Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

FTX’i Toparlama Görevi Verilen Yeni CEO'nun Maaşı Dikkat Çekiyor

Mahkemeye sunulan bir belgeye göre iflas eden FTX’i toparlama görevi verilen yeni CEO John Ray, saatliğine 1,300 dolar alıyor.

21 Kasım 2022 16:20

Güncellenme: 21 Kasım 2022 18:20

Delaware bölgesi iflas mahkemesine sunulan belgelere göre iflas eden kripto para borsası FTX’teki karmaşık durumu toparlaması için şirkete getirilen yeni CEO John Ray’e bu zor görevi yapması karşılığında saatliğine 1.300 dolar ödenecek.


Şirket fonlarının dondurulmasına ve kime ne kadar borcun olduğuna dair karmaşıklığa rağmen yapıyı yeniden kurmaya çalışan uzmanlar, kıdemli çalışanların maaşlarını ödemeye devam etmeye çalışıyor.


FTX ve kardeş şirketi Alameda Research'ün ayrı ayrı olması gerekirken birbiriyle fazlasıyla ilişkili olduğu görülen finans ilişkisini ortaya çıkaran CoinDesk haberinin ardından FTX’in varlıkları düşmeye başlamış, ardından şirket iflas korumaya başvurmuştu. Şirkete yatırım yapan yaklaşık 1 milyon kişinin paralarını çekemediği tahmin ediliyor.


Yeniden yapılandırma danışmanlık şirketi Alvarez & Marsal direktörü Edgar Mosley, maaşların ödenmeye devam etmesinin kaynakların ve değerin korunması için gerekli olduğunu söylüyor. “Eğer bunu yapmazsak daha fazla çalışan farklı iş fırsatlarını kovalar ve bu da hissedarların güvenini düşürerek yeniden organize olmayı zorlaştırır” diyor Mosley.


Bu nedenle Mosley'e göre Ray'e ödenen maaşın yanında, İdari İşler Lideri Kathryn Schultea, CFO Mary Cilia ve Bilişim Lideri Raj Perubhatla’ya ödenen saatlik 975 dolarlık ücret de şirketin borçlarını doğru bir şekilde temizlemesi ve yönetimi koruması için kritik.


Bunun yanında kayıtlara göre yönetimi güçlendirmek için şirket dışından direktörlerden de danışmanlık alınıyor. Bu kişilere de aylık 50 bin dolar ve masrafları ödeniyor.  


Bu ücretler dikkat çekse de aslında bu süreçte çok daha yüksek rakamlarla karşılaşılıyor. Ray’in maaşı FTX’in 3,1 milyar dolarlık borcunun çok küçük bir kısmı. FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın kişisel servetinin de 21 milyar dolar civarında olduğu iddia ediliyordu.


Bunun yanında Mosley, kritik şirketlere yapılan toplam 17.5 milyon dolar civarındaki ödemelere devam edilmesini öneriyor. Bu ödemeler yapılmazsa şirketin hack olaylarıyla karşılaşabileceği belirtiliyor. Ancak bu kritik kişilerin kim olduğu da şirketlerin kayıtlarındaki karmaşıklıktan dolayı bilinmiyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk