Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Kripto Tutmak O Kadar da Kolay Değilmiş

Müşterilerine 156 milyon dolardan daha fazla borcu olan ve iflas ettiği iddia edilen kripto saklama şirketi Prime Trust, kripto sektörüne dair kötü izlenimi daha da kötüleştiriyor.

30 Haziran 2023 11:19

Güncellenme: 1 Temmuz 2023 08:33

George Kaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

Meşhur Mt. Gox ve daha az meşhur Quadriga ve müşterilerinin milyonlarca dolarını yok eden birçok kripto şirketinin ortaya koyduklarına bakıldığında kriptoyu elde tutmanın ve saklamanın hiç de kolay bir iş olmadığı anlaşılıyor. Geçtiğimiz günler durumu daha da kötüye götüren gelişmelere şahit olduk.


22 Haziran sabahında saklama konusunda önde gelen şirketlerden BitGo rakip şirket Prime Trust’ı satın alma sürecini sonlandırdığını açıkladı. Aynı günün akşamında Nevada eyaletinin finansal kurumlarla ilgili birimi (FID) Prime Trust’ın tüm faaliyetlerini durdurması kararı aldı ve bu karara gerekçe olarak şirketin “genel finansal durumunun ciddi biçimde bozulmasını” gösterdi. Sonrasında FID, Prime Trust’a kayyım atanmasına karar verdi.


Bu olay hızla gündemde üst sıralara yükseldi çünkü Prime Trust’ın müşterilerine 85 milyon fiat para borcu olmasına karşın elinde 3 milyon dolarlık fiat kaynak vardı. Ayrıca kripto olarak 69,5 milyon borcuna karşılık 68,8 milyon dolarlık kriptosu vardı.


Burada sıkıntı sadece rakamlarda değildi, Prime Trust’ın bu noktaya gelme sürecinde de sıkıntılar söz konusuydu. 


FID belgelerine göre Prime Trust’ın “özel cüzdanlara” erişimi yoktu. Prime Trust, 2020 öncesinde müşterilerin paralarını kendi cüzdanlarında tutarak yönetiyordu. Şirket 2020’de müşteri varlıklarını Fireblock’un saklama platformuna taşıdı.


2020’de üst yönetiminde ciddi bir değişim yaşayan Prime Trust müşterilerine yönelik “özel cüzdan forwardlama” olarak tanımladığı bir özellik geliştirdi ve müşterilerin kaynaklarını 2020 öncesinde kullanılan Prime Trust’ın kendi cüzdanlarına geri aktardı. Görülen o ki bu hamle çok büyük bir hataydı. 


Prime Trust 2021 Aralık ayında bu özel cüzdanlara erişmediğinin farkına vardı. FID belgelerinde bu konuda bomba etkisi yaratacak bir bilgi var: “Anlaşılan o ki Aralık 2021 ile Mart 2022 arasında erişilemeyen özel cüzdanlardan yapılan para çekimlerini karşılayabilmek için müşteri paraları kullanılarak ilave dijital para alımı yapılmış.” 


Burada iki çok önemli konu var. 


Birincisi Prime Trust gibi bir saklama hizmet sağlayıcısının cüzdanlara erişiminin olmaması akıl alır gibi değil. Zaten bir saklama hizmet sağlayıcısının bütün olayı paranızı sizden daha iyi saklaması değil midir? Bu durum üçüncü taraf salama hizmeti verenlerin değer önermesini ve pazarlama mesajlarını tümden yerle bir edecek bir olay. Zira bu şirketler insanların kendi kripto varlıklarını saklayacak kadar akıllı olmadıklarını ve güvenilir bir saklayıcıya başvurmaları gerektiğini söylemiyorlar mı? sonuçta uzman onlar. Ancak görülen o ki Prime Trust o kadar da uzman değilmiş.


Şimdi birileri çıkıp bize Prime Trust’ın bu alanda ikinci ligdeki şirketlerden biri olduğunu söyleyebilir. Bu doğru bir yaklaşım değil. Prime Trust gelecek vaat eden yeni bir şirket olarak görülüyordu. Aralarında FIS, Fin Capital, Mercato Partners ve Kraken Ventures gibi şirketlerin olduğu bir grup yatırımcıdan geçen yıl 100 milyon doların üzerinde bir fon almış ve Swan Bitcoin ve Coinbits gibi müşterileri olan bir şirketten bahsediyoruz. 


İkinci olarak, ana konu şu: Gerçekten başkalarının kriptosunu saklamak ne kadar zor olabilir ki?


Bu basit bir iş olmalı. Siz bana kriptonuzu veriyorsunuz ben de sizin adınıza onu tutuyorum, istediğinizde geri veriyorum ve siz de bana bu hizmetimin karşılığında bir ücret ödüyorsunuz. Buna benzer birçok durum günlük hayatımızda yaşanıyor. Yüz milyonlarca dolar fon bulan gelişmiş şirketler için bu işlem çocuk oyuncağı olmalı. 


Prime Trust hikâyesi henüz tam anlamıyla gün yüzüne çıkmadı, bu nedenle olayın tamamını bilmeden bir çıkarımda bulunmak istemem. Ancak dikkat çekilmesi gereken bazı şeyler de yok değil. Bu olay tam olarak nasıl oldu ve Prime Trust’ın müşterilerin parasını kullanarak satın aldığı ilave kaynak neydi? Prime Trust bu parayla alım-satım yapıp arada kazanacağı paradan müşterilere ödeme yapmayı mı hedefliyordu? 


Eğer bu doğruysa o zaman hikâyemiz başka bir boyuta taşınır. Saklama hizmeti verenlere dair risk onların paranızı kaybetmesidir. Bu şirketlerin kaybedilen parayı geri kazanmak için işlem yapmaya çalışması gibi ilave bir risk oluşturmaya hakları yoktur. 


Tüm bu detaylara bakıldığında yaşananlar sadece Prime Trust müşterileri açısından kötü haber anlamına gelmiyor. İtiraf etmemiz gerekirse bu tür basit başarısızlıklar kriptonun geneline dair olumsuz havayı destekleyen bir mesaj veriyorlar. 


Finansal kayıpların sıkıntısı bir yana bu gizlenen olayın prime Trust’ın satın alınma sürecinde ortaya çıkması da bir diğer ayıp. (Bu arada böylesi bir olaya bulaşıp bunun ortaya çıkmayacağını düşünerek şirketi satmaya çalışan aptallara ne demeli?)


Kriptonun ana akımın gözündeki itibarı pek de parlak değil ve bu olay da bu algıya tuz biber ekiyor. Bu olayın sonucunda insan diğer şirketlerin, hatta ünlü şirketlerin ne tür oyunlar çevirebilecekleri konusunda düşünmeden edemiyor. 
Daha Fazla Oku

    kriptoPrime Trust

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin 28 Bin Doların Üzerinde, Solana Altcoinlere Öncülük Ediyor

2 Ekim 2023 13:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk