Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Yazarlar

FTX CEO’su John J. Ray’e Sorulması Gereken 10 Soru

Sam Bankman-Fried, son günlerde sık sık medyada boy gösterip suç işlemediğini söylüyor. FTX’in ve Alameda’nın bilgilerine erişimi olan Ray, bunun aksini kanıtlayabilir.

13 Aralık 2022 10:55

Güncellenme: 13 Aralık 2022 13:43

James Murphy

James A. Murphy, hukuk şirketi Murphy & McGonigle'ın kurucu ortağı ve başkanıydı. Murphy, şu anda www.MetaLawMan.io adresindeki sitesinde hukuki konular, metaverse ve kripto alanında yazılar yayımlamaktadır.

Twitter'da Takip Et:

@MetaLawMan

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, bugün (13 aralık) yapacağı oturumda FTX’in çöküşünü inceleyecek. Bu şovu kaçırmayın derim. Oturuma Sam Bankman-Fried’ın videoyla katılması beklenirken FTX’in yeni CEO’su John J. Ray III de orada olacak.


Eğer Ray, doğru biçimde sorgulanırsa Bankman-Fried oldukça zor bir duruma düşebilir. Sorgulama ve yargılama deneyimine sahip bir menkul kıymet hukukçusu olarak ben bu komitede olsaydım Enron’un iflas sürecini de yöneten ünlü avukat Ray’e şu 10 soruyu sorardım:


İlk günah

Sam Bankman-Fried’in FTX müşterilerinin milyarlarca dolar parasını Amaleda’ya aktardığına dair birçok haber çıktı. Bankman-Fried defalarca “müşteri paralarını kullanmayacağına” dair taahhütler vermişti. 


Şu meseleyi kökünden bir çözelim. Siz Bankman-Fried’in FTX müşterilerin paralarını Alameda’nın çıkarı için uygunsuz biçimde kullandığına dair yeterli ve net delillere ulaşabildiniz mi?


Üzerini örtmek

İflas başvurusunda FTX’ten bir kişinin müşteri paralarının yanlış kullanımını gizleyecek bir yazılımı sisteme eklediği” belirtiliyor.


Bu kişi Bankman-Fried midir?


Bahamalar’daki durum

FTX iflas mahkemesine sunduğu belgelerde, “Bahamalar hükümeti alacaklıların dijital varlıklarını koruma altına almak için sisteme yetkisiz giriş talimatı verdi” ifadeleri bulunuyor.


Bu çok ciddi bir itham. Bize Bahamalar hükümetinin ABD’de iflas davası açılmasından sonra bu varlıklara erişim iznini verdiğine dair net ve açık delilleri gösterebilir misiniz?


Yok olan kriptolar

Yaptığınız iflas başvurusunda alacaklıların 372 milyon dolarının 11 Kasım’da yani iflas başvurusunun yapıldığı gün izinsiz biçimde transfer edildiğini belirtiyorsunuz.


Bu izinsiz transferin kim tarafından yapıldığını tespit edebildiniz mi? Herhangi bir şüpheli var mı?


Alameda kumbarası

İflas başvurusunda Alameda’ya ait bir bilanço da bulunuyor. Alameda’dan FTX’deki kişilere yapılan bazı işlemler var:


  • Sam Bankman-Fried’a 1 milyar dolarlık kişisel borç

  • Bankman-Fried’in kontrol ettiği Paper Bird şirketine 2,3 milyar dolar borç

  • FTX’in mühendislik direktörü Nishad Singh’e 543 milyon dolar kişisel borç

  • FTX yöneticisi Ryan Salame’ye 55 milyon dolarlık kişisel borç

Yani Bankman-Fried ve arkadaşlarının Alameda’dan yaklaşık 4 milyar dolar aldıkları doğru. Alameda Bankman-Fried ve arkadaşlarına verecek 4 milyar dolarlık nakit kaynağı nereden ve nasıl elde etti? 


Alameda’dan bu 4 milyar dolar, Bankman-Fried’in FTX kaynaklarını hukuksuz biçimde Alameda’ya aktardığı dönemde mi alındı? Bu borçların geri ödemesi oldu mu?


Tüm bunlar ışığında Bankman-Fried’in ve diğerlerinin Alameda’dan 4 milyar dolar çekmesi şirketin nakit sıkıntısına düşmesine ve iflasına neden olan bir unsur olarak değerlendirilebilir mi? 


Siyasi bağışlar ve izleri

Bankman-Fried, New York Times yazarı Andrew Ross Sorkin’e verdiği röportajda siyasilere yapılan bağışların “Alameda’nın işlem komisyon gelirlerinden” karşılandığını söylemişti. 


Bankman-Fried’in bu iddiasını teyit eder misiniz? Yani Alameda’nın işlemlerden elde ettiği kâr Bankman-Fried’e verilmiş ve o da bu parayı politikacılara bağış olarak aktarmış olabilir mi?


Bankman-fried’in politik bağışlarının izini sürmeyi planlıyor musunuz?


Zamanlama manidar

Arkham Intelligence adlı bir blok zinciri araştırma şirketi, yayınladığı bir araştırma raporunda FTX’in iflasının hemen öncesinde yapılan büyük ölçekli para çekimlerinin listesini yayımladı. Rapora göre Jane Street adlı bir işlem şirketi hemen iflas arifesinde FTX’den 24 milyon dolar tahsilat yapmış.


Sizin de bildiğiniz gibi Bankman-Fried ve Alamerda Research’ün eski CEO’su olan Caroline Ellison iş hayatına Jane Street’te başlamışlardı. Bu garip bir tesadüf değil midir? Bankman-Fried’in veya diğer FTX yöneticilerinin FTX iflas etmeden önce gönül bağlarının olduğu şirketlere ödeme yaptığına dair bir delile ulaştınız mı?


FTX.US ölü mü diri mi?

Bankman-Fried röportajlarında defalarca FTX.US’in iflas etmediğini, kullanıcıların paralarının güvende olduğunu ve bu kullanıcılara paralarını çekme izni verilmesi gerektiğini vurguladı. 


Sorum şu: FTX.US müflis midir ve müşterilerin varlıkları güvende midir?


Gizli müşteri listesi

İflas mahkemesinden FTX’e para sağlayan şirketlerin ve yapıların gizlenmesini talep ettiniz.  Bu biraz alışılmamış bir hareket. ABD Anayasa Mahkemesi’nin içtihadına göre halkın mahkeme sisteminde neler olup bittiğini bilme hakkı anayasal bir haktır ve bu tür bir gizlilik talebi kapalı kapılar ardında bir şeyler döndüğü izlenimi oluşturur.


İflas mahkemesinde yaptığınız açıklamada FTX’in bugüne dek gördüğünüzü en kötü kurumsal yönetişim sistemine sahip olduğunu; anlamlı bir düzenleme ve uyum sisteminden, kayıtların tutulmasından ve finansal raporlamadan yoksun olduğunu belirtmiştiniz. Görünen o ki FTX kötü niyetli oyuncuların hukuksuz işlerini gizlemeleri, para aklama, vergi kaçakçılığı ve diğer finansal suçlar işlemeleri için ideal bir ortam oluşturuyor. 


Tüm bunlar ışığında sorum şudur: Ekibiniz, FTX müşterileri arasında uyuşturucu kartellerine, terör örgütlerine, silah kaçakçılarına, Rus devlet organizasyonlarına ve oligarklarına, Çin Komünist partisi yetkililerine, diğer baskıcı rejim temsilcilerine, ambargo altındaki yapılara, Biden veya Trump ailesi bireylerine veya bunlarla ilişkili şirketlere dair hesaplar olduğuna dair bir tespitte bulundu mu?


Teşekkür ediyorum.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

James A. Murphy, hukuk şirketi Murphy & McGonigle'ın kurucu ortağı ve başkanıydı. Murphy, şu anda www.MetaLawMan.io adresindeki sitesinde hukuki konular, metaverse ve kripto alanında yazılar yayımlamaktadır.

Twitter'da Takip Et:

@MetaLawMan

James A. Murphy, hukuk şirketi Murphy & McGonigle'ın kurucu ortağı ve başkanıydı. Murphy, şu anda www.MetaLawMan.io adresindeki sitesinde hukuki konular, metaverse ve kripto alanında yazılar yayımlamaktadır.

Twitter'da Takip Et:

@MetaLawMan

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk