Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Solana Phone, Blokzincir Endüstrisinin Acı Geçmişi ile Karşı Karşıya

Önceki blokzincir telefonları da başarısız oldu çünkü piyasa, işlevlerinin herhangi bir eski telefona yüklenebilen uygulamalar aracılığıyla zaten mevcut olduğunu fark etti.

27 Haziran 2022 10:15

Güncellenme: 27 Haziran 2022 14:29

Solana Labs Cuma günü bir akıllı telefon üzerinde çalıştığını duyurdu. 2023'te piyasaya çıkacak olan telefon, “Özel kripto cüzdan fonksiyonları ve Web3 programları için 'Solana Mobile Stack (SMS)' yazılım geliştirme kiti” ile gelecek.


Blokzincir telefonları tam olarak yeni bir fikir değil. Daha önce de denendi ancak bir yere varmadı. 


2019'a geri saralım. Artık 2018'in kripto kışının derinlikleri geçmiş, soğuk ve uzun bir bahar başlamıştı. O sırada üç şirket blockchain telefonları üzerinde çalışıyordu ve Ocak 2020'de Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı'nda büyük bir açıklama sözü verdiler.


Bunlardan biri Taipei merkezli meşhur HTC. Android telefon alanında o zamandan beri belirsizliğe kaybolan eski bir dev. Diğerleri ise, güvenlik öncelikli telefonlarda uzmanlaşan İsviçre merkezli Sirin Labs (2022 itibarıyla web sitesi artık güncellenmiyor) ve kripto ödeme altyapısı sağlayıcısı Pundi X Labs.


Üçlüden HTC, en pratik "kripto" çözümünü sundu. Telefon, kullanıcının özel kripto anahtarlarını yalnızca önceden onaylanmış ve güvenli kodu çalıştırabilen Trust Zone adlı özel bir yazılım içeriyordu. 


Sirin Labs'ın Finney Phone'u da aynı şekilde özel anahtarların güvenli bir şekilde saklanmasına odaklandı. Ancak onlar harici bir donanım kilidi öneriyordu. Buna karşılık Pundi X, blokzinciri tarafından güvence altına alınan bir protokol aracılığıyla telefon görüşmelerinin de yapılacağı bir dApps evreni oluşturmaya çalıştı.


Ancak bunların hiçbiri son tüketicide yankı bulamadı.


HTC'nin planları, aynı işlevselliği çok daha popüler Galaxy akıllı telefon serisinde bir uygulama aracılığıyla sunan Samsung tarafından baltalandı. Sirin Labs'ın Finney Phone'u kötü eleştiriler aldı. Son yapılan Amazon incelemelerine göre, uygulamalar artık çalışmıyor ve proje terk edilmiş durumda. Pundi X'in çalışması için gereken ağ etkisi, insanların blokzincirinin faydalarından yararlanamadığı için bir türlü ortaya çıkmadı.


Tüm bu önceki blokzincir telefonları başarısız oldu çünkü piyasa bunların hiçbiri için özel bir telefona ihtiyaç olmadığını fark etti. İşlev, herhangi bir eski telefona yüklenebilen uygulamalar aracılığıyla zaten kullanılabiliyordu.


Saga telefonunun Web3 dApp (merkeziyetsiz uygulama) mağazası, Solana Pay uygulamaları ve "seed vault" adlı mobil anahtar deposu yalnızca birer uygulama ve halihazırda mevcut bir telefona yüklenebilir. Bu ürün Solana hayranları ve gerçekten bu işe gönül verenler için olmazsa olmaz bir ürün olabilir, ancak blokzincirin gerçek kurucuları ve güçlü kullanıcıları bunları zaten mevcut akıllı telefonlarında yapıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


James Rubin

James Rubin, CoinDesk'in Batı Kıyısı merkezli ABD haber editörüdür. Diğer kuruluşların yanı sıra Milken Enstitüsü, TheStreet.com ve Economist Intelligence Unit için yazılar yazdı ve editörlük yaptı. Aynı zamanda Urban Cyclist's Survival Guide kitabının yazarlarındandır. Az miktarda bitcoine sahiptir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk