Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Lightning Network Bitcoin’in Tüm Sıkıntılarını Çözmeyecek

Lightning Network her şeyi çözmeyecek ama devam etmekte fayda var.

9 Haziran 2023 10:02

Güncellenme: 9 Haziran 2023 10:08

George Kaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

Bitcoin katman 2 protokolü olan Lightning Network adını hak ediyor zira çalıştığında şimşek gibi hızlı çalışıyor. İnsanlar Lightning Network’e bayılıyorlar.


Bunun da mantıklı bir nedeni var. Her ne kadar bu protokolün bazı sıkıntıları ve eksiklikleri olsa da Bitcoin’in ölçeklenme sorunlarına bir çözüm getirdiği de bir gerçek. Ancak Lightning Network, bu potansiyeli nedeniyle her sorunun çözümüymüş gibi de görülüyor. 


İşlem ücretli mi yükseldi? Lightning Network çözsün.

Bloklar çok mu yavaş? Lightning Network.

Devletler işlemleri sansürlüyorlar mı? Lightning Network.

Çorbanız çok mu sıcak? Lightning Network.

Çorbanız çok mu soğuk? Lightning Network.

Kaşığınız mı yok? Yetiş Lightning Network.


Anladınız sanırım…


Lightning Network her şeyi çözmeyebilir ve sorun değil. Yine de denemeliyiz.

Bitcoin işlem ücretlerinin Ordinaller ve BRC-20 çılgınlığı nedeniyle yükseldiği dönemde Bitcoin Magazine’in Miami Bitcoin 2023 konferansı da kapılarını açıyordu. Gerek sahnede gerekse sosyal medyada olası her türlü soruna karşın çözüm eninde sonunda gelip Lightning Network’e bağlanıyordu.


Ancak Lightning Network’ün Bitcoin’in tüm sorunlarını çözebileceğine inanmayanlar da var. Bazı kişiler bu protokolün çözüm olarak gösterildiği bazı sorunları çözebileceğinden emin değil. 


Gelin söylenmesi gerekeni sakince söyleyelim: Bitcoin’in hızlı, ucuz, uçtan uca işlemleri mümkün kılmasının tek yolu Lightning Network olmayabilir.


Bitcoin üzerine katmanlar kurulmaması gerektiğini savunanlar da var ve bu kişiler temel katmanın değiştirilmemesini istiyorlar.


Tüm bu tartışmaları bir yana bırakırsak son dönemlerde git gide daha yaygınlaşan bir görüşe göre Lightning Network bazı ödeme biçimlerinde etkili olsa da bazılarında yeterince etkili olmayabiliyor. Bu herhangi, bir tarafın haklı olduğu anlamına gelmesin ama en azından herkes tek bir fikre saplanıp kalmış gibi görünmüyor. 


Lightning Network genelinde ve hâlâ deneysel bir teknoloji. Sistemi destekleyenler zar zor kazandıkları bitcoin’leri kaybetme riski nedeniyle bir anda getirip Lightning Network’e yatırma gibi bir tavır sergilemediler. Lightning uyumlu cüzdanlar (Wallet of Satoshi gibi) son derece iyi çalışıyorlar çünkü saklama özelliklerine sahipler. 


Lightning Network birçok umut vaat eden Bitcoin girişimini de hızlandırdı: THNDR Games, Voltage, CashApp, Strike, River, Amboss, Zebedee, IBEX bunlardan sadece birkaçı. Birçok destekçisi Lightning Network’ü bitcoin’in milyarlara yayılmasının aracı olarak konumlandırıyor. 


Haklı olabilirler. Gelecekte insanların büyük kısmı bitcoin kullanmaya başladığında teorik olarak Lightning Network’u günlük işlemlerde kullanmak çok daha ucuz olacak. Gelir dağılımının çok farklı olduğu ülkelerde Lightning Network’un erişilebilir olması da önemli bir özellik olacak.


Ancak Bitcoin’in milyarlara yayılması fikri bu günlerde çok da çantada keklik görülmüyor hatta bazı kişiler bunu çok agresif bir değer önermesi olarak değerlendiriyor. Çok fazla kişinin bitcoin kullanması soruna da neden olabilir. İşlem maliyetleri artmaya başladığında Lightning Network’ün hâlâ uygun maliyetli kalıp kalamayacağını bilemiyoruz. 


Her derde dava bir ilaç yok maalesef. Lightning Network, Stratum V2 veya Bitcoin’deki herhangi bir favori özellik işimizi görmeyecek.


Tüm hayallerimizi ve beklentilerimizi tek bir noktaya odaklamak iyi bir şey gibi görülebilir. Ancak yanlış alana yapılan yatırım sonuçta getiri sağlamaz. 


Bitcoin merkeziyetizdir bu nedenle merkeziyetsiz bir düşünce tarzı ile yaklaşılmayı hak eder. Lightning Network’ü ya da Liquid’i veya Ark’ı öne çıkarmakta bir sakınca yok. Ancak unutmayalım ki Bitcoin’e her zaman yeni bir proje eklenecektir çünkü burası açık kaynaktır ve bu da iyi bir şeydir. 
Daha Fazla Oku

    Lightning NetworkBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
“Bitcoin’in 2021’deki Çöküşüne Alameda Research Sebep Oldu”

21 Eylül 2023 12:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk