Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Solana Labs Web3 Telefonu Yapıyor

Solana blok zincirinin destekçileri cihazın 1.000 dolar civarında olacağını ve 2023’ün başında piyasaya sunulacağını söylüyor.

23 Haziran 2022 21:59

Güncellenme: 24 Haziran 2022 10:11

Solana ağı, “Saga” ismi verilen Anroid işletim sistemli kendi telefonunu çıkarıyor.


Özel kripto cüzdan fonksiyonlarına ve Web3 programlarına yönelik Solana Mobile Stack (SMS) yazılım geliştirme kitine sahip olan bu cihaz (OSOM marka telefonun değiştirilmiş bir versiyonu) Perşembe günü New York City’deki bir etkinlikte tanıtıldı. Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko’nun verdiği bilgilere göre cihaz 1.000 dolar civarında bir fiyatla 2023’ün başında piyasa sürülecek. 


Bu telefon Solana’nın mobil odaklı büyüme stratejisinde önemli bir adım. Telefonda Web3 temelli bir “dapp” mağazası, QR kod merkezli zincir üzeri ödemelere imkân veren entegre Solana Pay, bir mobil cüzdan adaptörü ve özel anahtarları saklamaya yarayan bir “kasa” yer alacak. 


FTX CEO’su ve Solana destekçisi Sam Bankman-Fried, etkinlikteki konuşmasında “Her şey mobile gidiyor. Birçok ülkede erişimin büyük kısmı mobil üzerinden gerçekleşiyor. Ancak kripto dünyası mobilde geride” diyor ve dapp’lerin son derece hantal yapısından dem vuruyordu. 


“Bunu çözmenin en iyi yolu telefonunuzda bir cüzdan olması.”


Solana Labs, telefonu geliştirirken ekosisteme değer katan diğer kritik paydaşlarla işbirliği yapacağını belirtiyor. Bunlar arasında önde gelen NFT pazaryeri Magic Eden, en büyük cüzdan sağlayıcılardan Phantom ve merkeziyetsiz finans platformu Orca sayılabilir. Bu üç paydaşın üst yöneticileri mobildeki deneyime dair sürekli fikir alışverişimde bulunuyorlar.


Solana Foundation SMS üzerinde mobil uygulamaların geliştirilmesini teşvik etmek için 10 milyon dolar bağışladığını açıkladı.


Solana kurucu ortağı Yakovenko, “Hayatımız mobil cihazlarda yaşanıyor. Web3 ise bunun dışında kaldı çünkü özel anahtar yönetimine mobil bazlı bir yaklaşım olmadı. Solana Mobile Stack açık kaynaklı, güvenli, Web3 için optimize edilmiş, kolay kullanılan yapısı ile Solana için yeni bir açılım oluşturuyor” diyor. 


Bu ilk Web3 telefonu denemesi değil. Sirin Labs 2018’de blok zinciri temelli bir telefon için çalışmalara başlamış ancak işten çıkarmalar ve davalar nedeniyle ilerleyememişti. Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Mt. Gox, Bitcoin ve Bitcoin Cash Geri Ödemelerine Başladı

5 Temmuz 2024 10:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk