Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Twitter Eski Mavi Tikleri Kaldırırken, Bluesky, Merkeziyetsiz Bir Alternatif Olarak Öne Çıkıyor

Bir zamanlar gazetecileri, güvenilir kamusal figürleri ve Web3 kullanıcılarını birbirine bağlayan sosyal ağ Twitter, geçen hafta eski doğrulama programını devre dışı bırakarak bazı kullanıcıların merkeziyetsiz çözümler aramasına sebep oldu.

26 Nisan 2023 12:37

Güncellenme: 26 Nisan 2023 14:26

Elon Musk'ın, popüler sosyal medya platformu Twitter’ı satın almasıyla başlayan ve aylarca süren spekülasyonların ardından mavi tik bilmecesi, Twitter kullanıcıları arasında bir kopukluğa sebep oldu. 


Geçmişte gazeteciler, ünlüler ve hükümet yetkilileri dahil birçok kişi, belirli kriterleri karşıladıkları sürece mavi tik başvurusunu ücretsiz yapabiliyorlardı. Önceki yıllarda mavi tik, tanınmışlığın ve özgünlüğün işaretiydi.


Ancak kısa zaman önce Twitter, kuralları değiştirerek herkesin ayda 8 ABD doları karşılığında mavi tik almasına olanak tanıdı. Geçen hafta şirket, eskiden verilen mavi tikleri resmen kaldırdı ve mavi tikle bir kişiliği temsil eden önemli kişiler ile gazetecilerin bu avantajını ellerinden aldı. Mavi tiki olmayanlar, ayrıca Twitter akışlarında daha az görünür olacak.  


Herkesin doğrulama için ödeme yapabileceği bir dönemde, mavi tik artık biraz daha anlamsız.


Reuters'ta teknoloji ve finansla ilgili köşe yazan Anita Ramaswamy, CoinDesk'e yaptığı açıklamada, eski kimlik doğrulama uygulamasının sadece gazeteci kimliğiyle kendisi için değil, aynı zamanda kaynak arayan ve bir kişinin güvenilirliğini ölçmek isteyenler için de yararlı bir araç olduğunu söyledi.

Ramaswamy, "Teknoloji camiasında kullanılmaya devam ettiği sürece ben de Twitter'a gireceğim. Ancak sitede okuyacaklarımı geçmişe kıyasla daha fazla şüpheyle karşılamam gerekecek. Çünkü, kamusal bir figürü veya medya kuruluşunu temsil ettiği iddiasındaki bir hesabın aslında o kişi veya kuruma ait olup olmadığını kolayca doğrulayamayacağım” dedi.


Devamla “Ne yazık ki, henüz Twitter gibi cazip bir alternatif bilmiyorum. Bu yüzden, başka bir sosyal platform için önemli miktarda enerji ve zaman sarfetmeden önce şimdilik 'bekle-gör' modundayım." ifadelerini kullandı.


Bazıları, Twitter'ın eski CEO'su Jack Dorsey tarafından desteklenen, Twitter'a merkeziyetsiz bir alternatifi olarak gösterilen ve Web3 fikirlerinin ana akım kullanıcılara ulaşma potansiyelini ortaya çıkaran Bluesky platformuna geçiş yaptı.


Bluesky fırsatı görüyor

Dorsey, merkeziyetsiz bir sosyal protokol oluşturmak amacıyla 2019'da plan yapmaya başladı. Kullanıcı deneyimini benzer hale getirmek için, açık kaynaklı barındırma, yönetişim yapıları ve para kazanma fırsatları dahil, blok zinciri teknolojisinin temellerini uygulamanın bir parçası haline getirmeye çalıştı.


Ağustos 2021'de Dorsey, Bluesky'ı CEO olarak yönetmesi için blok zinciri geliştiricisi ve gizlilik coin'i ZCash destekçisi Jay Graber'i istihdam etti. Son iki yıldır Graber ve Bluesky ekibi, sosyal medyayı, tek bir ekosistem altında birleştirilmiş farklı uygulamalarda birlikte çalışabilir ve merkeziyetsiz hale getirmek için Kimliği Doğrulanmış Aktarım Protokolü'nü (AT Protokolü) inşa ediyor.


Ekim ayında Bluesky, beta sürümü için bekleme listesi açtığında 48 saat içinde 30 bin başvuru aldı.


Graber Mart ayındaki bir blog yazısında, "Amacımız, üçüncü taraf hizmetleri kusursuz bir kullanıcı deneyimine dönüştüren bir sosyal medya mimarisi oluşturmak. Çünkü, açık bir ekosistemin, tek bir şirkette geliştirilen küratörlük veya moderasyona yönelik tek bir yaklaşımdan daha hızlı gelişmesi muhtemel. Bu alanlarda inovasyon için ara yüzler oluşturarak dinamik ve kullanıcı odaklı bir sosyal deneyim sunmayı umuyoruz." dedi.


Mart ayı başlarında, Bluesky, mobil uygulama mağazalarına girdi ve bekleme listesinden isimleri seçmek için beta sürümünü açtı. Bu gelişme, merkeziyetsiz bir sosyal medya modelini test etmek isteyenlerin bir kullanıcı seli yaratmasına neden oldu. Platform, benimsemeyi teşvik için ilk kullanıcılarına "davet kodları" da gönderdi.


CoinDesk de davetiye gönderilenler arasında yer aldı. Halihazırda, sunduğu deneyim bakımından Twitter'a benziyor, ancak özellikleri daha modern. Doğrulama stratejisi, sansürsüz içerik, doğrudan mesajlaşma veya "listeler" ve "Sohbet Odaları" gibi ek özellikler barındırmıyor. Kullanıcılar, uygulamada içerik oluşturabiliyor, beğenebiliyor ve başkalarına ait içerikleri paylaşabiliyor.


Sınırlı özelliklerine rağmen, Bluesky, Twitter'dan uzaklaşmak isteyenler arasında popülaritesini artırıyor.


AR Media'nın kurucusu Avukat Andrew Rossow, CoinDesk'e, yıllarca kullandıktan sonra, son politikalar nedeniyle artık verimliliğini kaybeden Twitter'ı bırakmaya hazır olduğunu söyledi.


Rossow, "Kullanıcı kimliğini ve içerik tercihlerini bir pazarlama hilesi ve kâr elde etme şansı olarak değerlendiren bir platformu, kendisinden kaynaklı kaçınılmaz sorunları ve zararları görmezden gelerek destekleyemem. Bu, hedefi belli saldırılara karşı 'savunmasız' olmanın yansımalarını hisseden birçok kullanıcı tarafından da paylaşılan bir duygu" dedi.


Twitter'ın günlerinin "sayılı" olduğu ve yarattığı sorunların çoğunun merkeziyetsiz medya tarafından çözülebileceği tahmininde bulunan Rossow, Bluesky gibi merkeziyetsiz sosyal medya platformlar ile Zion, Nostr ve Mastodon gibi popülaritesini artıran platformları, kullanıcılara, bir lider tarafından engeller konulmaksızın iletişim kurma olanağı sağlamanın yolları olarak görüyor.


Nostr'a ait Damus, Şubat 2022'de Apple uygulama mağazasına girdi ve Aralık 2022'de, geliştirme çabalarına yardımcı olmak isteyen Dorsey'den 14 BTC'lik bir fon desteği aldı.


Rossow, "Kimlik, içerik moderasyonu ve hesap taşınabilirliğine öncelik veren kullanıcılar için, Twitter'dan merkeziyetsiz sosyal medya platformlarına doğru büyük bir göç olacağına kesinlikle inanıyorum" diyor.


Daha Fazla Oku

    twittermavi tiksos yal medyamerkeziyetsizBlueSky

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk