Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“Yazılımcıların Geliştirici Güdüsünü Beslemek Gerekiyor”

Teknasyon Geliştirici İlişkileri Yöneticisi Fatih Kadir Akın, yazılımcıların doğal olarak geliştirici güdüsü olduğunu, bu güdünün tatmin edilmediği durumlarda şirketlerin yazılımcıları ellerinden kaçırdığını söylüyor.

22 Mart 2023 16:19

Güncellenme: 23 Mart 2023 14:15

Geliştiriciler açısından her bir uygulamanın kullanımı aynı değil. Örneğin, geliştiriciler kod yazarken bazı yazılım dillerini rahatlıkla kullanırken bazılarında daha çok zorlanıyor. Bu noktada geliştirici deneyimi öne çıkıyor. Çünkü doğal olarak yazılımcılar daha az sorun yaşadıkları, başarılı bir ürünü kolayca çıkarabildikleri araçlara yöneliyorlar.


Türkçe’ye geliştirici ilişkileri olarak geçen devrel kavramı da bu noktada devreye giriyor.


Devrel aslında İngilizce’de geliştirici ilişkileri anlamına gelen developer relations teriminin kısaltması.


Teknasyon Geliştirici İlişkileri Yöneticisi Fatih Kadir Akın, 15 yıllık yazılımcı kariyerinin ardından Teknasyon’dan “Gel bizim Devrel’imiz ol” teklifini almış. Akın, devrellerin yazılım şirketleri için önemini CoinDesk Türkiye’ye anlattı.


Devrel ne anlama geliyor? Devrel’lerin görevlerinden bahsedebilir misiniz?

Devrel kavramı ilk olarak Apple’dan çıkmış. Apple, kendi uygulama mağazasında geliştiricilere uygulama yazdırabilmek için bunu ortaya çıkarıyor. İlk çıktığında ‘developer evangelist’ deniliyor bu kişilere. Sonradan devrele dönüyor. “İnsanları kendince iyi olduğuna inandığın bir tarafa çekme” mantığında ortaya çıkıyor. Tabii devrelin uygulama biçimleri şirketten şirkete değişebiliyor. Yani, teknoloji şirketlerini müşterileri yazılımcı olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayırırsak, müşterisi yazılımcı olan firmalardaki devrelle müşterisi yazılımcı olmayanlardaki devreller farklı işler yapıyor. Ancak temelde sağlanmak istenen geliştiricinin konforunu yüksek tutmak.


Burada nasıl bir konfordan bahsediyoruz?

Bunu şöyle düşünebiliriz: Yazılım dünyasında bazı dillerin kullanılması, yazması daha kolaydır. Bu aslında geliştirici deneyiminin daha iyi oldu anlamına geliyor. Yani o dili kullanan yazılımcı çok rahat bir şekilde kod yazabiliyor ve uygulamayı ayağa kaldırabiliyor. Ama bazı diller geliştiricilere çok zor geliyor. Geliştiricilere “Denedim, çalıştı” dedirtmek, az eforla bir ürün ortaya çıkartabileceklerini görmeleri çok önemli. Çünkü efor karşılığı aldığın ürün zayıf çıkarsa hem geliştirici tatmin olmuyor hem de bir daha buna vakit harcamak istemiyor.


Devreller hangi noktada devreye giriyor?

Geliştiricilerin şirketlerin müşterisi olduğu noktada devreller sürekli olarak komünite içindeki geliştiricileri dinliyorlar. Onlarla sürekli iletişim kurarak ürünlerini daha hızlı ve aynı zamanda daha iyi hale getirmeye çalışıyorlar. Böylece daha çok müşteri çekmeyi amaçlıyorlar. Örneğin, Microsoft'un Visual Studio kod editörü sürekli olarak geliştiricilerle iletişim kurup geribildirim alıyor ve bu ürünü daha iyi hale getirmeye çalışıyor. Yani devrel, özünde bir iyileştirme pozisyonu aslında. Şirketlerin çıkardıkları ürünlerin daha fazla kullanılmasını sağlamaya çalışıyor.


Sizin Teknasyon’daki göreviniz de aynı şekilde mi?

Benim buradaki görevim daha farklı. Çünkü bizim geliştiricilere yönelik çok az ürünümüz var. Ancak sonuç olarak biz de geliştiricilerden oluşan bir şirketiz. Benim buradaki asıl görevim yeteneği içeriye almaya çalışmak ve iyi yeteneği içeride tutmak. Bu görev de devrel kapsamına giriyor. Bu görev tanımına globalde daha çok iç devrel deniliyor. Örneğin, şirket içindeki yazılımcıların rutinden çıkıp kendilerini geliştirmelerini sağlayacak yöntemler bulmaya çalışıyorum. Zaten adı üstünde, yazılımcıların geliştirici güdüsü oluyor. O güdüyü sürekli tatmin etmek gerekiyor. Yoksa yazılımcıları kaybedebiliyorsunuz. Gerekiyorsa eğitim veriliyor. Ya da şirket için hackathon’lar ya da küçük meet-up’lar düzenliyoruz. Bunları yazılımcıların mühendislik tatminini yükseltmek için yapıyoruz. Tabii ihtiyacı anlayabilmek için ben içeride sürekli olarak geliştiricilerle görüşüyorum. Örneğin Web3 ya da yapay zekâ tarafını öğrenmek isteyenlerin buluştuğu ekipler kurduk. Paralelde başka bir ekibin parçası olup orada da farklı şeyler üretiyorlar.


O halde devrellerin yazılımcıların çalıştığı şirketlerde işveren markası anlamında kilit bir rolü de var.

Evet. Geliştiriciler hayal ettikleri, kendilerini geliştirebildikleri şirketlerde çalışmayı tercih ediyorlar. Aynı zamanda yeteneğin elde tutulması açısından da önemli bir rol üstleniyor.


Şu anda Web3 tarafında pek çok uygulama ve araçlar yeni yeni oluşturuluyor. Bu alanda da devrellere çok ihtiyaç var diyebilir miyiz?

Bunu şöyle düşünebiliriz. Geliştirici ekosistemlerinin oluşmasında devrellerin rolü büyük. Eğer bir Web3 ürününüz varsa, örneğin bir blokzinciri geliştiriyorsanız veya blokzinciri üzerinde bir framework oluşturuyorsanız, bunu da geliştiricilerin kullanmasını istiyorsanız pek çok şey yapmak gerekiyor. Örneğin, Web3 konferanslarında bu ürünü tanıtmak, dokümantasyonunu çok iyi yapmanız gerekiyor. Bunlar devrellerin görev tanımında olan aksiyonlar.


Kurumların açık kaynak kültürünü benimsemesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Açık kaynaklar geliştiricilerle doğrudan etkileşimde olan yapılar. Öncelikle, açık kaynak olarak yazılan ürünler geliştiriciler tarafından bilinir hale geliyor. Şirketler de marka değerini yükseltmek için açık kaynağı kullanabiliyor. Biz de içerideki insanların açık kaynak kültürüne sahip olmasını istiyoruz ve kendilerinin açık kaynakta bir şeyler yapması için teşvik ediyoruz. Bu bizim için iyi bir durum çünkü açık kaynak tarafında bilinen çalışanlarımız olduğunda, bu kişinin Teknasyon’da çalıştığı da biliniyor. Bunun yanında, açık kaynağı kendi ürününüzü tanıtmak ya da geliştirici çekmek için de kullanabilirsiniz. 


Daha Fazla Oku

    devrelgeliştirici ilişkilerigeliştirici

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri, Fidelity'nin FBTC'si Liderliğinde 226 Milyon Dolarlık Çıkış Kaydetti

14 Haziran 2024 14:54

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk