Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Topluluklar Hem Bireysel Hem de Kolektif Gelişimi Destekliyor

Web3’te insanların öğrenmeyi öğrendiklerini vurgulayan Layka DAO, kendi kendine öğrenebilmenin aslında Web3’ün bireylere en çok yaymak istediği biri yetkinlerden biri olduğunu belirtiyor.

27 Ekim 2022 17:36

Güncellenme: 31 Ekim 2022 13:48

Web3’ü bugüne kadarki modellerden ayıran en önemli özelliklerinden biri merkezi ve hiyerarşik bir yapı yerine topluluk felsefesini benimsemesi. Bu kültür Web3 dünyasında ortak bir hedef uğruna çalışan pek topluluğun oluşmasını sağladı. Bu topluluklardan biri olan Layka DAO, CoinDesk Türkiye’nin Web3 dünyasında eğitim ve insan kaynağı yetiştirme üzerine sorularını yanıtladı.  


Sizce üniversitelerin, akademilerin ve şirketlerin yaklaşımı Web3 dünyasının yaklaşımıyla ne kadar uyuşuyor?

Günümüzde şirketlerin ve üniversitelerin yönetişim modelleri Web3 dünyası ile çok uyumlu olmasa da şimdiden birçok kurumda değişim ve gelişim süreçlerini gözlemleyebiliyoruz. Web3un temelinde aşağıdan yukarı bir öğrenim ekolü yer alırken günümüz kurumları ise tepeden aşağı uygulanan bir yönetim metodu izliyor. Bu yaklaşımlar arasındaki farkı merkezi ve merkeziyetsiz yapılar arasındaki farklılıklar ile değerlendirmemiz de mümkün.


Merkeziyetsiz dünya toplulukların sürekli etkileşim halinde olduğu bir alan. Bu dünyada toplulukların eğitimdeki rolü nedir?

Merkeziyetsiz dünyanın atardamarı topluluklar. Web2 dünyasında markalar ön plana çıkarken Web3 dünyasında tüm odak topluluklar üzerinde. Bir topluluk, hem üyesi olan herkesin birey olarak gelişmesini sağlıyor, hem de kolektif olarak ileri adım atmayı gözlemliyor. Bu açıdan topluluklar hem kişilerin hem de kolektifin eğitimi için çok önemli bir rol oynuyor. Alışa geldiğimiz bir eğitimde roller belli. Öğretmenler öğretiyor ve öğrenci öğreniyor. Web3 topluluklarındaki en büyük farkı ise bir öğrencinin hem öğrenmesi hem de öğretmesi.


Web3 alanını biraz da mecburiyetten insanlar çoğunlukla kendi kendine öğreniyor. Buna nasıl bakıyorsunuz? Siz topluluk olarak insanları buna teşvik ediyor musunuz?

Web3 ile kişiler öğrenmeyi öğreniyor. Alıştığımız eğitim sistemlerinde bireyler hep tüketici olarak rol alıyor. Karşımızda bir öğretmen var ve ders boyunca kendisinden elde edebileceğimiz kadar bilgi almayı hedefliyoruz. Ancak bu bilgilerin çoğu teorik. Bu, bireylere pratiğe geçtiğinde bir yere kadar destek olabiliyor. Dolayısıyla kendi kendine öğrenebilme, aslında Web3’ün bireylere en çok yaymak istediği yetilerden biri. Günümüz teknolojisi ve internetin yaygınlığı ile erişimi olan herkes artık kendi kendine ve pratik bir şekilde öğrenebiliyor. Biz de Layka DAO topluluğu ve Lunapark ekibi olarak herkesi bu pratik öğrenime teşvik ediyoruz. Aksi takdirde teorik tüm öğrenimlerimizin kolayca unutulabileceğine inanıyoruz.


Kripto ve merkeziyetsiz dünyada insan kaynağı ve yetkinlik ihtiyacını nasıl görüyorsunuz?

Teknolojinin insandan daha hızlı olduğu bu sektörde insan kaynağı ve yetkinlik en büyük gereksinimlerden biri. Her geçen gün daha fazla kişi ve kurumun bizlere bu konuda fikir danıştığını ve eğitimler talep ettiğini görüyoruz. Web3 henüz çok yeni bir alan. Bu nedenle bu dünyadaki kişiler yetkinlik açısından çok ileri bir seviyede değiller. Ancak farklı sektörlerden gelen geçmiş yetkinliklerini bu sektöre taşıyan ve geliştiren kişileri gördükçe umutlanıyorum.


Peki siz yetkin insan kaynağı yetiştirme konusunda neler yapıyorsunuz? Lunapark projesi bunda nasıl bir rol oynuyor?

Bu konuda Layka DAO olarak topluluğumuz adına farklı eğitimler düzenlemek, düzenli haber bültenleri sunmak, bireyleri birer yazar olarak kendi deneyimlerini paylaşmaya teşvik ediyoruz. Ayrıca bir süredir topluluğumuzun bir parçası olan kişiler ile hem kendi hem diğer topluluklar için projeler geliştiriyoruz. Amacımız hem Türkiyede yetenekli insan kaynağı yetiştirmek hem de ülkemizden bu sektörde başarı hikayeleri çıkartmak. Layka DAO olarak dijital ortamlarda bireyleri bir araya getirmeyi hedeflerken yeni girişimimiz Lunapark Web3 Hub ile bu dijital birlikteliği fiziksel dünyaya taşımayı hedefliyoruz. LP Hubda ise sektörün önde gelen kişileri, projeleri ve kurumlarına ev sahipliği yapıyor ve onlara networking, coworking ve meetup imkânları sağlıyoruz.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk