) Bloku, bitcoinin (BTC) çıkarılan ilk blokuydu. Blok 0 veya Blok 1 denildiğini de görebilirsiniz.

Bugün hala orada ve herhangi bir bilgisayar Bitcoin yazılımını çalıştırmaya devam ettiği sürece orada kalacak. Bitcoin ağındaki her düğüm (node), şu anda yüz binlerce blok uzunluğundaki bir zincirin diğer ucunda yer almasına rağmen gidip ona bakabilir. Blokzincirinin amacı da budur.


Bir blok, hep birlikte doğrulanan bir işlemler koleksiyonudur. Bir bloktaki işlemler, bitcoin kullanan yasal işlemlerin tam geçmişi olan zincire tek seferde eklenir. Her normal zincirin bir son halkası bulunduğu gibi, her blok zincirinin bir de başlangıç bloku bulunmaktadır. İnsanlar özellikle ilk Bitcoin blokunu önemsiyor, çünkü Bitcoin ilk blok zinciriydi ve dünyadaki en büyük kripto para olmaya da devam ediyor.


Bir Bitcoin blokundaki işlem sayısı değişken olmakla birlikte bu günlerde genellikle 1.000 ile 2.500 arasındadır. Ayrıca, blokların doğrulanması veya "çıkarılması" için verilen süre genelde hep yaklaşık 10 dakikadır. Bu plan yazılımın içine yerleştirilmiştir: Bloklar çok hızlı bir şekilde çıkarılırsa, ağı güvende tutmak ve madencilik sürecinin rekabetçi olmasını sağlamak adına yapılan doğrulama engeli otomatik olarak zorlaşır ya da bunun tam tersi de gerçekleştirilebilir.


Genesis Bloğu, doğrulanacak ilk bitcoin işlemleri grubunu içerir. Aslında tek bir işlem vardı, o da blok madenciliği karşılığında verilen 50 BTC'lik ödülün belirli bir adrese dağıtılmıydı. Madenciler bugün hala ödüllendirilmektedir, ama ödül o zamandan beri 6,25 BTC'ye düştü. Genesis Blok'u olayında çıkarılacak bitcoini bilen tek bir kişi vardı: orijinal kripto paranın bulunması zor yaratıcısı Satoshi Nakamoto.


Satoshi (neredeyse kesin bir takma ad) Genesis Blok'u 3 Ocak 2009'da çıkardı. Bu, Bitcoin tanıtım yazısının bir çevrimiçi kriptografi forumunda yayınlamasından üç ay sonraydı. İnsanlar artık 3 Ocak'ı "Genesis Block Günü" olarak adlandırıyor.


İlk Bitcoin Bloku

Satoshi, Genesis Bloku’nu birçok açıdan özel kıldı. Öncelikle, 50 BTC ödülü asla geri alınamayacak bir adrese gönderildi. Teknik düzeyde ise, 50 BTC işlemi, sonraki işlemlerle aynı şekilde kaydedilmedi. Bu yüzden, bu coinleri harcamaya yönelik her bir girişim başarısız olurdu. Satoshi bunun nedenleri hakkında hiç yorum yapmadı.


Daha da gizemli bir hareketle, Satoshi bloğa eklenen standart veri satırları içine bir mesaj yazdı. Bu, İngiliz The Times gazetesinden bir manşetti:


The Times 03/Ocak/2009 Bakan bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde


Yine, Satoshi bunu asla açıklamadı. Ancak diğerleri, bu seçimden yoğun bir şekilde anlam çıkarmaya çalışıyordu. Satoshi'nin Bitcoin'i yaratma amaçlarından biri, insanları yastık altında nakit saklamaya alternatif olarak paralarını bir bankaya teslim etmekten kurtarmak olabilirdi. 2009 yılında büyük durgunluk son sürat devam ediyordu. Bazı insanlar sadece paralarının durup durmadığını öğrenmek için bankalarına gittiler. Bazılarının da battı gitti. Birçoğu, Satoshi'nin Genesis Blok’una yazmak için bu başlığı seçmesinin tesadüf olmadığını düşünüyor. Bu, bankalara o kadar bel bağlayan insanların sonunun başlangıcı olmalıydı ki, devlet onları kendi hatalarından vergi mükelleflerinin parasıyla kurtarmak zorunda kaldı.


Satoshi'nin yorumunun daha çok bankaları mı yoksa hükümetleri mi yoksa her ikisini birden mi hedef aldığı, Bitcoin meraklıları arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor.


Bir başka teori ise biraz daha olağan. O günden bir manşetin eklenmesi, kodun o günden önce yazılmadığını kanıtlıyordu. Satoshi, yaratıcısı olarak kendisine bir avantaj sağlamak için bloku önceden çıkardığı fikrini ortadan kaldırmak istemiş olabilirdi.

Tüm bunlar Satoshi'nin aklında olabilir. Çarpıcı bir maske düşürme olmazsa, bunu asla kesin olarak bilemeyeceğiz.


Ayrıca, ikinci Bitcoin blokunun ilk bloktan altı gün sonra, yani 9 Ocak'ta çıkarılmış olması da tuhaf. Unutmayın, Bitcoin bloklarının madenciliğinin 10 dakika sürmesi gerekmektedir. Anormal blok süresinin birçok sebebi olabilir. 10 dakikayı korumak için madenciliğin zorluğunu ayarlayan algoritma ise sadece iki haftada bir devreye giriyor. Ancak eğlenceli teori ise, Satoshi'nin Yaratılış Kitabında (Book of Genesis) Tanrı'nın dünyayı yaratmakla geçen altı günü bilinçli olarak tekrarlamasıdır.


Bitcoin Bloklarının bugünlerdeki farkı nedir?

Bitcoin blokları 2009'dan bu yana çok değişti. Bir yerine binlerce işlem içermektedir ve çıkarılması 10 dakika sürmektedir. Madenciler, önceden belirlenmiş bir plana göre kabaca her dört yılda bir gerçekleşen, ödülün üç kez "yarılama (halving)" işleminden sonra 6,25 BTC ile ödüllendirilir. Aralık 2022 itibarıyla, Bitcoin blok zincirinde 750 binden fazla blok bulunmaktaydı.


Her biri özellikle bir öncekini kaynak olarak kullanan ve Genesis Blok'una kadar uzanan kesintisiz bir dizi oluşturmaktadır.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Benedict George

Benedict George, CoinDesk'te serbest bir yazar. 2019'dan beri Argus Media'da Avrupa petrol piyasalarında muhabir olarak çalışıyor ve çalışmaları BreakerMag, MoneyWeek ve The Sunday Times'da yer aldı. Benedict, Oxford Üniversitesi'nden Felsefe, Politika ve Ekonomi alanında lisans derecesine ve Londra Üniversitesi City'den Finansal Gazetecilik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Herhangi bir kripto para sahibi değil.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk