Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Bir Cyborg Türküsü: Hasta la vista, baby

Hazır seçimler de yaklaşmışken parmak boyası, periyodik cetvel karmaşıklığındaki seçmen pusulaları ve benzeri analog dünya aktörleri günlük sohbetlerimizin vazgeçilmez konu başlıkları olmuşken, seçimler bilgisayar ortamında blokzincir üzerinden yapılamaz mı sorusuyla açılış yapmak istedim. Hatta bir adım daha ileri gidelim.

10 Nisan 2023 12:21

Güncellenme: 10 Nisan 2023 22:56

Doç. Dr. Caner Özdurak

Praktiker, Visteon Otomotiv ve Assan Alüminyum şirketlerinde çeşitli finans fonksiyonlarında çalıştıktan sonra Stratejik Finansman Uzmanı olarak Yıldız Holding’de CFO ofisinde görev yapan Caner Özdurak, bu görevine M&A ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak devam etti. Grub’un birçok şirket birleşme, satın alma ve satış işlemlerinde çeşitli görevlerde yer aldı. Kariyerinin devamında PwC Kurumsal Finans bölümünde çalıştıktan sonra Ewe Turkey Holding’te Kurumsal Gelişim Müdürü olarak görev aldı ve şirketin Socar’ın satınalması ile sonuçlanan birleşme satınalma işleminin Türkiye ayağının yönetiminde yer aldı. Akabinde, CJ CGV Mars Strateji Müdürlüğü görevi sonrasında ise Yeditepe Üniversitesi’nde doctor öğretim üyesi olarak görev aldı. Lima Ventures girişim sermayesine Fintech alanında danışmanlık verdi Hala Yeditepe Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi bünyesinde strateji, finans ve şirket birleşme ve satın alma dersleri vermektedir. Caner Özdurak, Kadıköy Anadolu Lisesi sonrası yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans yüksek lisans programın ve 2018 yılında bitirdiği Yeditepe Üniversitesi Finansal Ekonomi doktora programı ile sürdürdü. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku yüksek lisans programını bitirdi. 2023 yılında Makro iktisat alanında doçent olmaya hak kazandı.

Twitter'da Takip Et:

@canerozdurak

 

Ben John Connor. Bunu dinliyorsanız siz Direniş’siniz. Dikkatlice dinleyin, bu gece saldırırsak insanlık kaybedecek. Komuta, makineler gibi savaşmamızı istiyor. Soğuk, hesaplanmış kararlar vermemizi istiyor. Ama biz makine değiliz!

Teminator: Salvation


Yazıya başlığını veren James Cameron’un birçok sinefil için alametifarikası Terminatör 2: Mahşer Günü'nde makineler ve insanlar arasındaki savaş bilimkurgu janrının başyapıtlarından biri olacak şekilde anlatılır. Tim Miller'in yönettiği Terminatör 2'yi referans alan Terminatör: Kara Kader ise günümüz teknolojik gelişmeleri de senaryosuna sindirerek bir anlamda Terminatör 2'nin yeniden çevrimi gibi tasarlanmış. Terminatör: Kara Kader her ne yapılırsa yapılsın o mahşer gününün yaşanacağını bunun engellenemeyeceğini net bir şekilde ifade ederek gelecek tasavvurunu yeniden tanımlıyor. Ayrı bir güncelleme de gelecekteki düşmanla ilgili yapılmış. Gelecekte var olma mücadelemizi makinelere karşı değil yapay zekâya karşı yapacağız. 


Ancak tüm bunlar yaşanırken, OpenAI’in geliştirdiği yapay zekâ robotu Chat GPT’nin son sürümü GPT-4’ün durdurulması isteniyor…

 

Sentetik patron

Hazır seçimler de yaklaşmış ve parmak boyası, periyodik cetvel karmaşıklığındaki seçmen pusulaları ve benzeri analog dünya aktörleri günlük sohbetlerimizin vazgeçilmez konu başlıkları olmuşken, seçimlerin bilgisayar ortamında blokzincir üzerinden yapılıp yapılamayacağına dair bir soruyla açılış yapmak istiyorum. Hatta bir adım daha ileri gidelim.


Nesnelerin İnterneti, blokzincir, kripto varlıklar ve benzerlerinin yapay zeka eliyle yönetildiği ve işçi maaşlarının dahi yapay zeka tarafından ödendiği bir ekonomik sistem 'kurgulayalım.' Hayal kelimesini tercih etmeme sebebim bana göre bu 'kurgunun' hayalden çok öte ve gerçekleşme ihtimalinin yüksek olması."Kurt Vonnegut, Otomatik Piyano romanında aşırı mekanikleşmiş bir toplumu müdürler ve mühendisler olarak ayırırken III. Dünya Savaşı sonrası hiç savaş olmayan bir distopik ütopya betimler. (Romandaki kurgu mekân Yuva’yı ise Çukur dizisindeki Dere’ye benzetirim ben). Tamamen dijitalleşen bir ekonomide madenciler nerede konumlanırdı peki? Ya da madenciye gerek kalır mıydı? 


Eski ekonomideki adaşlarından çok farklı bir sınıfta olmaları muhtemel iken roman, dizi, film gibi görsel yayınlarda resmedilen madenci betimlemesi aslında sınıfsal olarak konvansiyonel akranlarından çok da farklı değil. Temel yapı taşı insanın rasyonel olduğu varsayımına bağlı olarak matematiksel modeller ile açıklanmaya çalışılan ekosistemler bu şartlar artında daha optimal çıktılar üretebilir mi? Yoksa SSCB Komünizmi 2.0’ı test eder ve yine makineler tarafından optimize edilmesine rağmen “Dijital Kapitalizm” mi galip gelirdi? 


Sentetik para

İktisat ilminin en önemli ama geçerliliği tartışılır “dayatmalarından” biri olan para arzının hükümetler tarafından yönetildiği, hükümetlerin kendi amaçları doğrultusunda kullanmak isteyeceği paranın ise “bağımsız” merkez bankaları tarafından “üretildiği” bir Potemkin köyü sakinleri olarak neden merkez bankalarının hâlâ altın rezervi tutmaya çalıştığına kafa yormalı mıyız? Bu durum altının kalıcı parasal değerini desteklerken özünde fiat paraların da arkasındaki tek değer önermesinin tedavüle sokuldukları ülkenin itibarı olduğunu göstermez mi? 


Kripto varlıkla sıklıkla içsel bir değere sahip olmamakla eleştirilirken dolar, euro, yuan vb. banknotların ne kadar farklı olduğu bana göre hâlâ muğlak. Bütün bu tartışma doğrultusunda dijital paraların da melez bir ırk gibi hikâyenin gizemini korumasın destek veriyor. 


Sentetik tağşiş mümkün mü?

Tağşiş, değerli madenlerin içerisine daha değersiz olanlarına katılarak gerçek değerinin düşürülmesi işlemidir. Böylece üzerinde yazılı olan değer aynı kalsa da gerçek değeri düşmektedir. Bitcoin ise merkezi olmayan bir dijital para birimidir ve blokzincir teknolojisi kullanarak işlemleri doğrular ve kaydeder. Blokzincir teknolojisi, işlemleri onaylamak ve kaydetmek için karmaşık matematiksel algoritmalar kullanır ve bu nedenle merkezi bir otoritenin kontrolü altında değildir. Osmanlı dönemindeki tağşişle kripto para birimleri arasında önemli bir fark vardır. Osmanlı dönemindeki tağşiş, malın fiyatının yapay olarak artırılması veya düşürülmesi yoluyla gerçekleşti. Ancak kripto para birimleri, merkezi olmayan bir sistemde çalıştığından, bir kripto para biriminin fiyatı manipüle edilmek istense bile, bunu yapmak oldukça zordur. 


Bitcoin ve kripto varlıkların çoğu elbette spekülasyon ve hatta manipülasyona oldukça açıktır ve birçok para birimine kıyasla daha da volatildir, fakat bu durum teknik olarak sentetik bir tağşiş uygulanmasından farklı bir piyasa davranışıdır ve yatırımcı kaynaklıdır. Bu noktada, bana göre varlığın kendisine baktığımızda konvansiyonel varlıklardan görece daha riskli gibi görünse de mutlak bir Ponzi’den bahsetmek için yeterli değildir. Ponzi ile ilgili hafızasını Halit Ergenç’in Profesör İrfan’ı canlandırdığı Babil dizisinde tazelemiş bir toplum olarak bazı sonuçlara varmakta aceleci olduğumuzu düşünsem de küresel çapta da durum pek farklı değil. Sonuç olarak kripto paraların en ateşli muhaliflerinden biri olan JP Morgan, kripto cüzdanı için ticari marka başvurusunda bulunup “J.P. Morgan Wallet”ın patentini almadı mı? 


Yeni izlemeye başladığımız dizilerden biri Rabbit Hole. Yanıltma ve manipülasyon dolu bir gözetleme toplumunda geçen dizide, kurumsal casusluk konusunda bir aldatmaca ustası olan Weir'ın daha da büyük bir aldatıcı olan babası ile 3. bölümde aralarında geçen diyalogdan bir alıntı: “Hiç kimse bizimki kadar büyük ve güçlü bir demokrasiyi alaşağı edememiştir. Çok fazla güçler ayrılığı var. Çok büyük, çok zengin”.


Çizim: Caner Özdurak


Not: Bu çizim 63 ülkeden 564 karikatüristin, toplam 1.531 eserle katıldığı 38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ön elemesini geçen 30 ülkeden 76 karikatüristin 93 eseri arasında değerlendirilmiş ve yarışma sergisine dâhil edilmiştir. 
Daha Fazla Oku

    yapay zekablok zincirdijital paraseçim

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Praktiker, Visteon Otomotiv ve Assan Alüminyum şirketlerinde çeşitli finans fonksiyonlarında çalıştıktan sonra Stratejik Finansman Uzmanı olarak Yıldız Holding’de CFO ofisinde görev yapan Caner Özdurak, bu görevine M&A ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak devam etti. Grub’un birçok şirket birleşme, satın alma ve satış işlemlerinde çeşitli görevlerde yer aldı. Kariyerinin devamında PwC Kurumsal Finans bölümünde çalıştıktan sonra Ewe Turkey Holding’te Kurumsal Gelişim Müdürü olarak görev aldı ve şirketin Socar’ın satınalması ile sonuçlanan birleşme satınalma işleminin Türkiye ayağının yönetiminde yer aldı. Akabinde, CJ CGV Mars Strateji Müdürlüğü görevi sonrasında ise Yeditepe Üniversitesi’nde doctor öğretim üyesi olarak görev aldı. Lima Ventures girişim sermayesine Fintech alanında danışmanlık verdi Hala Yeditepe Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi bünyesinde strateji, finans ve şirket birleşme ve satın alma dersleri vermektedir. Caner Özdurak, Kadıköy Anadolu Lisesi sonrası yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans yüksek lisans programın ve 2018 yılında bitirdiği Yeditepe Üniversitesi Finansal Ekonomi doktora programı ile sürdürdü. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku yüksek lisans programını bitirdi. 2023 yılında Makro iktisat alanında doçent olmaya hak kazandı.

Twitter'da Takip Et:

@canerozdurak

Praktiker, Visteon Otomotiv ve Assan Alüminyum şirketlerinde çeşitli finans fonksiyonlarında çalıştıktan sonra Stratejik Finansman Uzmanı olarak Yıldız Holding’de CFO ofisinde görev yapan Caner Özdurak, bu görevine M&A ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak devam etti. Grub’un birçok şirket birleşme, satın alma ve satış işlemlerinde çeşitli görevlerde yer aldı. Kariyerinin devamında PwC Kurumsal Finans bölümünde çalıştıktan sonra Ewe Turkey Holding’te Kurumsal Gelişim Müdürü olarak görev aldı ve şirketin Socar’ın satınalması ile sonuçlanan birleşme satınalma işleminin Türkiye ayağının yönetiminde yer aldı. Akabinde, CJ CGV Mars Strateji Müdürlüğü görevi sonrasında ise Yeditepe Üniversitesi’nde doctor öğretim üyesi olarak görev aldı. Lima Ventures girişim sermayesine Fintech alanında danışmanlık verdi Hala Yeditepe Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi bünyesinde strateji, finans ve şirket birleşme ve satın alma dersleri vermektedir. Caner Özdurak, Kadıköy Anadolu Lisesi sonrası yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans yüksek lisans programın ve 2018 yılında bitirdiği Yeditepe Üniversitesi Finansal Ekonomi doktora programı ile sürdürdü. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku yüksek lisans programını bitirdi. 2023 yılında Makro iktisat alanında doçent olmaya hak kazandı.

Twitter'da Takip Et:

@canerozdurak

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk