Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Vitalik Buterin, Kripto ve Yapay Zekanın Birleşimi Konusunda Uyardı

Ethereum kurucu ortağı, geliştiricileri dikkatli olmaları konusunda uyarsa da, yapay zeka ve kripto arasındaki potansiyel kesişim için heyecanlı olduğunu dile getirdi.

31 Ocak 2024 15:23

Güncellenme: 31 Ocak 2024 15:27

Yapay zeka, geçen yıl adeta kriptonun ışığını çaldı: Daha önce Web3 ve Metaverse'e takıntılı olan Silikon Vadisi, dikkatini tamamen büyük dil modellerine ve ChatGPT gibi uygulamalara çevirmiş görünüyor.


Bazı blok zinciri projeleri yeni yapay zeka hype’ından yararlanmaya çalışsa da OpenAI'ın kurucusu Sam Altman'ın her iki dünyayı da kapsayan firması Worldcoin gibi kripto girişimlerinin dışında kalan birçok yapay zeka tabanlı kripto projesi, yeteri kadar ilgi çekmiyor.


Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin'e göre, potansiyel engeller ne olursa olsun, kripto ve yapay zeka arasındaki kesişim umut vadetmeye devam ediyor. Buterin, dün yayımladığı blog yazısında kripto ve yapay zeka teknolojisinin önümüzdeki yıllarda nasıl kesişebileceğine dair düşüncelerini aktarıyor, ancak zorluklar olabileceği konusunda da uyarıyor.


Buterin, bir "oyun" benzetmesini kullanarak, yapay zeka ve blok zinciri arasındaki potansiyel örtüşmeleri dört farklı kategoriye ayırıyor.


Buterin'e göre en "uygulanabilir" kategori, yapay zekanın "oyunda bir oyuncu" olarak hareket ettiği uygulamaları içeriyor. Bu kategori "teşviklerin nihai kaynağının insan girdileri içeren bir protokolden geldiği" uygulamaları kapsıyor. Örnek olarak da tahmin piyasalarını gösteriyor: AI, belirli bir olayın sonucunu tahmin etmek için kullanılıyor ve blok zinciri tabanlı bir mekanizma, AI'ın (veya onu çalıştıran kişinin) tahminine göre ne kadar ödüllendirilmesi veya cezalandırılması gerektiğine ilişkin kuralları uyguluyor.


Buterin'in "yüksek potansiyelli, ancak yüksek riskli" olarak bahsettiği bir sonraki kategori, yapay zekanın "oyuna arayüz" görevi gördüğü uygulamaları içeriyor. Bu uygulamalarda yapay zeka, kullanıcıların "çevrelerindeki kripto dünyasını anlamalarına" yardımcı olmak ve davranışlarının "niyetleriyle eşleşmesini" sağlamak için kullanılıyor. Buterin, kullanıcıları aldatıcı bir uygulamayla etkileşime girebilecekleri konusunda uyarmak için MetaMask kripto cüzdanında kullanılana benzer dolandırıcılık tespit özellikleri örneğini veriyor. Buterin’e göre bu tür özellikler, AI'ın gelişmiş algılama ve açıklayıcı yetenekleriyle “inanılmaz seviyelerde güçlendirilebilir.”


Üçüncü kategori, yapay zekanın "oyunun kurallarını" belirlediği uygulamaları tanımlıyor. "Yapay zeka yargıçları gibi düşünün" diyor ve bu alanın keşfedilirken "çok dikkatli adım atılması" gerektiği konusunda uyarıyor. Burada öne çıkan senaryolar arasında DAO'ların yapay zeka kullanarak öznel kararlar almasına yardımcı olmak bulunuyor.


Buterin'in yapay zeka ve kriptonun potansiyel birleşimi için dördüncü kategorisi, yapay zekanın "oyunun amacı" olduğu senaryoları içeriyor. Bu "uzun vadeli" kategori, daha iyi yapay zeka modelleri oluşturmak için altyapı olarak blok zincirlerinin kullanılmasını öneriyor.


Buterin, yapay zeka ve kripto arasındaki kesişmeler konusunda bir zamanlar olduğundan daha iyimser olduğunu söylese de, kriptonun şeffaflığını yapay zeka sistemlerinin alışılagelmiş opaklığıyla dengelemenin potansiyel zorluklarını da ele alıyor: "Kriptografide açık kaynak, bir şeyi gerçekten güvenli hale getirmenin tek yoludur, ancak yapay zekada bir modelin açık olması, makine öğrenimi saldırılarına karşı savunmasızlığını büyük ölçüde artırır."


Buterin, gönderisinin sonunda geliştiricilere bir not düşüyor: "Dikkatli bir şekilde adım atmaya değer."


Daha Fazla Oku

    yapay zekamakine öğrenimikripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk