Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Upstream Data, Atık Gaz Madenciliği Patentini İhlal Etmesi Sebebiyle Crusoe Energy’yi Dava Etti

Dava, sondaj sonucu ortaya çıkan fazla gazla kripto madenciliği alanında güç sağlamayı amaçlayan iki şirket arasında gerçekleşiyor.

24 Mayıs 2023 11:04

Güncellenme: 24 Mayıs 2023 11:26

Mahkeme dosyalarına göre, Kanada merkezli bitcoin (BTC) madencisi Upstream Data, patent ihlali nedeniyle Crusoe Energy’ye dava açtı.


Davada Crusoe’nun kullandığı teknolojinin Upstream Data’nın kurucusu Stephen Barbour’a ait patenti ihlal ettiği ve Crusoe’nun bunu bilinçli bir şekilde yaptığı iddia ediliyor. Kanadalı madenci açtığı davada tazminat talebinin yanı sıra mahkemenin Crusoe’ya ihlali durdurmasını emretmesini de istiyor.


Şirket sözcüsü, Crusoe’nun şikayetten haberdar olduğunu ve “kendilerini güçlü bir şekilde savunacaklarını” belirtiyor. Aynı zamanda şirketin fikri mülkiyet konusunda kendine güvendiğini ve bu mülkiyette beş patent sahibi olduğunu da ekliyor.


Dava dosyasına göre Barbour, 2017 Şubat’ta şirketi kurduktan hemen sonra natural gas (doğalgaz) bitcoin madenciliği için başvuruda bulunuyor ve 7 Şubat 2023’te başvurusu onaylanıyor.


Şikayette Crusoe’nun ürünlerini Barbour’un başvurusundan yıllar sonra geliştirdiği belirtiliyor ve şu ifadeler kullanılıyor: “Crusoe bir öncü değil ancak bir yandaş olabilir.”


Mevzubahis kripto madencileri gibi birçok şirket, fazla gazın salındığı doğalgaz ve petrol kuyularında çalışıyor ve metan gibi karbondioksit eşdeğerleri ekliyor. Sonra da bu fazla gazı yakıp enerji açığa çıkaran ve bitcoin madencilik araçlarına güç sağlamak adına güç jeneratörleri kuruyorlar.


Daha Fazla Oku

    kripto madenciliğiBitcoin madenciliğibtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk