Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Teknoloji

Web3 Yazılımcısı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

ODTÜ Blockchain Topluluğu'nun düzenlediği Blockchain Days'in ikinci gününde yapılan ‘Working as a Developer on Web3’ panelinde Web3 yazılımcısı olmayı düşünenlere yönelik tavsiyelerde bulunuldu.

24 Aralık 2022 15:12

Güncellenme: 24 Aralık 2022 15:28

ODTÜ Blockchain Topluluğu tarafından düzenlenen Blockchain Days devam ediyor. Yazılımcılar Eda Aktürk ve İzzet Emre Demir, ‘Working as a Developer on Web3’ panelinde kendi deneyimlerinden yola çıkarak Web3 yazılımcısı olmayı düşünenlere yönelik tavsiyelerde bulundular.


  • Her şeyden önce NFT nedir, Ethereum denir gibi kavramları bilerek başlamak gerekiyor. Blokzinzinciri üzerinde yazılım geliştirmekle Web2 üzerinde yazılım geliştirmek farklı.

  • Bir Web3 yazılımcısı olmadan önce araçları tanımak gerekiyor. Örneğin merkeziyetsiz finans (DeFi) araçlarının, blokzincirlerinin nasıl çalıştığına dair mantığı anlamak önemli. Çünkü araçları anladıktan sonra yazılıma nasıl yaklaşılacağı ve nasıl bir uygulama geliştirileceği daha iyi anlaşılıyor. Merkeziyetsiz uygulamalar, normal uygulamalara göre daha farklı çalışıyor.

  • Algoritmalar, veri yapıları, networking, işletim sistemleri gibi bilgisayar biliminin temellerini anlamak için bilgisayar mühendisliği okumak çok kıymetli. Çünkü blokzinciri üzerinde yazılım geliştirirken de belli temel kavramlara ihtiyaç oluyor. Zaten bu bilgiler yetersiz olduğunda yeni başlayanlar zorlanabiliyor.

  • Şu an Web2 yazılımcısı olmakla Web3 yazılımcısı olmanın arasındaki en önemli farklardan biri şu: Web3 gelişimi hâlâ devam eden bir teknoloji. Tam olarak oturmuş değil. Bu nedeniyle burada daha çok sorunla karşılaşılıyor. Ya da yeni bir yazılım dili çıkıyor ve hemen ardından güncellemeler geliyor. Bunu sürekli takip etmek gerekiyor.

  • Araçlar anlamında da blokzinciri tarafı henüz çok zayıf. Web2’de kullanılan çok gelişmiş araçlar bu tarafta henüz yok. Hatta bu nedenle Web3 şirketleri kendi araçlarını geliştirmek zorunda kalıyor ve bunun için bir maliyete katlanıyorlar.

  • Öte yandan Web3’ün yeni bir alan olmasına bağlı olarak fırsatlar da çok fazla. Sadece bir blokzincirinde değil, akıllı kontratlar gibi farklı alanlarda da çalışılabilir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk