Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“SVB’nin Çöküşü NFT İşlem Hacimlerine Darbe Vurdu”

Silikon Valley Bank'in çöküşünden bir gün sonra, aktif NFT taciri sayısı Kasım 2021’den bu yana en düşük noktasını gördü.

17 Mart 2023 10:58

Güncellenme: 17 Mart 2023 11:18

Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun geçtiğimiz Cumartesi günü Silicon Valley Bank'in kontrolünü eline almasından sonraki gün, DappRadar'a göre yalnızca 12 bin aktif NFT taciri vardı ve bu sayı Kasım 2021'den bu yana hiç görülmemişti. Tekli NFT ticareti sayısı o gün toplam 33.112 de kaldı ve bu yılın en düşük günlük sayısı oldu.


NFT işlem hacmi, DappRadar’dan alınan bilgilere göre, mart ayının başından itibaren satışların yaklaşık yüzde 16 düşmesiyle birlikte yüzde 51 oranında azaldı.


Ancak, değiştirilemez token’ların (NFT) tüm koleksiyonları aynı şekilde etkilenmedi. Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks dahil olmak üzere NFT ihraççısı Yuga Labs'ın projelerinin taban fiyatları cumartesi günü çok az bir düşüş gösterdi, ancak hemen toparlanmasını bildi. Bir Twitter kullanıcısı CryptoPunks'ı USDC ile karşılaştırdı ve CryptoPunks’ın  Silicon Valley Bank'in çöküşünün ardından ABD dolarına karşı değer kaybeden stabil coin'den daha istikrarlı olduğunu öne sürdü. Banka, müşterilerin para çekme talebi izdihamını karşılamak adına varlıklarının büyük bir kısmını zararına sattıktan sonra çökmüştü.DappRadar'da bir araştırma analisti Sara Gherghelas, Yuga Labs'ın başarısının CryptoPunks'a yaptığı yatırımla birlikte bir topluluk inşa etme becerisi sayesinde arttığını belirtti. Şirket, Silicon Valley Bank’e az bir temasının olduğunu söylese de şirketin token sahipleri haberlere karşı büyük hamlelerde bulunmadı.


Gherghelas, "Çok açık bir yol haritaları var, ekipleri belli ve Ape ekosisteminin ardından iyi bir proje ortaya koymaya karar verdiler" dedi. “Üretmeye devam ediyorlar. Topluluklarının bir parçası olursanız, birçok fırsat ve avantaj elde edeceklerini gösteriyorlar.”


Koleksiyonların tümü bankanın çöküşünü hasarsız atlatamadı. Popüler Moonbirds koleksiyonunun arkasındaki NFT topluluğu Proof, haberin 10 Mart'ta yayınlanmasından hemen sonra, şirketin Silicon Valley Bank'e yatırım yaptığı bazı fonları paylaşmak için Twitter'a yöneldi. Ancak bu da sahipler arasında güvensizliğe neden oldu.DappRadar'a göre, Moonbirds hafta sonu yaklaşık yüzde 18’lik değer kaybetti. Büyük bir sahip, cumartesi günü 500 Moonbirds sattı ve yüzde 9 ila 33 arasında, toplamda 700 ETH veya yaklaşık 1,1 milyon dolarlık zarara uğradı.


Gherghelas, Proof'un Silikon Vadisi Bank'i ifşa ettiği haberleri projedeki belirsizliği artırırken, son aylarda şirketteki sorunların da sahipleri satış yapmaya ittiğini belirtti. Mayıs ayında gerçekleşecek Proof of Conference’ı iptal ettikten sonra topluluk, şirketin vaatlerini yerine getirip getiremeyeceği konusunda kararsız.


Gherghelas, "İnsanlar, kullanıcılar ve tüketiciler daha seçici hale geliyor ve aşırılık istemiyor, sadece bu NFT koleksiyonunun arkasındaki primleri, avantajları ve olanakları istiyorlar" dedi.


Daha Fazla Oku

    SVBDappRadarYuga LabsProofMoonbirds

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk