Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Web3 Dalgası Google’dan 100 Kat Büyük Şirketler Yaratabilir

Venture Capitalist Bill Tai, Coindesk Türkiye’nin Yeni Paradigma etkinliğinde Google’ın bilgiyi organize ettiğini, Web3’ün ise dünya varlıklarının yeniden düzenleyeceğini söyledi.

13 Ekim 2022 15:54

Güncellenme: 14 Ekim 2022 11:27

Venture Capitalist Bill Tai ve Edenbase Kurucu Ortağı Eric Van der Kleij, Coindesk Türkiye’nin Yeni Paradigma etkinliğinde Web3'de VC Perspektifi adlı oturumda buluştular. Oturumdan öne çıkan notlar şöyleydi:


  • Bitcoin fenomeninin son 12 yılında gördük ki değer transferi için dünyanın en dayanıklı sistemini inşa etmek gerçekten mümkün. İnsanlar bunun merkezi olmayan bir şekilde blokzinciri kullanılarak mümkün olacağını anladı.

  • Karşı karşıya olduğumuz değişim derken her şeyi etkileyen yatay bir teknolojiden bahsediyoruz. Çünkü dünya varlıklarının yeniden düzenlenmesiyle karşı karşıyayız.

  • 2017 yılında Futurizm adlı kuruluş için küçük bir video hazırlamıştım. Nereye gittiğimiz hakkında konuştuğum bu videonun ortasına geldiğimde birden utandığımı hissettim. Bu dalga üzerine kurulan şirketlerin Google'dan iki ya da üç kat daha büyük olacağını düşündüğümü ardından kendi kendime "Tamam ama kimse buna inanmayacak" dediğimi hatırlıyorum. Aslında üç ya da beş kattan bahsetmiyoruz. Yüz ya da bin kattan bahsediyoruz. Kimse buna inanmazdı o dönemde.

  • Google, temel olarak bilgiyi alıp hepsinin, her şeyin açık olduğu bir yere taşıdı. İnternet sayfasına giriyorsunuz ve yapmak istediğiniz her şeye ulaşabiliyorsunuz. Şu anda yapmakta olduğumuz değer transferi ise herhangi bir varlığı içerebilir. Aslında dünyanın varlıklarını organize ediyoruz. Yani bilgi olağanüstü değerli bir şey ama bir tıklamanın değeri, bir arabayı internetten geçirmenin ya da bir evi internetten geçirmenin değeriyle karşılaştırıldığında nedir ki?

  • Toplulukların oluşumu, ekonomik faaliyetlerin yeniden düzenlenmesini kolaylaştıran ve bu sayede güçlenen potansiyeli ortaya çıkaran yapıları oluşturmalıyız.

  • Geçmişte hepimiz ürünleri finanse ediyorduk. Şimdi ise ekonomilerin yaratılmasını finanse ediyoruz. Örneğin Roblox nedir? Evet bir ürün ama muhtemelen bazı ülkelerin ekonomileri kadar büyük olan dev bir ekonomi karşımıza çıkıyor. Roblox’ta alınıp satılan şeylerin değerini bilmiyorum ama bir ülke büyüklüğündeyse şaşırmam.

  • Özgür bir fikir kaynağına sahip insanlar ekonomiler yaratabiliyor. Burada daha güçlü kılmamız ve bu işletmelere yatırım yapmamız gerekiyor. Çünkü dünyayı gerçekten girişimcilerin kurtaracağına inanıyorum.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ICRYPEX Token (ICPX) Dünya Borsalarında Listelenmeye Başladı

23 Şubat 2024 16:44

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk