Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Teknoloji

Toplumsal Sorunlara Merkeziyetsiz Çözümler Bulacaklar

Web3 Teknolojileri Derneği, blokzinciri teknolojilerini sürdürülebilirlik, istihdam gibi toplumsal sorunlara çözüm bulma amacıyla kullanmayı hedefliyor.

20 Kasım 2022 10:00

Güncellenme: 20 Kasım 2022 11:12

Blokzinciri toplulukları genelde teknik çözümler üzerine odaklanır. Web3 Teknolojileri Derneği ise bu teknolojiyi kullanarak toplumsal sorunları çözebileceklerine inanıyor ve buna odaklanıyor.


Web3 Teknolojileri Derneği Kurucusu Buğra Ayan, Web3 dünyasını 2020 yılında araştırmaya başladığını belirtiyor. Ayan, bu süreçte Web2'deki birçok kronik soruna Web3'ün çözüm olabileceğini ve internetteki paradigmayı değiştirebileceğini fark etmiş. Bunun üzerine tamamen buraya odaklanmaya karar vermiş. Şu anda doktora yapmaya devam eden Ayan, blokzincir üzerinde bir eğitim protokolü geliştirdiğini belirtiyor.


Ayan, Ankara Üniversitesi'nde Türkiye’deki ilk NFT dersinin rektörün onayıyla yapılmasında da rol oynamış ve kendisi de orada ders vermeye başlamış. Bu ders güzel sanatlar bölümünün altında verilmeye başlanmış ancak diğer tüm bölümlerden de öğrenci geliyormuş. Ayan, bunun çok önemli bulduğunun da altını çiziyor. Çünkü, Web3 aslında hayatın tüm kısımlarını ilgilendiriyor. Gazi Üniversitesi'nde Web3 araştırma grubunu'nun üyesi de olan Ayan, burada da içinde Solidity’den dijital varlıklara kadar pek çok konunun olduğu bir Web3 eğitim paketi oluşturulmuş.


Ayan, 2021 yılının sonunda kurdukları Web3 Teknolojileri Derneği’nin de aslında bu aşamalardan biri olduğunu belirtiyor. “Derneği kurmadan önce 3 tane kitap yayınlamıştım blokzincir üzerine. Yaklaşık bir yıl boyunca dünyanın çeşitli noktalarında bulunan Web3 oyuncularıyla görüşmeler yaptık İsviçre’deki Web3 vakfı da bunlar arasındaydı” diye devam ediyor Ayan. Öte yandan zaten daha derneği kurmadan önce on bin kişinin üzerinde üyesi olan ücretsiz bir eğitim ağı da oluşturduklarını belirtiyor.


Derneği kurma amaçlarını ise şöyle sıralıyor Ayan, “Öncelikle nitelikli insan gücünün yetişmesi. Bir diğer amaç da olayı blokzincir, yani teknoloji katmanından sosyo-kültürel problemler katmanına taşımak.”


Teknik sorunlara değil, topluma odaklanıyoruz

Genelde blokzinciri topluluklarında teknik sorunların çözümleri üzerine çalışıldığını belirten Ayan, kendilerinin ise sosyal, toplumsal problemlerin merkeziyetsiz teknoloji bakış açısıyla nasıl ele alınabileceği üzerine odaklandıklarını aktarıyor. Bakış açılarını şöyle anlatıyor Ayan, “Bunu matruşka bebek gibi görüyoruz. En üstte finansal taraf var, kripto paralar gibi. Onu kaldırdığınızda içinden teknoloji çıkıyor. Onu da kaldırdığınızda toplumsal paradigma çıkıyor. Biz o köke, toplumsal paradigmaya odaklanarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.”


Web3 Teknolojileri Derneği, geçtiğimiz haftalarda 17 blokzincir topluluğunun katıldığı Sürdürülebilir Web3 Zirvesi'ni düzenlemişti. Ayan, bu etkinliği de bu vizyonları kapsamında yaptıklarını belirtiyor ve devam ediyor, “Sürdürülebilir Web3 Zirvesi'nde topluluklar iklim krizi, açlık, eğitim gibi konuları ele aldı. Bir sonraki hamlemiz de benzer olacak ve istihdama odaklanacağız. Web3 ile Türkiye'de nitelikli istihdamı nasıl üreteceğimize bakacağız.”


Ayan, bu zirve sayesinde aslında bir kırılma yaşandığını, üniversite topluluklarının sadece kod yazım yarışmaları ve alkışlanmak için çağrıldığı hackathon formatının ötesine geçtiklerini vurguluyor. Bir sonraki kırılmada ise doğrudan Web3’ün istihdama etkisi ve Türkiye’den nitelikli bir kadronun çıkması üzerine odaklanacaklarını belirtiyor. Bu noktada merkeziyetsiz finans (DeFi) uzmanı, akıllı kontrat mühendisi, topluluk yöneticisi, metaverse noktasında sosyolojik denklemleri çözebilen insanlarla kadroların oluşturulacağını, belki de 40-50 farklı alanda uzmanlıkların çıkacağını söylüyor.


Web3 Teknolojileri Derneği, bu kapsamda sürekli eğitimler de yayınlıyor. Yani, işin sosyolojik tarafında dursalar da insanların teknik altyapılarını da desteklemek için çabalıyorlar. Bu kapsamda derneğin yaptığı iş birlikleri de var. Bunlardan biri girişim sermayesi şirketi Castrum İstanbul ile yapılmış. Ayan’nın verdiği bilgiye göre şirket aynı zamanda nitelikli insan gücünün oluşması için Castrum Akademi’yi kuracak. Dernek de zaten şirketle akademi üzerine bir iş birliği yapacak. Eğitimin daha fazla kişiye ulaşması, öğrencilerin ulaşım, konaklama gibi giderleri için de Castrum Akademi sponsor olacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk